To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozatemacie o Litwie
#21
W dupach im się poprzewracało!!

Litwa żąda od nas pieniędzy za... ochronę własnego nieba!

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#22
A nam to kto płaci za tą misję?
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#23
Ano, jak się ma taki rząd z takim ministrem i taką dyplomacją to później takie szczury jak Litwa fikają. Bilans polskiej dyplomacji na wschodzie jest po prostu katastrofalny. Ani na Białorusi, ani na Litwie, ani na Ukrainie, ani w Rosji nie potrafiliśmy ugrać nic. Jeśli tak zachowuje się kraj, który ma być liderem państw europy środkowej to ja nie mam pytań. Z tą polityką klęczenia na kolanach Kaczor miał jednak rację...
Odpowiedz
#24
Oczywiście Kaczor tupnąłby nóżką i wszystkie narody by klękały i sikały w gacie ze strachu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#25
Ze strachu?
To strach jest jedynym narzędziem prowadzenia polityki zagranicznej?
Szaleju się najadłeś?

Na przykład USA i Zachodnia Europa nie bazowały na straszeniu Europy Środkowej, tylko na jej nęceniu bogactwem i igraniu kompleksami.
Odpowiedz
#26
No chyba nie myślisz, że będziemy Litwinów nęcić bogactwem.

Oni twierdzą, że podróż Wilno - Berlin to droga od cywilizacji poprzez barbarzyństwo do cywilizacji (chyba im chodzi o drogi).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#27
Trochę dziwi mnie pogląd niektórych współczesnych Litwinów. Przede wszystkim, sugeruje się, że unia z Polską była na niekorzyść Litwinom, że Litwini byli polonizowani. Sam to zrozumiałem całkiem niedawno, ale to co obecnie rozumiemy pod etnosem "Litwin" - to nie rozumie historycznie samo przez się. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że urzędowym językiem Wielkiego Księstwa Litewskiego - obok łaciny - był język ruski. Przodek dzisiejszego białoruskiego bodajże, ze współcześnie rozumianym językiem litewskim nie ma to za wiele wspólnego.

Na wikipedii jest o tym wszystkim ciekawy artykuł: http://pl.wikipedia.org/wiki/Litwini_w_z...storycznym
Brakuje mi jednak w tym artykule źródeł, więc jeśli ktoś się orientuje w tym temacie to byłbym wdzięczny za nakierowanie mnie na jakieś.

Swoją drogą to ciekawe, zwraca się tu uwagę, że w jednym z znaczeń "Litwin" mógł oznaczać również Polaka.

Edycja
Cytat:Druga sprawa to okres Uni Polsko-Litewskiej. To "Korona" grała pierwsze skrzypce,podczas gdy Litwa była jedynie księstwem. Wieli Litwinów tamten okres uważa za... okupacje przez Polske

No właśnie, w kontekście tego co powiedziałem powyżej można zwrócić uwagę, że Litwini - w dzisiejszym sensie - czyli Bałkanie - byli niewiele znaczącą mniejszością w Wielkim Księstwie Litewskim na rzecz Słowian.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#28
Ano racja-tereny ówczesnego księstwa zamieszkiwane były przez masę rusinów. Litwini zresztą chętnie poszerzali swoje granice o księstwa zachodniej Rusi Kijowskiej.

Z resztą wystarczy popatrzeć na dzisiejszy zasięg terytorialny występowania Litwinów jako grupy narodowej, a ówczesne rozmiary Księstwa Litewskiego.
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
#29
Tak, ale warto zwrócić uwagę na to jaki język był urzędowy. Nie ma tam mowy o żadnym języku litewskim. Na pewno też niczego co by przypominało jakiś język bałkański. To co nazywamy dzisiaj litewskim etnosem było mniejszością. Mniejszością, która być może pierwotnie zainicjowała tą państwowość, ale przez większą część rozwoju tego państwa nie miała na jej tradycje wielkiego wpływu.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#30
Cytat:Oczywiście Kaczor tupnąłby nóżką i wszystkie narody by klękały i sikały w gacie ze strachu.

Nie no lepiej, żeby Donek lizał wszystkim dupy naokoło.
Odpowiedz
#31
No bo wiadomo, że prezes pewnej partii lepiej liże dupy.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#32
Cytat:No bo wiadomo, że prezes pewnej partii lepiej liże dupy.

Wskaż mi kogoś kto liże lepiej niż Donek.
Odpowiedz
#33
Prezes pewnej partii.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#34
Buoho-hoho. No bo rzeczywiście pyrezes Kaczyński z minister Fotygom mają na tyle wysublimowane metody prowadzenia dyplomacji, że nęciliby Litwę i inne takie.
8)
Odpowiedz
#35
Co poniektórzy się chyba uwsteczniają, gdyż nie potrafią czytać. Nie napisałem, że Kaczor załatwiłby wszystkie nasze problemy na wschodniej granicy, jednakże zadeklarował, że skończy z polityką kolan, która jest błędna. Poszedł w drugą stronę, zamiast stanąć na środku co miało wiadomy skutek czyli pogorszenie stosunków z każdym możliwym krajem. Jednak jeśli moi współrozmówcy uważają, że można spokojnie przyglądać się na to jak szmaceni są nasi rodacy na tym pipidowie, które dumnie zowie się krajem to ja nie mam więcej pytań.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości