To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem)
Rodica napisał(a):Ple, ple, ple, ple.

Ciężko dyskutować z faktami. Polemizowałbym, z tym że powołując się na źródła anglojęzyczne.
Moim zdaniem jest tak, blah, blah, blah, blah.

Rodica napisał(a):Człowiek od dwudziestu mln lat konsumuje mięso i ewolucyjnie się do tego przystosował.

Który to Homo(noid) żył 20 Milyonów lat temu? Zdaje się Homo niewiadomo. Najwcześniejszy z tej rodziny, czyli Homo habilis pojawia się 2,5 mln lat temu.

Rodica napisał(a):...ewolucyjnie się do tego przystosował. Ponieważ używał narzędzi, oszczędzał kły i pazury.

To tak na serio czy wolne żarty? Muszę zapamiętać, "oszczędzanie w procesie ewolucji". Wychodzi na to, że słabo zaoszczędził te kły i pazury bo zarówno do samych polowań i rozszarpywania zwłok zdobyczy nie nadają się w ogóle.

Musiały być kły, no nie ma jak tego obejść, zobaczmy więc jak pięknie swoje kły oszczędzały goryle...i lwy?? A człowiek w tym czasie obgryzał mięcho z uda antylopy i kłów już nie ma, wyeksploatowane.

Spoiler!

Kły u ssaków służą przede wszystkim do walki między sobą (goryle), nie do konsumpcji mięsa. Do zgniatania mięsa służą łamacze, które posiadają np. psy. Człowiek nie ma łamaczy.

Odnośnie ewolucji, na którą powołuje się Rodica wykazując przy okazji kompletny brak jej zrozumienia. Rozwijają się te cechy, które ułatwiają przeżycie w danym środowisku osobnika i przetrwanie gatunku. Narządy nie używane lub nieistotne z punktu widzenia przetrwania stopniowo zanikają. Jeśli by przyjąć, że to kły definiują mięsożerność byłby to dowód na to, że człowiek jest wybitnie roślinożerny, kły praktycznie zanikły, nie pełnią żadnej funkcji. Przyglądając się jednak gorylowi widać, że argument kłów jest kompletnie pozbawiony sensu.

Rodica napisał(a):W filmie jest mowa o tym, że mięso bez przypraw jest niesmaczne.
Nie jest "niesmaczne" tylko pozbawione smaku a to zasadnicza różnica.

Rodica napisał(a):To zupełnie tak samo jak w przypadku diety roślinnej. Wegetarianin musi mieć na talerzu kilka potraw, sałatek, żeby jego jedzenie wygladało atrakcyjnie.

Ale co tak samo jak w diecie roślinnej?  Owoce i warzywa prosto z drzewa czy ziemi nie mają smaku? Choćby fruktoza i cukry proste...
Bardziej atrakcyjne są mięśnie, żyły, ścięgna i krew, z których składa się mięso? Jeśli tak, nie mam dalszych pytań. Mięso musi przejść całkiem zmyślną obróbkę aby w ogóle było zjadliwe.

Rodica napisał(a):W Indiach jedzenie wegetariańskie nie byłoby strawne bez masy przypraw od których ludzie umierają na raka żołądka.
Niech nie jedzą w Indiach może...??  Bardzo proszę o rozwinięcie na czym polega ten uwarunkowany geograficznie fenomen niestrawności w Indiach.

Rodica napisał(a):Porównanie długości naszego układu pokarmowego do układu pokarmowego królika jest bez sensu. Królik żyje rok czy dwa i taka długość w pełni zaspokaja jego potrzeby.
Jaki sens ma przywołanie długości życia danego gatunku w analizie długości układu pokarmowego? Roślinożerne żółwie olbrzymie żyją nawet ponad 200 lat więc mam wnioskować, że aby w pełni zaspokoić swoje potrzeby potrzebują 500-metrowego układu pokarmowego? Długość układu pokarmowego ma związek ze spożywanym pokarmem ale nie długością życia (długie u roślinożerców, krótki u mięsożerców). Na prawdę muszę to pisać?

Rodica napisał(a):Ale wystarczy już porównać nas do krowy czy innego większego roślinożercy i okazuje się, że nie posiadamy żwacza a nasze flaki są krótsze o jakieś dwa i pól raza.

Znowu pudło. Większość roślinożerców nie posiada żwacza i wciąż jest roślinożercami. Porównanie długości układu pokarmowego człowiek-krowa też bez sensu, istotne jest porównanie roślinożerne-mięsożerne i wtedy dopiero widać zasadniczą różnicę. Mięsożercy mają układ pokarmowy bardzo krótki aby szybko pozbyć się niestrawionych części zjedzonej zdobyczy, zanim zaczną wydzielać się szkodliwe produkty przemiany materii. Zwykle około 3 x długość ciała. Roślinożercy wielokrotnie dłuższe. W podobnej skali długości układu pokarmowego jest człowiek i krowa.

Rodica napisał(a):Wegetarianizm to koncept kulturowy, bez większego związku z biologią człowieka.

Czego jednak dokładnie nie wykazałaś.

Jednak nawet gdyby biologia za tym przemawiała nie znaczy, że należy temu ulegać i traktować jako ostateczny argument. Wszyscy ludzie mają dupy ale nie znaczy to, że mają w nich grzebać paluchem (wiem, wiem , nieładnie, nie mogłem się powstrzymać).

neuroza napisał(a):Skąd się bierze uznanie czyichkolwiek "praw" do czegokolwiek?

Najłatwiej powiedzieć, że z przepisów prawnych, które powinny mieć sankcję moralną.

neuroza napisał(a):Czy aby na pewno to jedyne motywacje?

W sumie powinieneś zadać sobie sam to pytanie, może mięsożercom w ogóle. Wynika to przede wszystkim z przyzwyczajenia, tak zostajemy wychowani. Można mówić też o tradycji, powodach religijnych czy braku "łatwej" alternatywy dla dominującego modelu żywieniowego, wymaga trochę chęci a nawet wysiłku przestawić się na wege diety. Produkty odzwierzęce to duża część rynku produktów spożywczych.

neuroza napisał(a):Z suplementacją czy bez?

Mam nadzieję, że z suplementacją minimum witaminy B12. Trzeba o tym mówić, nie ukrywać, nie uważam tego za problem. Z tą witaminą jest tak, że w minionych wiekach, kiedy jedzono mięso od święta (większa część ludności świata) dostarczana była z korzeniami niedomytych warzyw gdzie jest produkowana przez występujące tam bakterie. Dzisiaj korzenie są usuwane lub dokładnie myte więc problem się pojawił. Bardzo duża część ludzi posiada niedobory pewnych witamin i minerałów tylko o tym nie wie dopóki nie będzie to poważnym problemem. Tymczasem to niedobór B12 u wegan jest demonizowany. Jedna tabletka dziennie i po problemie. Niedobór występuje dopiero po wielu latach bez suplementacji a B12 jest dzisiaj dodawana do wielu produktów na rynku.
Voodoo People
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Joker - 09.12.2018, 01:21
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 20.06.2012, 19:45
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 20.06.2012, 22:01
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 20.06.2012, 22:08
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 24.06.2012, 18:45
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 24.06.2012, 19:05
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 24.06.2012, 19:40
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Rita - 24.06.2012, 20:28
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez kkap - 26.06.2012, 10:32
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez kkap - 26.06.2012, 13:06
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Grim - 26.06.2012, 13:49
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez kkap - 27.06.2012, 00:29
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Tgc - 27.06.2012, 09:07
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez rnk - 07.10.2012, 00:08
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez kkap - 08.10.2012, 19:49
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez rnk - 09.10.2012, 23:32
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez Grim - 13.10.2012, 11:58
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez ideat - 22.02.2013, 17:45
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez ideat - 22.02.2013, 18:03
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez IX - 23.02.2013, 16:19
Wegetarianizm (wydzielono z Kim jestem) - przez ideat - 23.02.2013, 16:29
RE: Koronawirus - przez InspektorGadżet - 08.12.2020, 13:41
RE: Koronawirus - przez Sofeicz - 08.12.2020, 18:45
RE: Koronawirus - przez lumberjack - 09.12.2020, 01:11
RE: Koronawirus - przez Sofeicz - 09.12.2020, 11:03
RE: Koronawirus - przez Baptiste - 09.12.2020, 14:08
RE: Koronawirus - przez Iselin - 09.12.2020, 15:59
RE: Koronawirus - przez Baptiste - 09.12.2020, 16:21
RE: Koronawirus - przez lumberjack - 12.12.2020, 13:49
RE: Koronawirus - przez DziadBorowy - 12.12.2020, 14:57
RE: Koronawirus - przez Baptiste - 14.12.2020, 10:55
RE: Koronawirus - przez DziadBorowy - 14.12.2020, 13:07
RE: Koronawirus - przez Baptiste - 14.12.2020, 13:31
RE: Koronawirus - przez DziadBorowy - 14.12.2020, 14:25
RE: Koronawirus - przez Baptiste - 14.12.2020, 14:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości