To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyczyna zmiany
#1
Dla uproszczenia treści ograniczę się do zmiany formy energii

Weźmy prosty przykład:

Zmiana energii elektrycznej prądu elektrycznego (uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych) w energię mechaniczną ciała (uporządkowanego ruchu cewki połączonej z membraną głośnika).

Następnie zmiana energii mechanicznej ciała w energię fal akustycznych (uporządkowanego ruchu cząsteczek powietrza).

Może się mylę i proszę mnie poprawić ale wg mnie dotychczasowe rozumowanie fizyków ogranicza się do:
- stwierdzenia iż jeden rodzaj energii wynika z drugiego rodzaju energii
- sformułowania i wyrażenia w postaci matematycznego wzoru zależności cech jednej energii od cech drugiej

Chciałbym na chwilę pominąć kwestię wnioskowania iż jedna energia wynika z drugiej i jak cechy jednej energii zależne są od cech drugiej.

Chciałbym zapytać dlaczego w ogóle następuje zmiana formy energii?
Z czego wynika to, iż w określonym czasie i miejscu jedna energia zmienia się w drugą?
Co jest przyczyną tej zmiany?

Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie?

Mam pewne spostrzeżenie – być może niepoprawne – człowiek jest w końcu elementem układu a jego obserwacje wyłącznie punktem odniesienia.

Wszędzie gdzie następują przemiany energetyczne mamy do czynienia, z punktu widzenia człowieka jako elementu układu, z zakrzywionym ruchem cząsteczek posiadających energię. Inaczej mówiąc z ruchem cząsteczki obdarzonej energią po krzywej.

Wg Was jaka jest przyczyna zmiany formy energii?


-----------------------------------------------------------

Weźmy pod rozwagę skupianie światła przez soczewkę:
[Obrazek: soczewka1.JPG]

W zmianie dostrzegamy przekształcenie rozkładu potencjałów przed i za soczewką

Chciałbym zapytać o czy za przyczynę tej zmiany można uznać energię wiązania chemicznego cząstek soczewki?

Chciałbym także zapytać czy przepływ światła przez soczewkę wpływa na energię wiązania chemicznego soczewki. Tzn. czy pomiędzy dwiema soczewkami, z których jednak jest naświetlana a druga w zaciemnieniu, powstałaby jakaś różnica po powiedzmy wielu latach takiego oddziaływania?

Jak prawidłowo narysować wektor siły wiązania chemicznego cząsteczek soczewki? Czy nie jest on przypadkiem zakrzywiony?

Interesuje mnie jeszcze taka kwestia. Przyjmuje się, że światło ma kierunek - tzn. obiekt emitujący energię świetlną zmienia obiekt, który tą energią pochłania. Zastanawiam się skąd pomysł o tym kierunku - dlaczego nie uznajemy iż to obiekt pochłaniający energię zmienia obiekt, który energię wskutek obecności niższego potencjału, emituje. Dlaczego kierunek jest od wyższego potencjału do niższego a nie odwrotnie? Wg mnie bardziej prawidłowe byłoby określanie kierunku w obie strony.

Proszę zauważyć, żadna energia nie zostałaby wyemitowana gdyby nie istniał niższy potencjał energetyczny.
Więc:
z jednej strony gorący kaloryfer powoduje nagrzewanie się pomieszczenia
z drugiej strony chłodne pomieszczenie powoduje utratę energii przez kaloryfer

Światło w jednym kierunku a potencjał pochłonięcia światła w drugim kierunku.

Proszę o jakiś komentarz, być może to wszystko nieprawidłowo rozumiem?

Pozdrawiam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości