Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ach ta inkwizycja…
TadeuszFantom napisał(a):W późniejszych latach też wybuchały epidemie w/w chorób, Europa nie była całkiem odporna na te choroby.

Żadna choroba nie skosiła wtedy w Europie 80-90% populacjiCytat:W XIV wieku niemal wszystkie państwa w Europie katolickiej płaciły dziesięcinęW takim razie nie dysponował tym papież. Dziesięcina była płacona na utrzymanie kościoła na miejscu. Papiezowi płaciło się świętopietrze. W XIV wieku - tylko Polska i Anglia

Cytat:
Podaj źródło kiedy holendrzy sami siebie nazywali: Holandia (holendrzy).
Tak się skład, że w Polsce (w niektórych krajach) używa się nazwy Holandia, nie stosuje się oryginalnej nazwy tego państwa jako Nederland, tak samo mówimy Niemcy a nie Dojczland czy Włochy a nie Italia.

Dzisiejsza Holandia to XVI wieczne Zjednoczone Prowincje Niderlandów (północnych.) tylko 7 z dawnych 17 prowincji. Niderlandy południowe (habsburskie) to dzisiejsza Belgia. Wbrew wymysłom humanistów, nie były nigdy częścią Hiszpanii. Miały tylko wspólnego władcę.

Nazywać Belgię "południową Holandią" moze tylko humanistyczny niedouk. Równie dobrze mógłby nazywać Polskę "wschodnimi Niemcami" :evil:

Cytat:
Traktujmy dane takie jakie są a nie jaki preparuje pilaster w celu ukrycia zbrodniarzy.
Austria - 25%
Francja - 23%
Niemcy - 33%
Wlochy - 25%
Hiszpania - 21%
Szwecja - 38%
Polska - 25%
Holadnia północna
(Nederlandy północne) - 57,89

Po pierwsze nie Holandia północna, tylko północne Nidrerlandy (ew po prostu Holandia) Po drugie TF, jak to humanista nawet nie zauważa olbrzymiej rozbieżności, pomiędzy Holandią, a pozostałymi krajami europejskimi pod wzgledem przyrostu naturalnego. Dlaczego niby mialby być on w Holandii tak wysoki w porównaniu ze srednią europejską?

Przypominam, że jeszcze niedawno TadeuszFantom bredził, ze "doszło do drastycznego spadku" liczby ludnosci. A teraz twierdzi, że nastapił niezwykle gwałtowny przyrost. :p

Po trzecie własnie na terenie północnych Niderlandów operowały głównie armie Habsburgów i tam czyniły spustoszenia i zniszczenia, zatem tam właśnie przyrost powinien być niższy


Cytat:Czyli nastąpiła migracja, czy możesz podać ilu wyjechało na północ i dlaczego

Owszem, na północ wyjechało około 250 tys osób. Tych z południa, którzy nie chcieli ponownie trafić pod panowanie Habsburgów.

Cytat: Podawane są liczby ofiar epidemii 95 procent, znajdź mi kiedy w historii świata w innym miejscu niz Ameryka epidemie pochłonęły tyle ofiar (90-95 procent),

Nigdzie, bo nigdy nie zaszły podobne okolicznosci - wystarczajaca gęste zaludnienie, żeby patogeny mogły się spokojnie rozprzestrzeniać (czego nie było np w Australii), przy równoczesnym kompletnym braku odporności na nie.


Cytat:
Przecież Indianie posiadali państwa, organizację społeczną,

Były to państwa z okresu neolitu, coś w rodzaju Sumeru, czy Starego Państwa egipskiego. W stosunku do XV wiecznych państw Azji i Europy były bardzo prymitywne

Cytat:
Hiszpanie wykorzystywali innych Indian do wywoływania wojen i ułatwienia tym samym sobie ich łatwego eliminowania.

Nie, to Indianie wykorzystywali Hiszpanów w swoich walkach wewnętrznych Oczko (a na pewno usiłowali to zrobić)

A celem Hiszpanów wcale nie było "eliminowanie Indian", tylko wręcz przeciwnie ich podbój

Ale głupi ci humaniści :lups:
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Tak, wiemy, humaniści som gupie, wszyscy som gupie, tylko Pilaster jest mondry. Przestań to więc wreszcie powtarzać.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
TadeuszFantom napisał(a):1) Przecież Indianie posiadali państwa, organizację społeczną, dlaczego Indian chcesz koniecznie traktować jak bezmyślne stado zwierząt? Czy jesteś rasistą?

Halo. To Ty traktujesz Indian jako głupszych od zwierząt. Bo niby jak to możliwe, by garstka Europejczyków mordowała ich milionami? Ustawiali się w kolejce?
Z drugiej strony te "warzywa" wytworzyły "państwa" o złożoności struktur podobnej do krajów XVI-wiecznej Europy?

Cytat:2) Pod względem medycyny Indianie w niektórych rejonach posiadali większą wiedzę oraz technikę niż średniowieczna Europa.
Europa nie była odporna na epidemie, ich początek nie sięga czasów kamienia łupanego ale czasów historycznych i niektóre ich pierwsze wystąpienia są ustalone.

Mogli posiadać nawet sto razy większą wiedzę, ale i tak nie byli w stanie walczyć z chorobami, z którymi spotkali się po raz pierwszy i nie byli na nie odporni (poza kilkoma procentami naturalnie odpornych).

Cytat:3) Po trzecie potwierdzam, że Indianie nie rosną na drzewach ale potwierdzam też, że Hiszpanie ich mordowali. Mordowanie Indian to są fakty nie budzące wątpliwości, wątpliwości jedynie budzą ilość pomordowanych Indian.

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Nie twierdzę, że konkwistadorzy byli dobrymi "lekarzami bez granic". Uśmiech Ale nikt mi nie wmówi, że w głowie było im tylko mordowanie, mordowanie, mordowanie i mordowanie, świątek-piątek, przez 12 h na dobę. Złota szukali a nie krwi.

Cytat:4) Tutaj jedynie można przyznać rację, że Hiszpanie wykorzystywali innych Indian do wywoływania wojen i ułatwienia tym samym sobie ich łatwego eliminowania.(nawet specjalnie urządzali prowokacje i intrygi w celu wywoływania sporów między państwami, plemionami).
Identyczne metody kościół stosował do walki w Europie. (Nawet na terenach np. Polski). Argument ten zaś jest podobny jak niektórych Niemców (podobno według niektórych Niemców Żydów nie mordowali Niemcy ale Ukraińcy, Rosjanie i inne narodowości służące w jednostkach niemieckich lub jako kolaboranci Niemiec).

Jaki do cholery Kościół? 8O Każdy polityk, arystokrata, monarcha, czy uzurpator to od razu biskup?

Cytat:5) Podaj gdzie można się zapoznać z relacjami podróżników, którzy widzieli wymarłe miasta w głębi kontynentu zanim pojawił się w nich jakikolwiek konkwistador. Przyznam, że spotkałem się z tym lecz nikt nie liczył tych miast (historycy i archeolodzy) jako pokłosie działalności konkwistadorów. Więc podaj które takie miasta są używane do propagandy antykatolickiej.

Polecam po raz kolejny Strzelby, zarazki, maszyny Jareda Diamonda. Jego na pewno nie nazwiesz kościelnym propagandzistą, bo to lewicowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Tam znajdziesz obszerne fragmenty relacji podróżników, o których wspominałem.

Cytat:Otóż mogę z całą odpowiedzialnością podać, że Niemcy były dalej potężnym mocarstwem w XV wieku, a Hiszpania i Portugalia w XVI wieku urosła do miana potęgi światowej. Przesunięcie "ciężkości" na wschód i północ to raczej chyba subiektywne odczucie a nie teoria naukowa.

W XV wieku "zjednoczone Niemcy" istniały bardziej na papierze niż w politycznej rzeczywistości. Ten czas charakteryzował się raczej wewnętrznym rozdarciem i konfliktami między-dynastycznymi (Habsburgowie, Wittelsbachowie, Luksemburgowie, plus miasta biskupie i "zwykłe").
Wzrost znaczenia siły krajów iberyjskich nastąpił na skutek Wielkich Odkryć.
Odpowiedz
Palmer Eldritch napisał(a):. Nie twierdzę, że konkwistadorzy byli dobrymi "lekarzami bez granic". Uśmiech Ale nikt mi nie wmówi, że w głowie było im tylko mordowanie, mordowanie, mordowanie i mordowanie, świątek-piątek, przez 12 h na dobę. Złota szukali a nie krwi.

Ogólnie - bogactwa. Dlatego też Indianie byli im potrzebni jako siła robocza na plantacjach, kopalniach, etc. W końcu ktoś to złoto musiał wydobyć i obrobić :] Eksterminacja Indian nie była w interesie konkwistadorów.
A, jak już wspomniano, te plemiona, które przyłaczyły się do Hiszpanów (Totonakowie, Tlaxcalanie) politycznie tylko zyskały, chociaż oczywiscie tez padły ofiarami zarazy.

BTW, nadal się nie dowiedziliśmy w jaki sposób tysiące XVI wiecznych Hiszpanów zdołało wymordować miliony Indian. :] No jak nic kazali im się ustawić w kolejce i po kolei dźgali każdego :p Ale i tak co kilkudziesięciu zadźganych musieli wymieniać miecz na nowy, bo stary już był do niczego Niezdecydowany


Cytat:
Polecam po raz kolejny Strzelby, zarazki, maszyny Jareda Diamonda. Jego na pewno nie nazwiesz kościelnym propagandzistą, bo to lewicowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Nie, szkodzi. Uśmiech Skoro Diamond nie wyznaje prawd objawionych przez TadeuszaFantoma, to tym samym chodzi na pasku kościelnej propagandy. Albo dał się oszukać, albo zastraszyć przez strrrraszliwą inkwizycję Oczko


Tak BTW jest jeszcze jeden czynnik, o którym Diamond chyba nie pisze (przynajmniej sobie nie przypominam). Otóż XV wieczni Indianie amerykańscy byli potomkami stosunkowo nielicznej grupy, która przybyła do Ameryki z Azji kilkanaście tysiecy lat wcześniej. Co prawda ludzie zasiedlali Amerykę już wcześniej, ale wszyscy poprzedni koloniści (znany jest np "człowiek z Kennwick") zostali eksterminowani właśnie przez tą ostatnią falę (naprawdę eksterminowani, bo w genotypie późniejszych Indian nic się z nich nie zachowało, w przeciwieństwie do genotypu współczesnych Amerykanów (łacińskich), w którym geny indiańskie to wciąż kilkadziesiąt procent). Ta nieliczna grupa, nie mieszając się z wcześniejszymi osadnikami, rozmnażała się wsobnie, stąd później Indiani byli w wysokim stopniu (znacznie wyższym niż Europejczycy, Azjaci i Murzyni) homozygotyczna. A to tym bardziej zwiększa podatnośc na choroby.

Cytat:
Wzrost znaczenia siły krajów iberyjskich nastąpił na skutek Wielkich Odkryć.

I był w znacznej mierze iluzoryczny. Hiszpania światowym mocarstwem stała się na krótko dopiero w XVIII wieku. Portugalia nie była nim nigdy.


Śmierć Szczurów

Cytat:
Tak, wiemy, humaniści som gupie, wszyscy som gupie, tylko Pilaster jest mondry.

Wszyscy? Nie. Ale humanisci na pewno :]

No, ale załapałeś wreszcie i tego sie trzymaj Oczko
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Trochę teraz mnie nie było tutaj, nie miałem czasu na internet ale postaram się coś napisać.

1) Argumenty przytaczane o masowym wymieraniu Indian na skutek epidemii w dodatku z procentowym określeniem 90-95 procent nie mają potwierdzenia w dokumentach ani źródłach z tego okresu. Dodatkowo biali przybysze nie byli odporni na te choroby (w dodatku odróżnienie różnych chorób czy są pochodzenia amerykańskiego czy europejskiego nie było łatwe) więc ich wystąpienie powinno być odnotowane niemal jako powszechne zapisy pochodzące z tego okresu i tego rejonu. Chętnie zapoznam się ze źródłami w których uczestnicy konkwisty piszą o klęskach pandemicznych oraz o masowym wymieraniu (Notka Corteza jest mi znana, chętnie poznam więcej raportów konkwistadorów na ten temat).

2) Mogłem się tez z tego forum (oraz z niektórych książek) dowiedzieć się, że Indianie są ponoć genetycznie mniej odporni na choroby, ciekawe na jakiej podstawie ktoś wysnuł te wnioski? Istniejące odizolowane wioski, które nie miały styczności z cywilizacją nie zostały poddane na badanie genetycznych właściwości organizmów i ich struktury immunologicznej. Czytam tutaj o grupie Indian o małym zróżnicowaniu genetycznym, oczywiście dotyczy to wszystkich Indian? Czy tylko pewnej lokalnej grupy?

3) Nigdy nie twierdziłem, że wszystkich Indian wymordowali konkwistadorzy, jedynie pisałem o zniszczeniu kilku cywilizacji (państw). Nie ma obecnie szans nawet na oszacowanie zabitych, po prostu za mało jest zapisów z tego okresu. Wiem na pewno, że uległo zniszczeniu niemal całe społeczeństwa, rozpadły się państwa, zniszczono pozostałości dorobku historycznego, kulturowego i religijnego tych plemion. Badania archeologiczne może za jakiś czas przybliżą nam cywilizację Indian.

4) Cywilizacja europejsko - katolicka doprowadziła do zagłady społeczeństw Ameryki Południowej i Środkowej, ten chyba fakt nie może być podważony. Dodatkowo kościół zadbał i dalej dba o zatajanie prawdy o działalności związanej z "nawracaniem" Indian. Mieli na to pół tysiąca lat aby w ramach potrzeby dostosowywać własny obraz do aktualnych tendencji.

pilaster napisał(a):Przypominam, że jeszcze niedawno TadeuszFantom bredził, ze "doszło do drastycznego spadku" liczby ludnosci. A teraz twierdzi, że nastapił niezwykle gwałtowny przyrost. :razz:

Po trzecie własnie na terenie północnych Niderlandów operowały głównie armie Habsburgów i tam czyniły spustoszenia i zniszczenia, zatem tam właśnie przyrost powinien być niższy
Popatrz sobie na mapę jakie tereny były pod hiszpańską okupacją. Hiszpanie nawracali protestantów na tych terenach gdzie przyrost naturalny był jaskrawo niski, południowej Holandii (Niderlandów) [po chińsku: 荷蘭 (荷 蘭Oczko jest Holandia czy Niderlandy tak samo, dotyczy to też większości języków, w języku polskim pierwotnie było państwo Holandia, Niderlandy są naleciałością obcojęzyczną którą to pilaster bardzo kultywuje].
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz
TadeuszFantom napisał(a):. Chętnie zapoznam się ze źródłami
To sie zapoznaj a nie pierdolisz glupoty na poziomie podstwowki

TadeuszFantom napisał(a):.Czytam tutaj o grupie Indian o małym zróżnicowaniu genetycznym, oczywiście dotyczy to wszystkich Indian? Czy tylko pewnej lokalnej grupy?
Jak kurwa wyzej:wall:

Nie jesteś pod budką z piwem, kontroluj swoje słownictwo.
Rojza
Odpowiedz
Mollarii napisał(a):To sie zapoznaj a nie pierdolisz glupoty na poziomie podstwowki


Jak kurwa wyzej:wall:
Jak masz ochotę przeklinać to zamiast pisać tutaj idź sobie z kolegami na tanie wino a nie bierz się za pisanie bez sensu.

Tak się składa, że operuje się tutaj konkretnymi liczbami a jak do tej pory nikt nie podał skąd one się wzięły. Obawiam się, że ktoś kiedyś dane "wyssał z palce", wydał jako "opracowanie historyczne" i informacja jest powielana.
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz
TadeuszFantom napisał(a):Argumenty przytaczane o masowym wymieraniu Indian na skutek epidemii w dodatku z procentowym określeniem 90-95 procent nie mają potwierdzenia w dokumentach ani źródłach z tego okresu.

No tak, na (ir)racjonaliscie o tym nie pisali Duży uśmiech

Przeciez już dawno TadeuszFantom zadeklarował, ze żadne źródła go nie interesują, poza wymyślonymi przez niego samego, jak "wspomnienia Corteza" :p

Cytat:Nigdy nie twierdziłem, że wszystkich Indian wymordowali konkwistadorzy,


NO łaskawco. Niezdecydowany Widocznie teza o wymordowaniu milionów Indian przez tysiące konkwistadorów na obszarze kilkukrotnie większym od Europy, pokrytym dżunglami, górami, pustyniami i bardzo słabo skomunikowanym, tylko za pomoca mieczy i włóczni jakoś nie chciała się utrzymać kupy. Duży uśmiech

No, ale skoro nie choroby i nie konkwistadorzy, to co, według humanistów, zabiło te miliony Indian? UFO? Duży uśmiechCytat:
4) Cywilizacja europejsko - katolicka doprowadziła do zagłady społeczeństw Ameryki Południowej i Środkowej, ten chyba fakt nie może być podważony.

Ciekawe, ze po tej zagładzie owe społeczeństwa nadal istnieją a niektóre nawet prosperują :p


Cytat:Dodatkowo kościół zadbał i dalej dba o zatajanie prawdy o działalności związanej z "nawracaniem"

No skoro żadne rzetelne źródła historyczne czy archeologiczne nie potwierdzają bajań TF, to dlatego, ze prawda jest "zatajona". no ale nie przed TadeuszemFantomem rzecz jasna. On doznał objawienia i WIE Duży uśmiechCytat:Popatrz sobie na mapę jakie tereny były pod hiszpańską okupacją.


Żadne. Żadna część Niderlandów, czy to przed rebelią, czy w trakcie, czy po niej nie była częścią Hiszpanii, ani nie była przez nią "okupowana"

Cytat: Holandia czy Niderlandy tak samo, dotyczy to też większości języków, w języku polskim pierwotnie było państwo Holandia, Niderlandy są naleciałością obcojęzyczną

O rany, co za cymbał. :wall:

To jest Holandia Jedna z dwunastu prowincji, które składają się na dzisiejsze królestwo Niderlandów (dawne Zjednoczone Prowincje, które podpisały unię w Utrechcie) i jedna z 27 które składały się na XVI wieczne Niderlandy Habsburgów.

no ale dla humanistów, nawet dzisiejsza Belgia, to ...też "Holandia" :wall:
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
TadeuszFantom napisał(a):1) Argumenty przytaczane o masowym wymieraniu Indian na skutek epidemii w dodatku z procentowym określeniem 90-95 procent nie mają potwierdzenia w dokumentach ani źródłach z tego okresu. Dodatkowo biali przybysze nie byli odporni na te choroby (w dodatku odróżnienie różnych chorób czy są pochodzenia amerykańskiego czy europejskiego nie było łatwe) więc ich wystąpienie powinno być odnotowane niemal jako powszechne zapisy pochodzące z tego okresu i tego rejonu. Chętnie zapoznam się ze źródłami w których uczestnicy konkwisty piszą o klęskach pandemicznych oraz o masowym wymieraniu (Notka Corteza jest mi znana, chętnie poznam więcej raportów konkwistadorów na ten temat).

Trza było asan Sahaguna przeczytać wprzódy, a nie teraz odstawiać pańszczyznę. Nie będę się nad Tobą znęcał, bo uczyniłeś asan to sam ze sobą wyjątkowo dobrze i starannie. Poprawki nawet niepotrzebne. Duży uśmiech

Tera ja się pobawiem w piotrusia pana i se powklejam(ale zgodnie z netykietą i innymi regułami gry), co by Twe tortury asan uczynić jeszcze bardziej zabawnymi.
Historia Ameryk jakoś specjalnie mnie nie fascynowała, dlatego wklejam.
Sahaguna co prawda czytałem(niestety nie całego), ale pamiętam tę lekturę jak Exeter "Chłopów'' Duży uśmiech (no może troszku lepiej).
No to lecimy:
Link pierwszy.
Link drugi.
Link trzeci.
Niestety trzecia pozycja to tylko abstrakt. Ale jeśli ktoś miał, lub ma nadal aktywne konto np w J-STOR'ze albo coś w ten deseń, to bez problemu cały tekst sobie ściągnie. Więcej powiedziec nie moge - wicie rozumicie Oczko Admin jest prawnikiem, a póki sami nie opublikują całego ogólnie dostepnego to...Duży uśmiech
Zapoznanie się z treścią zalinkowaną zalecam nie tylko Tadeuszowi F. ale również pozostałym dyskutantom, łącznie z doktorem Pilastrem.Oczko


Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
Marlow napisał(a):Historia Ameryk jakoś specjalnie mnie nie fascynowała, dlatego wklejam.
Sahaguna co prawda czytałem(niestety nie całego), ale pamiętam tę lekturę jak Exeter "Chłopów'' Duży uśmiech (no może troszku lepiej).
No to lecimy:
Link pierwszy.
Link drugi.
Link trzeci.

Zapoznanie się z treścią zalinkowaną zalecam nie tylko Tadeuszowi F. ale również pozostałym dyskutantom,
Historia Ameryk też nie jest w kręgu moich zainteresowań.
Zapoznałem się z tekstem wskazanym, i jestem pod wrażeniem, wreszcie dane które są całkiem dobrze udokumentowane i można je przyjąć za prawdziwe, dlatego pozwolę sobie na wklejenie linku do wykresu z jednego opracowania na temat śmiertelności związanej z epidemiami chorób:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0/...175-F1.jpg
Rzeczywiście, w ciągu pół wieku zachorowalność ze skutkiem śmiertelnym była ogromna (najwięcej ofiar pociągnęły epidemie z rodziny gorączek krwotocznych )
Masz może podobne opracowania związane z pozostałymi regionami Ameryk?
pilaster napisał(a):No tak, na (ir)racjonaliscie o tym nie pisali Duży uśmiech

Przeciez już dawno TadeuszFantom zadeklarował, ze żadne źródła go nie interesują, poza wymyślonymi przez niego samego, jak "wspomnienia Corteza" :p
[...]
No skoro żadne rzetelne źródła historyczne czy archeologiczne nie potwierdzają bajań TF, to dlatego, ze prawda jest "zatajona". no ale nie przed TadeuszemFantomem rzecz jasna. On doznał objawienia i WIE Duży uśmiech
[...]
O rany, co za cymbał. :wall:
[...]
no ale dla humanistów, nawet dzisiejsza Belgia, to ...też "Holandia" :wall:
Odpowiedź dla pilastera:
1) Nie czytuje tekstów z racjonalisty
2) Interesują mnie źródła, nie interesują mnie wymysły chorej wyobraźni
3) Nie przedstawiłeś żadnych wyników badań
4) Mówi się cymbały
5) http://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands
http://en.wikipedia.org/wiki/Holandia
http://en.wikipedia.org/wiki/Holland
http://nl.wikipedia.org/wiki/Nederland
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz
Marlow napisał(a):No to lecimy:
Link pierwszy.
Link drugi.
Link trzeci.

No co ty. :] Przecież to kościelna propaganda mająca na celu wybielenie inwkizycji i ogólnie katoli. Względnie autorzy zostali zastraszeni przez inkwizycję, jak Diamond :lol2:
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
TadeuszFantom napisał(a):Masz może podobne opracowania związane z pozostałymi regionami Ameryk?

Nic poza to, co poniżej:
Tutaj darmowe arty zNCBI- przynajmniej 3 jeszcze w tym temacie.

Tutaj płatne - w tej tematyce kilka się znajdzie.
Czasami wystarczy trochę cierpliwości w googlaniu i o ile artykuł nie jest z tego roku, to na trzydziestej którejś tam stronie wyszukiwania mozna znaleźć cały artykuł. Albo można jeszcze sprawdzić na scribd i podobnych witrynach czy dany tytuł przypadkiem nie figuruje.:]

_ _ _ _ _ _ _ _ _pilaster napisał(a):No co ty. :] Przecież to kościelna propaganda mająca na celu wybielenie inwkizycji i ogólnie katoli. Względnie autorzy zostali zastraszeni przez inkwizycję, jak Diamond :lol2:

Po tylu latach powinieneś już przywyknąć do takich kwiatków.
A i tak to jeszcze nie jest the best of the best w tym temacie.
Czytałem już lepsze np : konkwistadorzy prowadzili regularną wojnę bakteriologiczną z autochtonami i jej następstwem były masowe pandemie na obu kontynentach amerykańskich. W XVI, XVII,XVIII w. Z naciskiem na regularną i dobrze zaplanowaną.:lol2:

Trochę dziwi mnie Twój ograniczony sceptycyzm w tej dyskusji, wobec konkurencyjnej hipotezy o chorobach odzwierzęcych przyniesionych ze starego kontynentu. I "znaczącym" udziale tegoż czynnika w rozprzestrzenianiu pandemii,tudzież jej powodowanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o Am poł: XVI i pierwszą połowę XVII. :]
Przecież to też takie "ad hoc" bez rąk i nóg.
Jak prać, to prać wszystkich.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości