To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludzkie oko nie zdaje sobie sprawy, do czego jest zdolne!
#1
O tym, ze wiele zwierzat potrafi dostrzegac ultrafiolet wiedzialem od dawna. Wydawalo mi sie, ze ta zdolnosc wewoluowala u nich stosunkowo niedawno. A jednak nie. Okazalo sie, ze ssaki maja duzo gorszy wzrok, niz ich przodkowie szczegolnie, jesli chodzi o odbierane spektrum i rozroznianie barw. Pierwsze ssaki prowadzily zazwyczaj nocny tryb zycia, co doprowadzilo do ewolucyjnego zatracenia dawnych mozliwosci wzroku ich przodkow. Nalepszy wzrok posrod ssakow mamy my i nasi najblizsi krewni oraz torbacze. Poprzez nowe mutacje "odzyskalismy" czesc z dawnych mozliwosci, jesli chodzi o widzenie, jednak nadal daleko nam do ptakow, z ich "prymitywnym" wzrokiem (4 rodzaje czopkow - dodatkowy czuly na ultrafiolet, specjalne, barwne filtry pozwalajace w praktyce na podwojenie dostepnej palety barw podstawowych, odroznianie polaryzacji swiatla). Oj, kruszy sie obraz "korony stworzenia" Język .

Temat ten zaciekawil mnie jakis czas temu, gdy mailem okazje bawic sie profesjonalna lampa ultrafioletowa z dokladna filtracja swiatla widzialnego. Jednak poczatkowo jakos nie bylem zachwycony jakoscia tej filtracji. Lampa po wlaczeniu wyraznie swiecila (dosc dziwnie, jakby na "szaro"). Znajomy zarzekal sie, ze nic nie widzi. Postanowilem drazyc ten temat i okazalo sie, ze ludzka siatkowka potrafi doskonale odbierac swiatlo ultrafioletowe! Ludzkie oko bylo by w stanie odbierac prawie dwukrotnie szersze spektrum fal elektromagnetycznych, gdyby nie nieprzezroczysta dla utrafioletu soczewka. Maksimum czulosci ludzkiego oka przypada na ok. 555 nm. U ludzi z usunieta soczewka pojawia sie drugie maksimum ok. 330 nm.

Jednym z pierwszych, ktorzy zaczeli dokladniej badac to zjawisko, byl fizyk Alfred Gaydon. Wypadek w mlodosci pozbawil go wzroku, ktory odzyskal kilka lat pozniej podczas operacji, podczas ktorej wstawiono mu sztuczna soczewke (stan pozbawienia naturalnej soczewki nazywa sie afakia). Paradoksalnie, wpadek ten pomogl mu w jego pracy - zajmowal sie m.in. spektroskopia. Po operacji okazalo sie, ze potrafil on widziec swiatlo ultrafioletowe. Jego znajomy, F.J. Weinberg, wspominal po latach swoje zaskoczenie, gdy Alfred spojrzal przez jego okulary przeciwsloneczne i stwierdzil z cala powaga "nie sa dobre, przepuszczaja ultrafiolet".

Podobna historia dotyczy slawnego malarza Moneta, ktory po przeprowadzonej operacji zaczal malowac obrazy w zupelnie innych barwach.

Ludzka soczewka z biegiem lat coraz slabiej przepuszcza promienie UV. Jako, iz moj znajomy jest ode mnie starszy o prawie 10 lat (oraz spedza na swiezym powietrzu znacznie wiecej czasu, niz ja, bardziej narazajac sie na sloneczne promieniowanie UV) przypuszczam, ze w tym tkwi przyczyna, dla ktorej nie dostrzegal on swiecenia lampy. Jesli macie pod reka takie zabawki - zrobcie eksperyment Duży uśmiech .

Tutaj znajduje sie wykres czulosci precikow w ludzkim oku dla zdrowego oka (dolny wykres) i oka z afakia (gorny):

http://starklab.slu.edu/Scotopic.GIF

Nasze czopki sa rowniez bardzo czule w zakresie UV, jednak nie znalazlem dopowiedniego wykresu.

Przypuszcza sie, ze filtracja promieni UV w soczewce wyewoluowala, aby chronic siatkowke przed degradacja. Jednak, w praktyce, nie obserwuje sie jakichs szczegolnie negatywnych skutkow dzialania UV u pacjentow po operacji wstawienia sztucznej soczewki. Profesor Gaydon zmarl w wieku 93 lat, zachowujac swoj wyjatkowy wzrok do konca. Inna przyczyna moze byc zjawisko aberracji chromatycznej. Szersze spektrum spostrzegania moglo by wplywac negatywnie na ostrosc obrazu.

Tutaj znajduje sie sporo materialow na ten temat, autorem tych prac jest profesor wydzialu biologii na uniwersytecie w Saint Luis, William S. Stark, czlowiek, ktory ma jedno oko "obdarowane" mozliwoscia widzenia UV przez operacje usuniecia naturalnej soczewki:

http://starklab.slu.edu/humanUV.htm

Cytat z "The Guardian":
"Birds, bees, biology professors and Impressionists may have the ability to see into the ultraviolet, but it is more likely to be a sign of cataract surgery than having come from another world." (nawiazanie do filmu K-Pax) :wink:

_________________________
Zastanawiam sie, czy nie zamiescic tego jako artykul na ktoryms z serwisow. Temat jest bardzo ciekawy a malo sie o nim slyszy. Swoja droga, milo by bylo miec zdolnosc szybkiego sprawdzania autentycznosci banknotow bez koniecznosci uzywana specjalnego testera 8-).
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#2
Swietnie, ze poruszyles ten temat, poniewaz mam wlasnie taki "problem". Mialem duza stycznosc ze swietlowkami UV. To co mnie zastanowilo to fakt, ze "czuje", kiedy zostalo wlaczone zasilanie tejze lampy. To takie jakby "ciemne swiecenie", "blyszczenie". Nie widac tego jako cos jasnego, tylko... no wlasnie, nie sposob tego opisac slowami, to sie po prostu czuje.
Null pointer exception
Odpowiedz
#3
Drewniak napisał(a):Swoja droga, milo by bylo miec zdolnosc szybkiego sprawdzania autentycznosci banknotow bez koniecznosci uzywana specjalnego testera
Taaa i robienie niewidzialnych ściąg na sprawdziany :twisted:

Odpowiedz
#4
Rexerex. napisał(a):Taaa i robienie niewidzialnych ściąg na sprawdziany
To prawie to samo co głośna ostatnio sprawa niesłyszalnych dla dorosłych dzwonków w komórkach Uśmiech
Odpowiedz
#5
Skoro soczewka zatrzymuje UV to po co okulary z filtrem?

O co chodzi z tymi komórkami? Może jakiś link daj.
Odpowiedz
#6
DarkWater napisał(a):Skoro soczewka zatrzymuje UV to po co okulary z filtrem?
Wlasnie przez te nieszczesna soczewke. Z wiekiem metnieje ona coraz bardziej z powodu oddzialywania z ultrafioletem, ktory to bardzo efektywnie absorbuje. Moze to powodowac katarakte, ktora leczy sie operacyjnie (wiecej info w pierwszym poscie).

Co do tych nieslyszalnych czestotliwosci, to mozna zrobic ciekawy eksperyment ze sluchem. Lampy kineskopowe maja to do siebie, ze do ich funkcjonowania potrzeba wysokiego napiecia o wysokiej czestotliwosci. Pole elektryczne wytwarzane przez transformator wysokiego napiecia w telewizorze oddzialuje na czasteczki w powietrzu, wzbudzajac je do drgan. Rezultatem tego jest ustawiczny pisk wydobywajacy sie z telewizorow i monitorow. Zauwazylem, ze nie kazdy jest w stanie go slyszec, znajduje sie bowiem na granicy slyszalnosci. Czasami wibruja takze rdzenie dlawikow w obwodach telewizora, jednak produkuja one znacznie nizszy ton, latwo slyszalny przez ludzi. Pamietam, jak moglem w dziecinstwie bez problemow powiedziec, czy w mieszkaniu jest wlaczony telewizor, stojac za drzwiami! Ogladaniu telewizji zawsze towarzyszyl mi glosny, denerwujacy pisk. Moim rodzicom to nie przeszkadza, uzywaja telewizorow 50 Hz. U siebie mam 100 Hz, ktory wytwarza wysokie ultradzwieki, ktore mi juz nie przeszkadzaja.

Wysłano po 1 godzinie 46 minutach 40 sekundach:

Jesli ktos nie dysponuje lampa UV a potrafi lutowac, moze uzyc zwyklej zarowki z doprowadzonym do niej wysokim napieciem z prostego generatora na telewizyjnym transformatorze (do tego celu nie polecam nowych trafopowielaczy z wbudowanymi diodami - zbierajacy sie ladunek na bance potrafi niezle popiescic). Najwiekszy problem bedzie ze zdobyciem filtrow... Jednak taka lampa wystarczy do robienia zdjec w ultrafiolecie (oraz potrafi sluzyc za tester banknotow :wink: ). Wystarczy w prostej kamerce internetowej usunac znajdujacy sie przed matryca filtr. Mozna takze rzutowac soczewka obraz na zwykla karte papieru i obserwowac fluorescencje. Jesli wylaczy mi sie modul lenia, to byc moze zrobie kilka zdjec, lecz nic nie gwarantuje :wink: .
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#7
Hehe, milo mi spotkac elektronika na forum Język Moja pasja od 2 lat jest technika wysokich napiec i rozne ich generatory, glownie na lampach (polaczylem zamilowania do piorunow z technika retro).

W trakcie moich doswiadczen znazlem bardzo fajny element - lampe odgromowa, gazowana (cos z z serii LG dawnego Polamu). Taka wielka neonowka. Dobrym detektorem UV sa super biale kartki A-4. Substancje wybielajace na tych kartkach swieca w obecnosci UV na bialo.

Ostrzegam tylko ! To NIE JEST bez wplywu na oczy ! Mnie po paru minutach takiej zabawy potwornie boli glowa i galki oczne !

Lampy UV w szpitalach i laboratoriach uzywane sa do dezynfekcji. Zabijaja wiekszosc bakterii, jakie znajduja sie w ich zasiegu ! To nie jest zabawa !

Aha, a jesli ktos nie ma ochoty na lutowanie czegokolwiek, rzuzcie okiem na to:

Link 1 Allegro
Link 2 Allegro
[Obrazek: 1152009165_laser_led_uv_9.jpg]

Bliski ultrafiolet, ale i tak fajna zabawa.
Null pointer exception
Odpowiedz
#8
Cytat: Zauwazylem, ze nie kazdy jest w stanie go slyszec, znajduje sie bowiem na granicy slyszalnosci. Czasami wibruja takze rdzenie dlawikow w obwodach telewizora, jednak produkuja one znacznie nizszy ton, latwo slyszalny przez ludzi. Pamietam, jak moglem w dziecinstwie bez problemow powiedziec, czy w mieszkaniu jest wlaczony telewizor, stojac za drzwiami! Ogladaniu telewizji zawsze towarzyszyl mi glosny, denerwujacy pisk.

DOKŁADNIE. Prawde mowiac juz dawno o tym zapomnialem, ale swego czasu bardzo mnie to intrygowalo, szczegolnie ze bylem jedyna osoba ktora slyszy te dzwieki Uśmiech czulem sie przez to nieco nieswojo... Oczko Potrafilem nawet cala rodzinke na jakims "zjezdzie urodzinowym" przepytac i cholera nikt nie chcial potwierdzic tego co mowie, ze jest jakis dzwiek...
Uczony jest człowiekiem, który wie o rzeczach nie znanych innym i nie ma pojęcia o tym, co znają wszyscy. -Einstein Albert-
Odpowiedz
#9
Co do wspomnianych przeze mnie kamerek internetowych, to sa to urzadzenia o calkiem sporych mozliwosciach. Jak juz wspomnialem, dobrze radza sobie z ultrafioletem. Oprocz tego sa rownie czule na bliska podczerwien. Doskonale widac przez nie miganie diody w pilocie od TV (szczegolnie po usuniecu filtrow). Mozna na ich bazie zbudowac sobie noktowizor a przy okazji nie przeplacac (oczywiscie, zakladamy uprzednie posiadanie przenosnego komputera... :wink: )
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#10
Athei Overlord napisał(a):Lampy UV w szpitalach i laboratoriach uzywane sa do dezynfekcji. Zabijaja wiekszosc bakterii, jakie znajduja sie w ich zasiegu ! To nie jest zabawa !
W dyskotekach też ich używają i nie szkodzi?
Sory, ale laikiem jestem o kapłani :wink:
Odpowiedz
#11
Moc i dlugosc fali.

U lekarza idziesz przed RTG i zyjesz. Gdyby Cie przeswietlili "twardym" (powyzej 60keV) RTG takim, jakim sie sterylizuje rozne rzeczy, to zapewne bys nie pozyl dlugo Oczko

Policja mierzy predkosc samochodu "suszarka" i woda w mozgu Ci sie nie gotuje. Gdybys jednak dostal wiazka o mocy kilowata, na czestotliwosci rezonansowej wody (wodoru), to mialbys "zraziki" z mozgownicy Oczko

Uzywasz pilota do TV, ale sie nim nie poparzysz. Z drugiej strony ustawiony na full promiennik IRED moglby Ci "sciagnac" skore z twarzy.

Podobnie rzecz sie ma z UV. Odpowiednia dlugosc fali i odpowiednia moc wiazki nie spowoduje obrazen. Ale - jak mowilem - lampami UV sterylizuje sie laboratoria biochemiczne Oczko Natomiast to, co jest w lampach dyskotekowych czy tez neonach, to bliski UV, o niewielkiej mocy. Przenosi niewielka energie.

Natomiast laser - czy to w CD, czy to na dysce - grozi dokladnie tym samym.
Null pointer exception
Odpowiedz
#12
[Obrazek: visacr1.jpg]

BUEHEHE, moja Visa w podczerwieni jest calkiem czysta. Widac tylko hologram Duży uśmiech . Za to dowod osobisty jest czytelny.

Pewnie to znak, ze elektroniczny pieniadz to narzedzie szatana, bo mami iluzja... Przypomnial mi sie film "Oni zyja" 8O .

Szkoda, ze nie mam dobrego filtru wycinajacego pasmo widzialne na rzecz UV. Swiatlo z lapmy nanosi sie na obraz i nie moge odroznic, co jest ultrafioletem a co nie Smutny .
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#13
Podniecacie się tak jakby to były zdjęcia gołych babek Oczko :lol2:
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#14
Ja tam wszedzie widze brunetki, blondynki....... Duży uśmiech
Null pointer exception
Odpowiedz
#15
Okazalo sie, ze folia do przyciemniania szyb, ktora zostala mi po sprzedanym lata temu maluchu, swietnie wycina pasmo widzialne, swobodnie przepuszczajac "egzotyczne" promienie. Nie musze juz uzywac LED'ow. Uśmiech . Heh, przestalem sie bawic tym webcamem ponad 3 lata temu, lecz na nowo sie wciagnalem Szczęśliwy .
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#16
Mimo wszystko to jest szok, jak czlowiek wezmie taka kamerke przemyslowa (telewizja przemyslowa) i skieruje na nia pilota od TV... i az go oslepi...

To jest za pierwszym razem przerazajace, ze wszystko wokol SWIECI, AZ KIPI od swiatla, a my mamy takciemno w pokoju, ze musimy zapalac.... kolejne swiatlo...
Null pointer exception
Odpowiedz
#17
Ta przyciemniana folia do szyb naklejona na karton z napisami wykonanymi olowkiem czyni z niego calkowicie czarna plytke. "Podrasowana" kamerka nie zauwaza zadnej roznicy przed i po zaklejeniu. Na ekranie monitora karta jest nadal biala a napisy sa doskonale widoczne. Proba oderwania folii powoduje rozdzieranie sie papieru. Moze to byc dobry sposob na ukrywanie cennych notatek. Chociaz w dobie PGP kto jeszcze bedzie ukrywal cenne dane na papierze? Zanim komputery kwantowe beda zdolne lamac w ulamku sekundy RSA z kluczem 4096 bitowym minie toroche czasu. :wink:

Doszlo do tego, ze lazilem z laptopem na swiezym powietrzu z podpieta kamerka, podniecajac sie jak dziecko. Ciekawe, co sobie mysleli ludzie, mniejsza z tym. Wazne, ze trawa jest biala jak snieg Szczęśliwy .

Wysłano po 7 godzinach 48 minutach 41 sekundach:

Powycinam ze swoich postow redundantne opisy typu "co to ja nie mam w garazu". Ten watek nie trzyma spojnosci.

Wysłano po 12 minutach 9 sekundach:

Oj, napsulem, napsulem. Powycinalem czesc rzeczy najbardziej offtopowych (nie liczac jednego zartu :wink: ). Jakos mi ten temat lezal na zoladku. Pozostawilem rzeczy zwiazane z tematem oraz dotyczace sposobow detekcji niewidzialnego promieniowania (nie liczac mikrofal, to "poszlo sie grzac" :wink: ). Zostawilem jeszcze fragmenty o ludzkim sluchu, wydaje mi sie, ze idea tego watku jest zblizona do glownego tematu.
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#18
Drewniak napisał(a):jednak nadal daleko nam do ptakow, z ich "prymitywnym" wzrokiem

Dla przykładu,jerzyk rozróżnia w locie samca pszczoły od
samicy,sokól pustułka dostrzega gryzonia w trawie z
wysokości wieżowca,a sęp płowy padlinę z takiej wysokości,że
dla ludzkiego oka jest niewidoczny.
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
#19
avidal napisał(a):Dla przykładu,jerzyk rozróżnia w locie samca pszczoły od
samicy,sokól pustułka dostrzega gryzonia w trawie z
wysokości wieżowca,a sęp płowy padlinę z takiej wysokości,że
dla ludzkiego oka jest niewidoczny.
Zawsze mnie to zastanawiało skąd ludzie wiedzą jak postrzegają zwierzęta. Przecież ten sęp może mieć np doskonały węch, dlaczego od razu wzrok?
Odpowiedz
#20
akurat tak się składa że sęp widzi dobrze- a to idzie z budowy oka wnioskować.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości