To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagminne błędy Polaków
#41
Cytat:Przypominam: wymowę nosową mają 'ą' i 'ę' tylko przed spółgłoskami szczelinowymi, a 'cz' jest akurat zwarto-szczelinowe. Jak widzisz, diabeł tkwi w szczegółach.
Zapis fonetyczny rozróżnia przed szczelinowymi i w wygłosie (jeśli chodzi o 'ą', bo 'ę' w wygłosie ulega denazalizacji (odnosowieniu)).
Poleć jakąś dobrą książkę o podstawach polskiej fonetyki, jeślibyś mógł Uśmiech
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#42
Rojza Genendel napisał(a):Uhm, to trochę jak "skonsumowałam dziś dwa cukierki", albo "kot sąsiada sika na mojej posesji".

Zgadzam się, kot jest zbyt dumną istotą żeby zwyczajnie sikać. Kot może co najwyżej dokonywać aktu deurynacji 8)
The spice must flow
Odpowiedz
#43
Deurynacja to chyba odsikanie, prawda? A tak naprawdę to to jest mikcja. 8)
Odpowiedz
#44
Wiem, ale jakoś mikcja mi nie brzmi wystarczająco dumnie w kontekście kota Duży uśmiech
The spice must flow
Odpowiedz
#45
Kot dokonał mikcji i doświadczył torsji. Na posesji mojego sąsiada Mańka.
Maniek zdefenestrował kota.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#46
Forge napisał(a):Poleć jakąś dobrą książkę o podstawach polskiej fonetyki, jeślibyś mógł Uśmiech
Problem w tym, że znam tylko opracowania dla studentów polonistyki, a nie chciałbym cię zanudzić na starcie metodologią i tymi wszystkimi terminami.
Może spróbuj tego:
M. Dłuska, Fonetyka polska: artykulacje głosek polskich.

Przyznaję, że na studiach korzystałem z tak zwanej 'żółtej morfologii', więc tej Dłuskiej nie znam. A 'żółta morfologia' to klasyka na studiach polonistycznych.
Spróbuj. Jak nie będziesz w stanie tego ogarnąć, pomyślimy nad czymś innym.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#47
Cytat:Maniek zdefenestrował kota.

defenestracja to generalnie moje ulubione słowo Duży uśmiech


Hastur napisał(a):[...] są to tak samo wirtualne "straty" jak pieniądze, które skarb państwa "traci" na niezapłaconych podatkach; [...] Dodatkowym absurdem w tym przypadku jest fakt, że rzekomo "ukradzione" pieniądze zostają w kieszeni... ich pierwotnego posiadacza :o Co nieuchronnie prowadzi do konkluzji, iż człowiek może okraść państwo z własnych pieniędzy :lol2:


Odpowiedz
#48
Cytat:Problem w tym, że znam tylko opracowania dla studentów polonistyki, a nie chciałbym cię zanudzić na starcie metodologią i tymi wszystkimi terminami.
Może spróbuj tego:
M. Dłuska, Fonetyka polska: artykulacje głosek polskich.

Przyznaję, że na studiach korzystałem z tak zwanej 'żółtej morfologii', więc tej Dłuskiej nie znam. A 'żółta morfologia' to klasyka na studiach polonistycznych.
Spróbuj. Jak nie będziesz w stanie tego ogarnąć, pomyślimy nad czymś innym.
Trochę bieda, angielski ma od groma opracowań. Spodziewałem się chociaż jednej, ech...

Sprawdzę tę żółtą Oczko
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#49
Forge napisał(a):Trochę bieda, angielski ma od groma opracowań. Spodziewałem się chociaż jednej, ech...

Sprawdzę tę żółtą Oczko
Tylko, że to kobyła. Przygotuj się na coś w rodzaju szoku.
Polecam jeszcze:

D. Ostaszewska, J. Tambor, Fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego. Książka napisana przystępnie i nie odstraszająca (jak żółta morfologia Język). Ma około 140 stron i leży na moim biurku. Wypożyczyłem, by sobie przypomnieć co nieco, do czego mnie zmobilizowałeś. Dziękuję.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#50
Rojza Genendel napisał(a):Kot dokonał mikcji i doświadczył torsji. Na posesji mojego sąsiada Mańka. Maniek zdefenestrował kota.

:lol2:

Serdeczne pozdrowienia dla Mańka. ^^ Ja zauważyłam, że zamiast "gdy" używa się "jak". Przykład: jak wrócę do domu, odpiszę na twojego maila.
Odpowiedz
#51
Furia napisał(a)::lol2:

Serdeczne pozdrowienia dla Mańka. ^^ Ja zauważyłam, że zamiast "gdy" używa się "jak". Przykład: jak wrócę do domu, odpiszę na twojego maila.
Słuszna uwaga. Zaraz zajrzę do słownika poprawnej polszczyzny.
Już: Nie jest to zdanie niepoprawne. Oczywiście lepiej powiedzieć/napisać 'gdy'.
Słownik stwierdza, że <<jako spójnik wprowadzający zdania podrzędne czasu albo warunku>>* i ma kwantyfikator: pot.

*Nowy słownik poprawnej polszczyzny, red. nauk. A. Markowski, PWN, Warszawa 2002, s. 300.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#52
Ja bym użyła raczej "kiedy".
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#53
Furia napisał(a):...odpiszę na twojego maila.
Chyba - na Twój mail !?
Przecież nie napiszesz - odpiszę na Twojego lista.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#54
Sofeicz napisał(a):Chyba - na Twój mail?! Przecież nie napiszesz - odpiszę na Twojego lista.

Mianownik? :8O: Po co? Używamy polskiego. A on ci elastyczny jest. No i przecież napiszę. Skorzystam z liter tyle, że nie będę ich kaligrafować. ^^
Odpowiedz
#55
Rojza Genendel napisał(a):Ja bym użyła raczej "kiedy".
I 'kiedy' i 'gdy'. Obie formy są poprawne.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#56
Tgc napisał(a):A pisanie postow w ktorych komentowany jest wylacznie "styl" a nie tresc podchodzi pod trolling (Grammar Nazi style!).

Cholernie wkurwiajacy typ trollingu. Szczególnie gdy jego autor wyraża się w sposób pretensjonalny, przekonany w jakiś dziwny sposób, że używanie wysublimowanego słownictwa i perfekcyjnej gramatyki etc w jakiś sposób dodaje mu intelektu, dostojeństwa i czyni ogólnie lepszym w oczach innych. Bardzo, ale to bardzo błędne mniemanie.
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#57
coś w stylu trzymaj rączki na stole, mały Uśmiech

wydaje mi się, że język polski jest na tyle trudny, a poziom naszego szkolnictwa na tyle niski, że spokojnie można złapać na błędach każdego profesorka Oczko

Forge napisał(a):Poleć jakąś dobrą książkę o podstawach polskiej fonetyki, jeślibyś mógł Uśmiech
chyba takie podstawowe informacje można znaleźć w słowniku ortograficznym, zwykle zawierają dodatki o zasadach pisowni i wymowy, myślę, że dla normalnego ludka całkowicie wystarczające
Odpowiedz
#58
miotła napisał(a):chyba takie podstawowe informacje można znaleźć w słowniku ortograficznym, zwykle zawierają dodatki o zasadach pisowni i wymowy, myślę, że dla normalnego ludka całkowicie wystarczające
Nie jestem normalnym ludkiem. Przynajmniej w tej kwestii Język
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#59
Forge napisał(a):Nie jestem normalnym ludkiem. Przynajmniej w tej kwestii Język

ok, weź sobie w takim razie cegłę :>
Odpowiedz
#60
miotła napisał(a):wydaje mi się, że język polski jest na tyle trudny, a poziom naszego szkolnictwa na tyle niski, że spokojnie można złapać na błędach każdego profesorka.
Nawet nie profesorka ale regularnego profesora Bralczyka.
Mówiąc o "zagadnieniu" powiedział, że należy GO przeanalizować.
Typowe pomylenie rodzaju męskiego i nijakiego.
Ale to jakaś epidemia.
Piotr Baron z Trójki też "błysnął" - "To ważne pytanie, muszę GO zadać!"
Były prezydent Łodzi Kropiwnicki mówiąc o sadzeniu drzew palnął - "każdy będzie mógł sobie GO zasadzić".
Szczena mi opada!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości