To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filozofia Nowej Lewicy a teologia katolicka
#81
albatros napisał(a):Dyskusja mocno, jak widzę, meandruje ale tezą główna jest chyba upadek cywilizacji opartej na katolicyzmie (o ile to, co stworzyli katolicy można tak nazwać :lol2Uśmiech.

Choryś? Sugerujesz, że katolicy nie stworzyli żadnej cywilizacji?

Cytat:Cywilizacje powstają i upadają a mimo to ludzkość powoli idzie do przodu. Trwająca tysiące lat cywilizacja faraonów, zniszczona została przez religijną sektę - chrześcijan, wypieranych konsekwentnie dzisiaj a Egiptu przez muzułmanów. Mimo to, potomkowie twórców piramid nie wyginęli, nadal żyją w ich cieniu, po prostu zmienili wiarę i boga - dwa razy.

LOOOOL
Chrześcijanie zniszczyli cywilizację faraonów? :8O:
Jednak choryś, już nie mam wątpliwości.

Cytat:To samo stało się z cywilizacją rzymską. Rozdarta sporami politycznymi toczonymi przez zwalczające się grupy o podłożu religijnym próbowała się chronić tworząc na podstawie kultów żydowskich, greckich, rzymskich i egipskich, jednoczącą wszystkich religię, Chrześcijaństwo. (Tak, droga corrigendo, Chrzescijaństwo jest religią tak samo syntetyczną jak płyn do mycia naczyń - zaprojektowane w konkretnym celu). Nowa religia zadziałała, ale nie uchroniła Rzymu przed upadkiem. Władzę w walkach stronnictw przejęli szarlatani pogrążając Europę na tysiąc lat w mroku. Mimo to ludzie w Europie nadal żyją, a dzisiejsi Europejczycy są potomkami twórców akweduktów i koloseum. Dzisiejszy system wartości opiera się na rzymskim prawie i greckiej filozofii.

Tysiącletni mrok? Co ty bredzisz, trollu? Wiesz, że NIC nie wiesz?

(nie mówi się "mimo to", tylko mimo tego")

A wiesz o tym, że akwedukty to kosztowna lipa? Zdecydowanie lepsze były średniowieczne systemy wodociągowe, oparte na wieżach ciśnień. Nie wiedziałeś, teraz już wiesz. Duży uśmiech
Odpowiedz
#82
Palmer Eldritch napisał(a):Tysiącletni mrok? Co ty bredzisz, trollu? Wiesz, że NIC nie wiesz? A wiesz o tym, że akwedukty to kosztowna lipa? Zdecydowanie lepsze były średniowieczne systemy wodociągowe, oparte na wieżach ciśnień. Nie wiedziałeś, teraz już wiesz. Duży uśmiech

Temat był wałkowany w innym wątku. Tak, ja też nienajlepiej (delikatnie rzecz biorąc) oceniam pierwsze stulecia dominacji chrześcijaństwa w Europie i mam ku temu powody.

Polecam raz jeszcze: http://www.filozof.uni.lodz.pl/hybris/pd...cenzja.pdf

Wodociagi cisnieniowe zostały wynalezione przed powstaniem chrześcijaństwa, to też już zostało wyjaśnione i zdaje się, że nawet Pilaster pogodził się z tym faktem.

http://dyplom.pazdziora.com/historia-wod.php
Odpowiedz
#83
Co nie zmienia faktu, że albatros trolluje pisząc te brednie o 1000-letnim mroku.

Taka wersja może była modna w PRL...

Nostalgia, albatrosie?
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#84
Palmer Eldritch napisał(a):Choryś? Sugerujesz, że katolicy nie stworzyli żadnej cywilizacji?

Aby się dowiedzieć co to jest "cywilizacja katolicka" należy od cywilizacji zachodniej, (powstałej na podbudowie greckiej filozofii i rzymskiego prawa) odjąć wszystko to, z czym kościół się nie zgadzał, co piętnował, czemu przeczył i przeciwdziałał. A to znaczy, że Ziemia dalej jest płaska a wiszące przy drogach rzędy wisielców oświetla się pochodniami. Katolicki zostaje jedynie kult śmierci memento mori, tworzenie sztuki tylko na chwałę Pana i nie podpisywanie swoich dzieł, oraz szalejąca policja moralności religijnej - Inkwizycja.
Pytanie, co takiego stworzyli katolicy - a nie średniowieczni ateiści - co nazywać by można katolicką cywilizacją? Maszyny tortur jako zręby inżynierii? Mogę uznać jeszcze reformację - już bynajmniej nie katolicką a luterańską i to dopiero w XVI wieku. Jaką część cywilizacji zachodniej stworzyli katolicy, jako grupa religijna, powodowana nakazami swojej wiary?

Cytat:LOOOOL
Chrześcijanie zniszczyli cywilizację faraonów? :8O:
Jednak choryś, już nie mam wątpliwości.
Polecam więc sięgnąć po wiedzę i się douczyć, bo w wymiarze religijnym chrześcijaństwo czerpie zadziwiająco dużo ze starożytnego Egiptu.

Izyda i Horus są tu pierwowzorami Maryi i Jezusa, a życiorys tego ostatniego wręcz kalką życiorysu Horusa. Idea stworzenia świata przez słowo, przykazania moralne, aureole nad głowami świętych, dzieciątko miażdżące głowę węża, idee sądu ostatecznego - to wszystko jest przejęte od Egipcjan. A najgorsze :p jest to, że pokrywa się w czasie i przestrzeni. Pierwsze kościoły powstawały w świątyniach Izydy, Horusa, Mitry, Dionizego i Ateny, a chrześcijanie czerpali ze wszystkich tych kultów.

[Obrazek: 49bd6110ab767148m.jpg]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt
http://21stcenturyskeptic.blogspot.co.uk...jesus.html

Cytat:Tysiącletni mrok? Co ty bredzisz, trollu? Wiesz, że NIC nie wiesz?
A wiesz o tym, że akwedukty to kosztowna lipa? Zdecydowanie lepsze były średniowieczne systemy wodociągowe, oparte na wieżach ciśnień. Nie wiedziałeś, teraz już wiesz. Duży uśmiech
O wodociągach napisał już kronopio, więc pominę.

Zdaję sobie sprawę, że dla wierzącego w wiecznego Boga, jego religia jest ponadczasowa i płynąca od Stwórcy. W świetle faktów jednak, jest ona tymczasowa i ewidentnie tworzona przez człowieka w konkretnych procesach polityczno-społecznych a w bardzo wielu miejscach grubymi nićmi szyta. Rozumiem, że to budzi lustrację, ale obrażanie mnie niczego nie zmieni.
Racja nie jest ani moja ani twoja. Racja leży tam gdzie leży i z reguły nijak się nie ma do toczonego sporu.
Odpowiedz
#85
Izyda może sobie być nawet hiper-pierwowzorem Maryi do kwadratu, ale to i tak nie sprawi, że "cywilizację faraonów" zniszczyli chrześcijanie.
Persowie podbili Egipt w VI w. przed Chrystusem. Potem rządzili nim Grecy, jeszcze później Rzymianie. W roku 30 przed Chrystusem Egipt został ostatecznie włączony do Imperium Romanum.

Wydaje Ci się, że półtoragodzinny film na jutubie (zaraz, zaraz, jak to się nazywało? Zeitgeist?) nauczył Cię czegoś o Dziejach Świata?
Przeciwnie. Aby oglądać takie filmy krytycznie należy wcześniej naprawdę wiele wiedzieć, w innym razie robią misz-masz we łbie.
Odpowiedz
#86
Szczególnie, że możemy tylko domniemywać pierwowzorów.

Zeitgeisty i inne takie są dobre dla koneserów taniej sensacji
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#87
Persowie, Grecy i Rzymianie pomimo podbojów polityczno-militarnych dbali o Egipt i jego kulturę, był zbyt cenny by go niszczyć. Religia Egiptu nie zmieniła się znacząco dopóki nie przyszło Chrześcijaństwo.
Nic mi się nie wydaje, filmu nie oglądałem więc nie wysysaj z palca wniosków.
Racja nie jest ani moja ani twoja. Racja leży tam gdzie leży i z reguły nijak się nie ma do toczonego sporu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości