To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prof. Bohdan Żakiewicz i geotermia
#1
Słyszał ktoś o jego osobie ?
Opinie ?
Ogólnie zastanawiam się nad autentycznością niektórych artykułów które można znaleźć na jego temat...
Odpowiedz
#2
Tu masz trochę o nim do 2001 r.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,329,10161...arki_.html
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#3
Dzięki wielkie za ten artykuł : )
Kolejna wielka szansa dla Polski, zmarnowana z powodu złego gospodarowania i polityki...

Jednak zastanawiająca dla mnie jest prawdziwość artykułu o jego osiągnięciach w geotermii.
http://artelis.pl/artykuly/18102/perwersje-jadrowe
Odpowiedz
#4
Ja skomentuję tylko wyniki ojca Tadeusza, z którym chyba prof. Żakiewicz współpracował.

Ojciec Tadeusz (jak prometeusz, wydziera z ziemi ciepło dla ludzi...) chce sprzedawać miastu wodę o temp. 67*C którą trzeba pompować (musi się tłoczyć zimną w odwiert).

W zakładzie stalowniczym gdzie pracowałem nad piecami znajdują się tzw. kotły odzysknicowe. Wytwarzają one z ciepła spalin (w konwertorze wydziela się ciepło oraz powstaje CO który spala się nad gardzielą pieca) parę o ciśnieniu kilkunastu atmosfer i temperaturze ponad 200 stopni. Z tego co słyszałem, dawniej za komuny parę brała rzecz jasna elektrownia (siłownia) zakładowa. Obecnie produkcja mniejsza, więc i ciśnienie i ilość pary mniejsze. Grzano nią wodę gorącą dla miasta, ale obecnie z tego co mówili ludzie miasto nie kupuje (były postoje zakładu, zapewne to jest przyczyną).

Mniej więcej co 2 godziny ma więc miejsce zrzut pary. Parę o takich parametrach wypuszcza się w powietrze, czemu towarzyszy grzmot niczym przy starcie Concorde'a, i biała chmura widoczna z drugiego końca miasta - bo po prostu nikt jej nie chce... mówienie że ktoś kupi wodę o temperaturze 70 C aby było to opłacalne jest mrzonką.
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz
#5
Nic mi nie wiadomo o współpracy tych dwóch ludzi.
Aczkolwiek, to co mówisz jest ciekawe, jakby ktoś ogarnięty w sprawach energetycznych zajął się tym, po jakimś niewielkim udoskonaleniu dałoby się to przekształcić na energię elektryczną (turbiny). Chociaż mówię to czysto hipotetycznie i bez oparciu na żadne badania czy nawet obserwacje, dlatego jest to jedynie moja wyobraźnia : P
Odpowiedz
#6
Para z tychże kotłów była wysyłana do zakładowej siłowni, gdzie napędzała turbiny, ale obecnie ciśnienie jest za niskie i nie biorą. Elektrownia, nawet malutka zapewne chciała by mieć parę dolotową o ciśnieniu przynajmniej 20 atn..
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz
#7
chireadan napisał(a):J. mówienie że ktoś kupi wodę o temperaturze 70 C aby było to opłacalne jest mrzonką.

Kiedyś słyszałem że na podhalu używa się technologi geotermalnej. Chyba się im opłaca.
Odpowiedz
#8
Do grzania basenów napewno, w końcu płacisz za to słone pieniądze (na pewno więcej niż na słowacji). Czy puszczają ją w CO - nie wiem.
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości