To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ktoś mógłby wyjaśnić...? (wątek zbiorczy)
#41
Głupi Jaś napisał(a):Ubytki wróbli mają moim zdaniem coś wspólnego ze zwiększeniem pogłowia srok.

Wron i kruków też. Rzeczywiście, coraz więcej tych dużych ptoków w mieście. Uśmiech
Odpowiedz
#42
Głupi Jaś napisał(a):Ubytki wróbli mają moim zdaniem coś wspólnego ze zwiększeniem pogłowia srok.

Rzeczywiście, srok jakby więcej się zrobiło.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#43
Rywalizacja o pokarm i budownictwo. Można zakładać budki lęgowe.
Niby ludzie zauważają, że co raz ich mniej, ale nie jest jakoś o tym głośno. Coś mało się starają organizacje propagujące zakładanie budek dla wróbli czy jaskółek.
Odpowiedz
#44
O wróblach znalazłem to:
"Zimowe liczenie ptaków w Kielcach pokazało drastyczny spadek liczebności wróbla, szczególnie w śródmieściu. Najliczniejszym w mieście gatunkiem jest natomiast kawka - mówi koordynujący liczenie Piotr Wilniewczyc z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody.
Wilniewczyc mówi, że 10-15 lat temu wróbel był najliczniejszym gatunkiem miejskim. W centrum Kielc obserwowano wówczas kilkanaście dużych stad. Teraz ornitolog zarejestrował tylko jedno takie stado.
Dlaczego wróble znikają? Winne są remonty! W odnowionych i ładnie wykończonych budynkach nie ma szczelin, w których wróble mogłyby gniazdować. Wróblom można pomóc, wywieszając odpowiednie skrzynki lęgowe.
Inną przyczyną spadku liczby wróbli może być niekontrolowany wzrost liczby gołębi miejskich. Poza tym spadek liczebności wróbla jest trendem ogólnopolskim, a nawet europejskim.
Najliczniejszym ptakiem w Kielcach jest obecnie kawka, która jest gatunkiem znakomicie przystosowanym do warunków miejskich. Zanotowano duży wzrost liczebności kaczki krzyżówki, która coraz bardziej oswaja się z człowiekiem i znajduje sobie nowe miejsca.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#45
Oglądając z nudów przy jedzeniu kolejną reklamę antyperspirantów zacząłem się zastanawiać, czy gdybym się wysmarował takim środkiem od stóp do głów, to bym przeżył?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#46
da się dostrzec wenus na tle słońca nieuzbrojonym okiem?
Odpowiedz
#47
neutron napisał(a):da się dostrzec wenus na tle słońca nieuzbrojonym okiem?
Nawet jeśli się da, to nie radzę wykonywać takich obserwacji. Natomiast polecam skorzystanie z prostej kamery otworkowej.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#48
czy ktoś mógłby wyjaśnić czy powstaliśmy z pyłu kosmicznego? albo tak na chłopski rozum skoro na początku na ziemi były tylko bakterie czy jeszcze prostsze organizmy(?) to jak nawet na przestrzeni tylu lat wyewoluowaliśmy my ludzie? lub nawet nasi przodkowie małpki :-) lubię takie rzeczy rozkminiać ale nie mogę tego pojąć a nigdzie nie ma na to odpowiedzi, pozdrawiam
Odpowiedz
#49
Na tej samej zasadzie, na której Ty nie jesteś kopią ani matki, ani ojca, nie jesteś też ich doskonałym iloczynem. W kopiowaniu pojawiają się błędy i to właśnie one są napędem ewolucji.
Odpowiedz
#50
Rozkminiacz napisał(a):czy ktoś mógłby wyjaśnić czy powstaliśmy z pyłu kosmicznego? albo tak na chłopski rozum skoro na początku na ziemi były tylko bakterie czy jeszcze prostsze organizmy(?) to jak nawet na przestrzeni tylu lat wyewoluowaliśmy my ludzie? lub nawet nasi przodkowie małpki :-) lubię takie rzeczy rozkminiać ale nie mogę tego pojąć a nigdzie nie ma na to odpowiedzi, pozdrawiam
Rozkminiacz - gdzie ty żyjesz, na pustyni bez netu?
Chyba nie, bo jakoś piszesz te posty.
w 10 minut jestem w stanie znaleźć w sieci kupę materiału na ten temat.
Trzeba tylko chcieć.

Zacznij od pojęcia replikatora a potem samo pójdzie.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#51
Sofeicz napisał(a):Oglądając z nudów przy jedzeniu kolejną reklamę antyperspirantów zacząłem się zastanawiać, czy gdybym się wysmarował takim środkiem od stóp do głów, to bym przeżył?
Trudno mi ocenić skuteczność antyperspirantów, ale możliwe, że nie przeżyłbyś. Parowanie wody z potu to główny wręcz mechanizm chłodzenia człowieka.
Odpowiedz
#52
No właśnie!
Kiedyś w jednym z odcinków "Pogromców mitów" Hanneman dał się cały pomalować srebrną czy złotą farbą. I z tego co pamiętam, zaczęły się problemy z przegrzewaniem.
Czyli - uwaga na antyperspiranty!!!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#53
Podrzuci mi może ktoś tytuły książek w języku polskim, które krytykują medycynę niekonwencjonalną? Szukam czegoś na prezent dla mamy, która regularnie wydaje pieniądze na jakieś czary, terapie metalami ciężkimi itp. Uśmiech

Wiem że pytanie nie pasuje do tematu, ale nie chcę zakładać nowego na takie cuś.
Odpowiedz
#54
http://www.goodreads.com/author/show/481...zej_Sereda
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#55
Jakiego rodzaju przewidywania daje teoria ewolucji (obecna/obecne)?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#56
FlauFly napisał(a):Jakiego rodzaju przewidywania daje teoria ewolucji (obecna/obecne)?

Co masz na myśli?
W ogóle co to znaczy, że jakaś teoria daje jakieś przewidywania? Mechanika klasyczna nie daje żadnych przewidywań, tylko daje narzędzia do badania ruchu, dzięki którym MY możemy przewidzieć jak np. zachowa się poruszająca się w rzucie ukośnym piłka czy coś w tym stylu.
Jeśli chodzi o takie narzędzia to STE można z grubsza podzielić na dwie kategorie:
1. genetyka, która daje potężne środki do przewidywania skutków pewnych kombinacji genetycznych, wpływu mutacji poszczególnych genów (i ich fragmentów) na organizm itd.
2. statystyka ewolucyjna (populacyjna) daje narzędzia, za pomocą których możemy przewidywać trendy genetyczne w obrębie populacji lub grup populacji, w różnych warunkach geograficznych i przyrodniczych, umożliwia przewidywanie wpływu różnych czynników zewnętrznych na pule genetyczne populacji w środowisku naturalnym
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#57
Ja obserwuję od jakiegoś czasu populację bezpańskich psów.
Dzięki presji selekcyjnej ze strony samochodów (Bing, bang, splash!) ocalali członkowie tej populacji świetnie znają się na zasadach ruchu drogowego.
Dobrze oceniają odległość i prędkość samochodów i rodzaj światła na skrzyżowaniach.
Można było takie skutki wydedukować znając mechanizmy TE i one działają.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#58
Sofeicz napisał(a):Ja obserwuję od jakiegoś czasu populację bezpańskich psów.
Dzięki presji selekcyjnej ze strony samochodów (Bing, bang, splash!) ocalali członkowie tej populacji świetnie znają się na zasadach ruchu drogowego.
Dobrze oceniają odległość i prędkość samochodów i rodzaj światła na skrzyżowaniach.
Można było takie skutki wydedukować znając mechanizmy TE i one działają.

Hmm. Być może. Wiele nauk jest ze sobą związanych. Np. to o czym piszesz jest tłumaczone na gruncie etologii, która oczywiście czerpie garściami z STE.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#59
Cytat:Co masz na myśli?
W ogóle co to znaczy, że jakaś teoria daje jakieś przewidywania? Mechanika klasyczna nie daje żadnych przewidywań, tylko daje narzędzia do badania ruchu, dzięki którym MY możemy przewidzieć jak np. zachowa się poruszająca się w rzucie ukośnym piłka czy coś w tym stylu.

Subtelności językowe, myślałem, że jestem zrozumiały. Kiedy mówiłem, że teoria daje jakieś przewidywania to miałem na myśli to, że mając teorię i warunki początkowe (czy też raczej ich podzbiór dany z niepewnościami pomiarowymi) można znaleźć potencjalne wyniki późniejszych pomiarów (czy też wcześniejszych, często to nieistotne).

Cytat:1. genetyka, która daje potężne środki do przewidywania skutków pewnych kombinacji genetycznych, wpływu mutacji poszczególnych genów (i ich fragmentów) na organizm itd.

Czy przypadkiem genetyka nie jest samodzielną dziedziną biologii? To znaczy czy nie jest raczej tak, że teoria ewolucji stosuje genetykę?

Cytat:2. statystyka ewolucyjna (populacyjna) daje narzędzia, za pomocą których możemy przewidywać trendy genetyczne w obrębie populacji lub grup populacji, w różnych warunkach geograficznych i przyrodniczych, umożliwia przewidywanie wpływu różnych czynników zewnętrznych na pule genetyczne populacji w środowisku naturalnym

Czy mógłbyś podać jakieś przykłady przewidywań (w rozumieniu jak wyżej) związanych z tym?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#60
FlauFly napisał(a):Subtelności językowe, myślałem, że jestem zrozumiały. Kiedy mówiłem, że teoria daje jakieś przewidywania to miałem na myśli to, że mając teorię i warunki początkowe (czy też raczej ich podzbiór dany z niepewnościami pomiarowymi) można znaleźć potencjalne wyniki późniejszych pomiarów (czy też wcześniejszych, często to nieistotne).
OK. Wiem, że o to Ci chodziło, jednak chciałem doprecyzować Uśmiech



Cytat:Czy przypadkiem genetyka nie jest samodzielną dziedziną biologii? To znaczy czy nie jest raczej tak, że teoria ewolucji stosuje genetykę?
Jest też nierozerwalną częścią współczesnej syntetycznej teorii ewolucji. Można powiedzieć, że są one w pewnym sensie współzależne, chociaż niektóre postulaty TE są oczywiście wtórne do genetyki. Z drugiej strony nie można tak redukować toku rozumowania naukowego. Genetyka jest tak naprawdę zbiorem nauk biofizykochemicznych, a te nauki mają swoje podłoże w biochemii, która z kolei czerpie z chemii organicznej itd.


Cytat:Czy mógłbyś podać jakieś przykłady przewidywań (w rozumieniu jak wyżej) związanych z tym?
Na przykład http://pl.wikipedia.org/wiki/Dryf_genetyczny
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości