Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy pogaństwo jest rodzimą wiarą Polaków?
dziadek Drichlik napisał(a):Zefciu Ty jesteś dłużej niz pare dni a robisz to
Gdzie napisałem, że KK jest bez skazy? Jako apostatę od tego kościoła chyba sobie kiepski przykład wybrałeś.

Aha - pilaster też potrafi pojechać (czasem moim zdaniem niesprawiedliwie) po KK. Tylko że nie zdarza się to raczej tutaj, a na forach katolickich. Naturalnym jest bowiem, że nachalne i niemerytoryczne ataki na KK spotykają się raczej działaniami apologetycznymi.
„Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu”

– Spięty
Odpowiedz
dziadek Drichlik napisał(a):Ja wcale tak nie uważam

Ale jeśli powiesz że KK jest bez skazy,jest świety i nieomylny a Biblia zawiera prawde i tylko prawde to na forum ateista też taką postawę powinni wysmiać
No i byłby.
Ale tu raczej nie ma ludzi tak twierdzących.
Znów przepuszczasz do realnego świata wytwory własnej fantazji. Mógłbyś, z łaski swojej, zaszpuntować tą bramę międzywymiarową, bo te Twoje fantasmagorie niemożebnie głupie i płaskie są. Wolałbym ich nie widywać na forum.

Odpowiedz
idiota napisał(a):No i byłby.
Ale tu raczej nie ma ludzi tak twierdzących.
A Ty nie jesteś przypadkiem taki?

Tgc już kiedyś mówił o takich przypadkach
Odpowiedz
Przecież milem, żebyś swoich urojeń nie rzutował na rzeczywistość, a ty swoje...
Mam wrażenie, że dla Ciebie każdy kto nie twierdzi, że kościół narobił WYŁĄCZNIE szkód i jest rozsadnikiem zła wszelkiego, jest osobą twierdzącą, że jest on bez skazy.

To jednoznacznie wynika z tego co piszesz. Przyznam, że dawno nie widziałem równie głupiego i maniackiego podejścia do jakiejkolwiek sprawy.

Czy uważasz również, że istnieją tylko ludzi co jedzą wyłącznie grochówkę i ją kochają albo tacy co jej nie znoszą i nigdy nie jedzą?
Nie musisz odpowiadać, to pytanie pomocnicze, mające na celu pokazanie Ci kompletnej absurdalności Twego ujęcia rzeczy.
Żal mi Cię i chciałbym jakoś pomóc w odzyskaniu równowagi sądu.

Odpowiedz
idiota napisał(a):Mam wrażenie, że dla Ciebie każdy kto nie twierdzi, że kościół narobił WYŁĄCZNIE szkód i jest rozsadnikiem zła wszelkiego

Ja też tego nie twierdzę
Odpowiedz
To wynika z tego co piszesz. Teraz udajesz, że nie, a dwa posty temu imputowałeś mi, iż twierdzę
Cytat:że KK jest bez skazy,jest świety i nieomylny a Biblia zawiera prawde i tylko prawde
co jest kompletnym i ciężkim urojeniem.
Ja na ten przykład uważam, że Kościół jest w dzisiejszych czasach mocno zagubiony (pisałem o tym wiele i nawet powody podawałem) a jako ateista mowę, że Bóg świat uczynił uważam za bujdę na resorach, niemniej wiem, że w religii nie chodzi o prawdę (bo nie jest ona nauką) tylko o co innego, ale ty i tak zaraz wrócisz w swoje własne koleiny i będziesz nam swoje wydumki do głów pakował.
To jest ostry przejaw fanatyzmu: jak ktoś się nie zgadza z Tobą w jednej kwestii robisz zeń bezmyślnego, złego i dzikiego osobnika we wyobraźni i dyskutujesz z wyobrażonym zamiast z realnym.

Odpowiedz
idiota napisał(a):Ja na ten przykład uważam, że Kościół jest w dzisiejszych czasach mocno zagubiony
Pewnie że jest i to nie od dziś.Oni szafują dogmatami dla celów czysto koniunkturalnych, handlują wiarą.

idiota napisał(a):że w religii nie chodzi o prawdę (bo nie jest ona nauką) tylko o co innego
To o co chodzi Twoim zdaniem?

idiota napisał(a):To jest ostry przejaw fanatyzmu: jak ktoś się nie zgadza z Tobą w jednej kwestii robisz zeń bezmyślnego, złego i dzikiego osobnika we wyobraźni i dyskutujesz z wyobrażonym zamiast z realnym.
Raczej u ciebie tak jest. Kto ma czelność mieć inne zdanie na temat religii (nie tylko katolickiej) to zaraz jest lewak itp.
Ja przeciwieństwie do osoby o trafnym nicki nie uważam się za nieomylnego,nie mam monopolu na prawdę ani nikomu nie każę myśleć tak jak ja
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
Cytat:Pewnie że jest i to nie od dziś.Oni szafują dogmatami dla celów czysto koniunkturalnych, handlują wiarą.
Nie wiem co to ma niby wspólnego z tym co ma w intencji komentować, ale już się przyzwyczaiłem do nagłych zwrotów myśli dziadka...
Nawet nie chcę wiedzieć.
Cytat:To o co chodzi Twoim zdaniem?
Que???
To Tobie się zdawało, że religia jest od tego, żeby opisać świat takim jaki jest?
No cóż... Ten błąd poznawczy wiele wyjaśnia.
A teraz ucz się:
Otóż celem religii jest (jak to ujął Lem) "watowanie kantów świata" czyli pomoc ludziom w radzeniu sobie z tymi aspektami rzeczywistości, których nie potrafią opanować, jak zły los, niegodziwość innych czy perspektywa śmierci.
Zapisz se to i pamiętaj.
Cytat:Raczej u ciebie tak jest.
Jeszcze raz proszę o nierzutowanie na mnie swych urojeń.
Cytat:Kto ma czelność mieć inne zdanie na temat religii (nie tylko katolickiej) to zaraz jest lewak itp.
Znów robisz to samo. Lewak to człowiek, który chce zmieniać ma siłę społeczeństwo niezależnie od tego czy się da, czy nie. Zresztą proszę mi pokazać, gdzie stosuję argumentum ad levacum, jak na razie wygląda na to, żeś sobie znów coś ubrdał i myślisz, że to prawda najprawdziwsza, niezależnie od faktów. A jak ktoś się ze mną nie zgadza to z nim dyskutuję i robię to z cierpliwością, tłumacząc mu swe racje, a nie, jak Ty, od razu uznaję, że to dureń i złodziej i wogle kanalia.
Jak ktoś na przykład twierdzi, że "religia to herezja" to ja się staram dowiedzieć co według niego znaczy ta osobliwa fraza. Jak się dowiaduję, że znaczy tyle co "religia FE!!!" to stwierdzam,że z tym dyskutować nie można, bo to wyraz emocji autora i mu to wyjaśniam.
A że interlokutor znieść tego nie może i mnie w podzięce od idiotów wyzywa, to cóż... Dopust Boży. Oczko

Odpowiedz
dziadek Drichlik napisał(a):A Ty nie jesteś przypadkiem taki?
Coś Ty taki zdeterminowany znaleźć tego mitycznego fanatyka katolicyzmu na ateiście. Najpierw próbowałeś z prawosławnym, teraz w ogóle z niechrześcijaninem. Zluzuj trochę. To nic dla Twoich przekonań strasznego, że nie ma tu takich. Tak jak na katoliku ostają się tylko bystrzejsi i bardziej zdolni do merytorycznej dyskusji niewierzący, a wierzący bywają i tępakami, tak na ateiście - odwrotnie - tępi są zwykle niewierzący. To coś w rodzaju doboru naturalnego. I świadczy dokładnie o czymś odwrotnym niż Wam się wydaje - strona mniej liczna i "tępiona" będzie reprezentowana zawsze przez sprytniejsze osobniki.
„Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu”

– Spięty
Odpowiedz
Panowie Pax! Topic umyka a ciekawy ^^
Czy pogaństwo jest rodzimą wiarą Polaków?
Wydaje mi się że nie jesteśmy wstanie tego jednoznacznie stwierdzić.Chrzest w 966 był tylko posunięciem politycznym lecz to on w dużej mierze zadecydował o powstaniu Królestwa Polskiego.Z drugiej jednak strony nie sposób pominąć wierzeń które łączyły wszystkie plemiona lechickie co za tym idzie kształtowały w jakiś sposób świadomość wspólnotową.
Musimy ustalić jakiś próg od kiedy możemy mówić o "Polakach".Czy przyjmiemy rok chrztu władcy i przystąpienia do kultury państw chrześcijańskich.Czy jednak uznamy(bliżej nie określona data) że to osadnictwo i jedna wiara wszystkich lechickich plemion była kluczowym czynnikiem kształtującym powstanie państwa i jego odrębności względem sąsiadów.Sami przyznacie że to dosyć spory problem,pomocna była by opinia jakiegoś historyka :wall:
Odpowiedz
ADR napisał(a):Musimy ustalić jakiś próg od kiedy możemy mówić o "Polakach".Czy przyjmiemy rok chrztu władcy i przystąpienia do kultury państw chrześcijańskich.Czy jednak uznamy(bliżej nie określona data) że to osadnictwo i jedna wiara wszystkich lechickich plemion była kluczowym czynnikiem kształtującym powstanie państwa i jego odrębności względem sąsiadów.Sami przyznacie że to dosyć spory problem,pomocna była by opinia jakiegoś historyka :wall:

Wydaje się, że nic tak dobrze nie kształtuje Wspólnoty jak poważne zewnętrzne zagrożenie. W przypadku Państwa Piastów byłyby to najazdy mongolskie (1241, 1259/60, 1287/88) oraz "zdrada krzyżacka" (1308) i późniejsza wojna z Zakonem, Czechami i Płockiem (1327-32).

Dość istotnym wydarzeniem była też kanonizacja Biskupa Stanisława, której dokonano w roku 1253 (legenda o cudownym zrośnięciu jego porąbanych zwłok, która miała symbolizować przyszłe zjednoczenie ziem polskich).

W 1320 roku Władysław Łokietek zostaje Królem Polski i jeśli szukać ścisłej ostatecznej daty powstania Narodu Polskiego, to celowałbym właśnie w tamte czasy.
Odpowiedz
Może odbiegam od tematu odrobinkę ale ciekawostka rzucająca odrobinę światła na naszych pogańskich przodków i ich spuściznę.
"Kanonik Jan Długosz opisując czasy Bolesława Chrobrego, pisze iż: „król wydał nakaz spalenia wszystkich polskich ksiąg”.".
Odpowiedz
O swoich czasach Długosz pisał sensownie.
O przeszłości majaczył podobnie do Wincentego Kadłubka.

Żaden historyk nie traktuje tych wydumek poważnie.
Odpowiedz
Palmer Eldritch napisał(a):O swoich czasach Długosz pisał sensownie.
O przeszłości majaczył podobnie do Wincentego Kadłubka.

Żaden historyk nie traktuje tych wydumek poważnie.

"Jej ściany zewnętrzne zdobią różne wizerunki bogów i bogiń - jak można zauważyć, patrząc z bliska - w przedziwny rzeźbione sposób, wewnątrz zaś stoją bogowie zrobieni ludzką ręką w straszliwych hełmach i pancerzach, każdy z WYRYTYM u spodu imieniem. Pierwszy spośród nich nazywa się Swarożyc i szczególnej doznaje czci u wszystkich pogan."
Tak pisał Thietmar z Merseburga o świątyni w Radogoszczy.

Może coś w tym jednak jest...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości