Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kto miałby największe szanse na tron Polski?
Lumberjack,

Cytat:Chyba, że chodziło ci o coś innego, ale nie za bardzo potrafię się domyślić o co...

Chodziło mi o to, że jesteśmy każdy z każdym, dość blisko spokrewnieni.
"Błękitna krew" jest pojęciem czysto umownym.Uśmiech
Co nie przeszkadza mi, chlubić się ziemiańskim pochodzeniem.Duży uśmiech
Odpowiedz
Ja miałbym największe szanse. Moja matka wywodzi się z dużym prawdopodobieństwem od Sobieskiego. Po kądzieli liczy się, czy po mieczu. Język.
A tak na poważnie to nikt, bo Jagiellonów już chyba nie ma - nawet linii bocznych.
O Piastach nie wspomnę. A król wybieralny? Po co? Jak miałby takie same prerogatywy jak prezydent. Najpierw odsuńmy układy od władzy, zmieńmy się tak, byśmy potrafili dbać o swoje państwo, a później możemy się w tego typu farmazony bawić.
"Aut viam, aut faciam". Hannibal
Odpowiedz
Jak do tej pory rację ma Кирилл wspomagany przez Grzankę i nikt do tej pory się nie odniósł do tego argumentu wywodzącego się z samej konstytucji 3 maja. Jeśli ma być legalistycznie to można tuptać nóżkami ale ten fakt przyjąć albo podważyć legalność owej konstytucji. Dochodzi problem czy uznać przejęcie korony przez carów za legalne - w Polsce na ogół uznaje się że nie było legalne, bo przymusowe.
There is a crack in everything. That’s how the light gets in.
Odpowiedz
Cytat:w Polsce na ogół uznaje się że nie było legalne, bo przymusowe.

Nawet jeżeli, to roli to nie gra, bo Rada Regencyjna została uznana za 'prawowitego władcę Polski' przez władców z Moskwy. A Romanowowie zostali w okresie powstania usunięci z tronu polskiego.

Na szybko, z wiki:
Cytat:Sejm Polski w czasie trwania powstania listopadowego, zdetronizował króla Mikołaja I Romanowa 25 stycznia 1831 roku.
Bezpośrednio nic nie ma, ale w jednym z 'okołotematycznych' artykułów wisi informacja:
Cytat:Należy jednak zaznaczyć, że nadal (2005) w almanachach aktualnych i byłych domów panujących św. Stanisław wymieniony jest jako jeden z orderów dynastycznych cesarskiej rodziny Romanow-Holstein-Gottorp i że w. ks. Cyryl Włodzimierzowicz (1876–1938 ), pretendent do tronu carskiego w latach międzywojennych, podobno (w rzadkich przypadkach) go nadawał, co było dyskusyjne, gdyż car Mikołaj II zrezygnował z wszystkich praw do tronu polskiego i jego honorów 25 grudnia 1916, kiedy to za prawowitą władzę Królestwa Polskiego uznał Radę Regencyjną powstałą w 1917.
To zdanie wydaje się być bez sensu, ale zapewne chodziło o uznanie 'jakieś tam władzy tych tam Poljaczków, jakaby się ona nie wykrystalizowała'.
Odpowiedz
@up no właśnie. 1916 roku zrzeka się władzy na rzecz czego(kogo)?!
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
Teoria: Car zrzeka się władzy na rzecz organu, który się wykrystalizuje.
Po prostu - wie, że jest 'out', więc władzę oddaje, teraz tylko musi się wyłonić jakaś grupa/organizm/osoba w Polsce, która tę władzę zdobędzie.
W związku z tym wychodzi, że ciągłość "Polski prawnie" została przerwana, z racji tego, że nikt nie posiadał praw do władzy na tym terenie od grudnia '16 do listopada '17 roku.

To jedyne co mi do głowy przychodzi.
Odpowiedz
hmmm... czyli hipotetycznie jakiś menel spod tawerny mógł w grudniu 1916 roku powiedzieć "hej, wy tam, jestem waszym władcą" gdzie "wy tam" = Polacy?
Odpowiedz
Kto by go posłuchał?
Teoria jest mocno wątpliwa, bo nie miałem nigdy okazji poznać tego tematu, ale być może po tym fakcie zostawała luka, dla kogoś, kto będzie wystarczająco silny, oraz będzie miał poparcie ludności.

Cholera wie, wszystko to jakieś takie krzywe. Samemu mi ciężko w to uwierzyć Język
Odpowiedz
Dawno powtarzam, że świętowanie daty 11 listopada 1918 jest nieporozumieniem.
Polska "zmartwychwstała" 5 listopada 1916.
Odpowiedz
od aktu w tymże roku?
Odpowiedz
łobuz napisał(a):od aktu w tymże roku?

Tak. Akt 5 listopada był wyraźnym złamaniem postanowień Kongresu Wiedeńskiego, które choć w innych częściach Europy rozpadały się wcześniej, to na ziemiach polskich utrzymywały się przez bite 100 lat!
Odpowiedz
i cóż.
dlatego też 11 listopad to symboliczna data.
tak mi przynajmniej napisali w podręczniku.
Odpowiedz
Leelee Sobieski napisał(a):"The funny thing is, I don't know any Polish, even though my great, great, great, great uncle was king of Poland. Look that up on the internet bambini! I'm serious. King Sobieski. And a Jewish baker invented the bagel for him." She licks the chocolate off her spoon and pronounces, "I, Leelee, am a direct decendant of the last king of Poland. And this chocolate is really, really good."

Źródło.

Oto rozwiązanie wszystkich problemów tego sponiewieranego kraju. Leelee Sobieski na Króla Polski! Czas smuty się skończył!

Cytat:Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi, kto wędruje,
Nie każdą siłę starość niszczy,
Korzeni w głębi lód nie skuje,
Z popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetla błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę.

Na pewno jest to lepszy pomysł niż obwoływanie Chrystusa Królem Polski. Jestem przekonany, że przeciwko portretom LS w urzędach państwowych byłoby znacznie mniej ateistycznego gardłowania, niż przeciwko krzyżom, nie sądzicie?

[Obrazek: Leelee%20Sobieski.jpg]
Laws are formed by the arrogant and presumptuous, and our work here is a message to them that such arrogance will always be questioned by those with minds and wills of their own. Nefris of Thay
Odpowiedz
Myślę, że portrety naszej przyszłej królowej winny obowiązkowo wisieć we wszystkich urzędach i szkołach Duży uśmiech
Odpowiedz
Oczywiście. Ja nawet mógłbym sobie w domu nad łóżkiem powiesić i na każde głupie pytanie go dotyczące odpowiadać: patriotyzm!

Dobra, jeśli mamy koronować Jej Wysokość, to trza by jakieś pacta conventa rozpisać... Ma ktoś jakieś pomysły, czego sobie zażyczymy?

[Obrazek: Leelee%20Sobieski%20t5.jpg]

PS Rozważam zmianę poglądów z narodowca na monarchistę Oczko

PPS Exodim, nie królowej, a króla. Wzorem św. Jadwigi, LS powinna zostać Królem Polski.
Laws are formed by the arrogant and presumptuous, and our work here is a message to them that such arrogance will always be questioned by those with minds and wills of their own. Nefris of Thay
Odpowiedz
Aryman napisał(a):Dobra, jeśli mamy koronować Jej Wysokość, to trza by jakieś pacta conventa rozpisać... Ma ktoś jakieś pomysły, czego sobie zażyczymy?

[url="http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2011/11/20c7a60ed13f6f8a49a3d8197ba288df.jpg?1321047344"]Kind of obvious.
[/url]
Duży uśmiech

Tylko trochę głupiutka ta przyszła królowa (przecież nie "przyszły król" 8O)...
Odpowiedz
Nie, nie, nie, w ogóle nie rozumiesz dziejowych uwarunkowań, jakie nas wiążą i swoim gminnym, ordynarnym, obcesowym wykładem całej sprawy gotów jesteś zepsuć wszystko. Skoro chcemy restaurować monarchię, to jesteśmy konserwatystami, a skoro jesteśmy konserwami to obowiązuje nas etos, styl, klasa i bajer, czyli mówiąc krótko proponuję nasze żądania ująć w tym:

[Obrazek: apteka_28.jpg]
Odpowiedz
Eh,
no tak, zapomniałem, że to królewski światek.
Tu trzeba wszystko pogmatwać.

(btw: gdyby nie te obcasiki to bym się nie kapnął Język)
Odpowiedz
Z nudów sobie przeglądałem różne strony (byle tylko się nie uczyć...) i trafiłem na pewną informację - sporo osób zarzuca opcję koronacji Wettyna, bo "fe Niemiec" i w ogóle to ostatni członek gałęzi.
Guzik prawda, ma syna - adoptowanego, ale jednak. To raz, dwa - Maria Emanuel Wettyn śmiga po polskiemu, co jest bardzo fajną rzeczą.

Następca (przez niektórych krytykowany, ale jednak) Aleksander de Afif - http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Alex...e-Gessaphe Oczko I katolik rzymski i prezencja nienaganna i w ogóle. Język Nauczyć go tylko "na sdarowje!", "cień topry!" czy "barżdż" i będzie się nadawał Oczko
Odpowiedz
Tak się składa, że Leelee Sobieski ma młodszego brata Uśmiech więc byłby męski kandydat na króla, ciekawe jakby zareagowano na wieść, że Robert Sobieski domaga się tronu Polski Język
"War, War never changes"

"Jako że jesteś obywatelem demokratycznego kraju powinieneś wiedzieć że twój głos nic nie znaczy".

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości