Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ewolucja pajęczaków - pytania
Witam.Otóż zainteresowałem się trochę ewolucją pajęczaków.Mam parę pytań odnośnie tych stawonogów i ich ewolucji ,więc jeśli ktoś na nie odpowie -będę wdzięczny.A więc chciałbym poruszyć 3 zagadnienia :

-Budowa przez pajączki pajęczyny
-ewolucje szczękoczółków i gruczołów przędnych

Zacznę może od 3 zagadnienia czyli od gruczołów przędnych.Poczytałem wcześniej o filogenezie tych stworzonek i z tego co się dowiedziałem to wytwarzają pajęczyne ze śliny która jest wytwarzana z przekształconych gruczołów ślinowych.Co ciekawe każdy z gruczołów przędnych wytwarza inną substancję która po połączeniu da tę 'właściwą' pajęczyne.Rozumiem ,że gruczoły przędne wytwarzały jedną substancję która mogła przypominać pajęczyne i tak pajęczaki łapały ofiary.Ale jak wyewoluowały poszczególne gruczoły do wytwarzania określonej substancji ,która dopiero w połączeniu z innymy wytworzy tę 'właściwą 'pajęczynę ? Tutaj od razu mogę wtrącić sprawę ze szczękoczółkami ,nie chodzi mi o samą ewolucję tego narządu ( ponieważ to chyba nie wielki problem ) lecz o to,jak zaczęła się ewolucja gruczołów jadowych ( które też są podobno przekształconymi gruczołami ślinowymi ,a skoro to te gruczoły ślinowe przekształciły się w gruczoły jadowe to jak po przeciwnej stronie ciała wykształciły się gruczoły przędne ? ),a konkretnie o to ,jak ślina zaczęła się zmieniać w jad.

Następne zagadnienie to budowa pajęczyny.

http://www.youtube.com/watch?v=VnnWnAie5...r_embedded

skoro pająki jakoś wytworzyły te gruczoły ,to jak nauczyły się budować tak skomplikowane konstrukcje ( zważywszy na to ,iż niektóre są prawie ślepe ,odróżniają tylko ciemność od światła ) jak pajęczyna.

Łoł trochę tego dużo [Obrazek: icon_smile.gif] Mam nadzieję ,że ktoś odpowie na moje pytanka

Pozdrawiam

Marek
Odpowiedz
Cytat:Rozumiem ,że gruczoły przędne wytwarzały jedną substancję która mogła przypominać pajęczyne i tak pajęczaki łapały ofiary.Ale jak wyewoluowały poszczególne gruczoły do wytwarzania określonej substancji ,która dopiero w połączeniu z innymy wytworzy tę 'właściwą 'pajęczynę ?
Tak jak w wszystko inne, w skrócie: przeżywały te osobniki, które w swoją pajęczynę złapały najwięcej pożywienia Oczko

Na resztę odpowiem z chęcią później. Wtedy zedytuję tego posta bądź dopiszę kolejnego.

Pozdrawiam.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości