To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Kwantowe" dowody w matematyce "czystej"
#1
Chciałbym się podzielić taką zagwozdką, ciekawostką. Jakoś nie wydaje mi się, żeby rozwinął się z tego jakiś imponujący temat, ale kogoś może sprawa bardziej zainteresować.

Otóż przy badaniach nad możliwościami kwantowych obliczeń stworzono pewne formalne modele obliczeń. Podczas takich badań utworzono różne matematyczne narzędzia, które mówią o obliczeniach, obliczalności itp. w sensie teorii obliczeń. Często zapominamy, że magiczne skrzynki przed którymi siedzimy, swoje powstanie w dużej mierze zawdzięczają ludziom, którzy zajmowali się metodami poprawnych rozumowań, matematykom-logikom. Te abstrakcyjne rozważania miały kolosalne znaczenie dla teoretycznych podstaw komputerów. Okazuje się, że wiele zagadnień, które rozwijają się w ramach czegoś co Anglosasi nazywają "theoretical computer science" czy u nas "informatyka teoretyczna" to w prostej linii zagadnienia logiki matematycznej. Jednak okazuje się wszak również, że może to działać w drugą stronę. Formalne metody rozwinięte przy badaniach kwantowych obliczeń mogą się przysłużyć do badań w innych działach.

Czas przejść do konkretów. Jeśli ktoś chce o tym przeczytać właśnie w ramach konkretnych przykładów, to na początek może zacząć od Scotta Aaronsona i jego artykułu "A linear-optical proof that the permanent is #P-Hard" i streszczając, artykuł na 12 stronach dowodzi na bazie abstrakcyjnego modelu "optyki liniowej" dowód, że obliczalność permanentu (coś podobnego do wyznacznika) jest odpowiedniej klasy obliczalności. Ponoć klasyczny dowód tego twierdzenia zajmował ponad 100 stron. Tutaj link: http://arxiv.org/abs/1109.1674

Drugi artykuł jaki mogę wam pokazać to po prostu artykuł, który stara się mówić o całokształcie tej nowej dziedziny, której tyczy temat i tego jak wiele już wiadomo. Artykuł nazywa się po prostu "Quantum proofs of classical theorems", napisany przez Andrew Drucker'a i Ronalda de Wolfa. Przeczytać go można tutaj: http://arxiv.org/abs/0910.3376. Ciekawe jest porównanie, które podają autorzy. Mówią, że podobnie jak się mówi, że "droga do prawdy o liczbach rzeczywistych często prowadzi prosto przez płaszczyznę zespoloną" tak i wydaje się być tak, że drogę do prawd "klasycznych" prosto można odnaleźć ścieżką "kwantową".

Zapraszam do zapoznawania się z tym. Są to zupełnie nowe zagadnienia w matematyce, te prace są z ostatnich lat, a pierwszy wspomniany artykuł z 2011.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#2
Ja słyszałem, że dowód hipotezy Poincarego, udowodnionej przez Grigorija Perelmana, posiada w sobie równania, odnoszące się właśnie do "matematyki kwantowej" czy też do termodynamiki. Zastanawiam się - w czym tak właściwie różni się taka matematyka wykorzystywana w teoriach kwantowych, termodynamice czy optyce od tej klasycznej matematyki?
Odpowiedz
#3
Nie mam pojęcia na czym opierał się dowód Perelmana. Może po prostu chodziło o wykorzystywanie tych struktur matematycznych, które są stosowane w mechanice kwantowej czy termodynamice? Ale doprawdy nie wiem co to miałoby być.

W drugim z zalinkowanych artykułów masz cały rozdział (drugi) opisujący narzędzia "kwantowe". Rozdział ten jest napisany w miarę przystępnie. Te narzędzia powstały podczas badań nad obliczeniami kwantowymi, przy badaniu kwantowych algorytmów i złożoności obliczeniowej.

PS Kiedy na forum będzie można pisać LaTeX-em?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#4
Grzanka napisał(a):Ja słyszałem, że dowód hipotezy Poincarego, udowodnionej przez Grigorija Perelmana, posiada w sobie równania, odnoszące się właśnie do "matematyki kwantowej" czy też do termodynamiki. Zastanawiam się - w czym tak właściwie różni się taka matematyka wykorzystywana w teoriach kwantowych, termodynamice czy optyce od tej klasycznej matematyki?
Chyba tia. Użył czegoś tam z entropii.
Ale nic więcej nie zrozumiałem z tego.
Powodzenia :p
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#5
Troszke będzie OT, ale trzymając się tematu. Czytając o komputerach kwantowych:

Jak pisza w :IBM shows off quantum computing
Cytat:According to IBM, 250 qubits would be able to store “more bits of information than there are atoms in the universe.”

Może po prostu zasady panujące w świecie zjawisk kwantowych zwielokrotniają możliwości logiczne.

Tutaj 128 qubitowy, ale są to mniejsze paczki 16 x 8 qubitów.
http://www.dwavesys.com/en/products-services.html

I link z IBM:
http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressr.../36901.wss

Optymiści (ja ich tak nazywam) twierdzą że przyszłosć komputerów kwantowych to 10 lat Oczko
.

FlauFly napisał(a):PS Kiedy na forum będzie można pisać LaTeX-em?
Skoro implementacja funkcji latexowyh jest o zbyt wysokim stopniu trudności, wrzuć jakiś obrazek. Proste rozwiązania są zwykle niezawodne.
Oczko
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości