To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sytuacja w Rosji w XIX wieku
#21
Mi sie wydaje jednak, ze przyczyny zapoznienia sa nader rozne, przede wszsytkim jednak religijne i hm topograficzne. Po pierwsze religijan forma sprawowania rzadów przez cara, bylo nie bylo nezwylke zhierarchizowana (kto powie ilu było stopni w rosyjsich urzedach w xix wieku, no kto?) , po drugie ze tak powiem, warunki topograficzne. Panstwa z dostepem do morza, albo innymi slowy z mozliwoscia szerokich kontaktow i rozoju handu, poszerzania horyzontów - jak chcemy to nazwac, tak nazwijmy, szybciej wychodziły z feudalizmu, szybciej tez szukały intensywnosci w gospodarce a nie ektensywnosci - jak np Rosja czy RON. Dlaczego tak sie działo - no cóz wegług mnie jest jeszcze czynni georgaficzny- im wiecej przstrzni, tym wiuecej ziemii i luda dla wlasciciela-wladcy-boga panstwa, czyli cara. Pewnie stad Rosja konczyła sie kiedys prawie czy San Francisco Język. W Europie, poza kwestia wiekszej bliskosci kultury antycznej (bylo nie bylo czesc Europy siedzialo na jej ruinach) czy reform religijnych nie bylo za bardzo miejsca na takie myslenie - roznowaga sil wypracowana przez setki wojen zmuszala do szukania nowych, lepszych rozwian.
Poza tym jak ktos wspomił wczescniej, zamordyzm rodem ze wschodnich satrapii nie mogł i nie chciał nadążac za zmianami i potrzebami spolecznymi, niemial realnego kontaktu ze swoim wlasnym społeczenstwem. Skonczyło jak wszyscy wiem, ŻYDOKOMUNĄ i wynarodowieniem wszytkich Polaków przez Żyda Tuska (DOBRA SPOKOJNIE, ZARTOWAŁEM, ZARTOWAŁEM!!!! Język)
Odpowiedz
#22
Vivaldi napisał(a):A ja podam trop przeciwny
Na podstawie czego twierdzisz, że przeciwny? Tłumaczy dlaczego w Rosji tak mocne było samodzierżawie, czyli uzupełnia to, co do tej pory tu napisano.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#23
Machefi napisał(a):Na podstawie czego twierdzisz, że przeciwny? Tłumaczy dlaczego w Rosji tak mocne było samodzierżawie, czyli uzupełnia to, co do tej pory tu napisano.

Cały zacytowany przeze mnie tekst traktuje o różnicach między tym co Europejczykom się wydaje, a prawdą o historii Rosji [1000 lat w pigułce]. Nie uzupełnia tego 'co do tej pory tu napisano' tylko podaje stan faktyczny, bez zaznajomienia się z którym nie ma sensu ruszać z tematem.
Jeżeli z którymiś informacjami się nie zgadzasz albo chcesz 'stan faktyczny' uzupełnić o coś naprawdę istotnego to wal śmiało 8)
Odpowiedz
#24
Ogólnie stwierdzenie, dlaczego dany kraj/naród jest taki a nie inny jest cholernie ciężkie do przeprowadzenia.
Bo zawsze trzeba balansować między determinizmem, fikcją polityczną a tym nieuchwytnym "czymś".

Co do Rosji, to mam zamiar przeczytać "Encyklopedię duszy rosyjskiej" Jerofiejewa.
Podobno bardzo ciekawa pozycja - czytał ktoś?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#25
W tym sęk Vivaldi, że generalnie zgadzam się z tekstem i nie neguje on dotychczasowych wypowiedzi nawet jeśli uznamy, że feudalizm rosyjski, to co innego niż feudalizm europejski.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#26
Machefi napisał(a):W tym sęk Vivaldi, że generalnie zgadzam się z tekstem i nie neguje on dotychczasowych wypowiedzi nawet jeśli uznamy, że feudalizm rosyjski, to co innego niż feudalizm europejski.

Nie coś innego, tylko coś całkowicie innego. A to różnica spora.
Odpowiedz
#27
Dopóki nie są swoim przeciwieństwem, różnica jest błaha.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#28
Błacha to jest blacha. Różnica może być błaha Uśmiech Uśmiech Haha haha

A jak sobie wyobrażasz te 'przeciwieństwa"???
Odpowiedz
#29
Nijak sobie nie wyobrażam. Masz z tym problem, czy tylko posty chcesz sobie nabić? Jak dla mnie EOT.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#30
Machefi napisał(a):Nijak sobie nie wyobrażam. Masz z tym problem, czy tylko posty chcesz sobie nabić? Jak dla mnie EOT.

Zaraz, zaraz. Jaki EOT???
Twój post sugerował, że w kwestii społecznego ustroju Rosja była zwyczajnie liniowo zacofana w stosunku do Zachodu. Ja sądzę, że to błędne wyjaśnienie, bo nie istnieje żaden liniowy model rozwoju poszczególnych społeczeństw.
Poszczególne społeczeństwa 'startują' z odmiennym bagażem kulturowym (choćby w kwestii stopnia 'usakralnienia' życia politycznego, czy też modeli życia rodzinnego) a potem rozwijają się według odmiennych 'normotypów' i w swoim rozwoju czasem zabrną w ślepą uliczkę, kiedy indziej trafi je szlag, czy też zamkną się w sobie, albo przeciwnie - wypłyną na głębokie wody...

Twierdzenie o liniowym rozwoju absolutnie wszystkich społeczeństw (według jednego schematu), to jakiś naiwny pre-marksizm zwany też socjalizmem utopijnym :twisted:
Odpowiedz
#31
Vivaldi napisał(a):Twierdzenie o liniowym rozwoju absolutnie wszystkich społeczeństw (według jednego schematu), to jakiś naiwny pre-marksizm zwany też socjalizmem utopijnym :twisted:

Według mnie mozna znaleśc jakiś współny mianownik, np. rożne formy feudalizmu byly i w ameryce prekolumbijskiej, w Chinach, gdzies tam jeszcze, wiec to nie jest tylko bliskowchodni i europejski "wynalazek". To jest jednak kwestia "startu" społeczeństw, i wydaje mi się że kluczowe znaczenie ma w jaki sposób z owego systemu wychodzą, w jaki sposob ustanawiaja pózniejszy ustrój państwa. Czy anarchie ktora w sój własny, dziwny sposób pielęgnuje feudalizm (RON) i ogranicza rozwój miast (manufaktur, czyli takich prababć kapitalizmu) , czy tez dochodzimy (z roznych przyczyn - brak miliona km kwadratowych, poteżnijsi sasiedzi, bliskoc oceanu) do powstawania społeczeństw miejskich, takich jak Holandia.
Podam pewną ciekawostke, wbrew pzorom na temat, pewnien fact z Holandi powiedział, ze miszka w Amsterdamie w domu, w którym jego rodzina mieszka od...350 lat!
Przykałd numer dwa, jak w Lodnynie smigało metro, Rojanie wlasnie znosili feudalizm w sensie prawnym Uśmiech Dodam ze prawosławie jest religią bardziej "wschodnią" niż chociazby katolicyzm, wieć tradycje bliskowschodnie zobowiązują....
Ale faktycznie, przyczyny sa złożone, chciaz przeciez znacz znaczna częśc ziemm bylej I RP w XIX mialo przeciez to samo, a przez setki lat ustrój był zupełnie inny.
Odpowiedz
#32
Vivaldi napisał(a):Twierdzenie o liniowym rozwoju absolutnie wszystkich społeczeństw (według jednego schematu), to jakiś naiwny pre-marksizm zwany też socjalizmem utopijnym :twisted:
Tylko, że ja nic o liniowym rozwoju nie pisałem, może dyskutant któremu odpowiadał zacytowany przez ciebie tajemniczy ktoś, na pewno nie ja.
W dodatku ja nie porównywałem Rosji do Zachodu, a tego dotyczy replika ktosia.
Doszedłem do punktu, w którym prawdopodobną przyczyną niższego poziomu rozwoju Rosji mogło być samodzierżawie carów bez określania przyczyn samodzierżawia, tekst ktosia bardzo dobrze to tłumaczy, to dlatego z ktosiem się zgodziłem właściwie bez jednego "ale", uznając go za dobre uzupełnienie swoich wywodów, więc nie rozumiem co mi za marksizm imputujesz z pre-, pra-, czy bez przedrostka.
Natomiast całkowicie nie da się oderwać Rosji od innych kultur czy cywilizacji, ponieważ nie istniała w próżni, z chwilą gdy odstawała in plus od sąsiadów rozszerzała swoje wpływy i/lub terytorium, z chwilą gdy odstawała in minus traciła i albo importowała od sąsiadów pomysły cywilizacyjne aby ratować sytuację albo traciła suwerenność i import odbywał się pod dyktando zdobywcy.
Rosja nie leżała w prekolumbijskiej Ameryce, dzikiej Afryce czy w Australii przed penetracją tych krain przez europejczyków. Następowały ciągłe zapożyczenia różnych rozwiązań z Zachodu adaptowane w swoisty rosyjski sposób, tak więc rozwiązania nie były jednakowe ale też nie były bardzo różne jak się upierasz. Wyalienowanie elit, to nie rosyjski wynalazek, wspomniana pani z ciastkami była Austriaczką mieszkającą we Francji. Monarchia absolutna to wtedy był dość modny trend, w Rosji była co najwyżej bardziej absolutna i bezwzględna niż gdzie indziej i tyle.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#33
Pisałeś, pisałeś. Wszak użyłeś terminu 'feudalizm' na określenie stosunków społecznych w obu kręgach cywilizacyjnych. Należałoby znaleźć inne słowo, albo wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o zjawisko innego rodzaju.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości