Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawo - pytania i odpowiedzi
zefciu napisał(a): Uhm. Czyli komplementariusz nie może wykonywać działalności tak jak zwykły przedsiębiorca po prostu?

Może, ale do tego musiałby zarejestrować JDG, a ten konkretny nie może jej zarejestrować.

zefciu napisał(a): https://www.rp.pl/Firma/303109997-Spolka...ikiem.html

To jest case o którym pisałem - nie jest łatwo zapewnić podległość służbową w odniesieniu do komplementariusza, ale jest to możliwe.

zefciu napisał(a): Pytanie, co to jest „zakres działalności spółki” w tym kontekście.

Jak szybko przejrzałem wyrok to wychodzi, że sądowi nie chodziło o zbieżność obowiązków pracowniczych z działalnością spółki (to byłoby absurdalne, bo wtedy pracownik nie byłby do niczego potrzebny), tylko o to, że w ramach stosunku pracowniczego musi istnieć podległość służbowa, a takowa nie może istnieć gdy obowiązki pracownicze są zarazem obowiązkami komplementariusza wynikającymi z KSH. No i tak jak mówiłem, jest opcja choćby umowy zlecenia.

zefciu napisał(a): No ale pod ryczałtowy, a nie pracowniczy.

Oczywiście.

zefciu napisał(a): Jest jednak możliwość odliczenia tego CIT-u od PIT-u, jeśli się nie zarabia dużo. Ale to musiałaby księgowa policzyć, jak to wyjdzie.

Zgadza się. Po prostu nie ma innej opcji niż policzyć na konkretnych liczbach i zobaczyć na ile to się spina.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
Powiedzmy, że organizuję małą loterię fantową w ramach organizacji. Ile takich małych loterii mogę w roku podatkowym zorganizować? Czy jakby comiesięczna albo kwartalna loteria była stałym elementem pomagającym zberać środki to kwota bazowa dla loterii się zmienia, czy każdy "event" traktowany jest jako osobny byt i każda nowa loteria ma tą samą kwotę bazową?

I pytanie nr. 2.

Czy członek Rady lub Zarządu może przekazać na rzecz Fundacji swoje wyroby np. rękodzieła?
Sebastian Flak
Odpowiedz
Gawain napisał(a): Powiedzmy, że organizuję małą loterię fantową w ramach organizacji. Ile takich małych loterii mogę w roku podatkowym zorganizować? Czy jakby comiesięczna albo kwartalna loteria była stałym elementem pomagającym zberać środki to kwota bazowa dla loterii się zmienia, czy każdy "event" traktowany jest jako osobny byt i każda nowa loteria ma tą samą kwotę bazową?


Art. 7 ust. 1a i 1b ustawy o grach hazardowych odpowiadają na Twoje pytania:

1a. Loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, mogą być urządzane przez podmioty wymienione w ust. 1, po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej gry.

1b. Loterie fantowe oraz gry bingo fantowe w których wartość puli wygranych jest wyższa od kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, oraz nie przekracza piętnastokrotności tej kwoty, mogą być urządzane przez organizację pożytku publicznego po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej loterii lub gry. Łączna wartość puli wygranych w loteriach fantowych lub w grze bingo fantowe organizowanych przez organizację pożytku publicznego w oparciu o zgłoszenia, nie może przekroczyć w ciągu roku kalendarzowego trzydziestokrotności kwoty bazowej, o której mowa w art. 70.

Każda loteria jest zasadniczo liczona odrębnie, z zastrzeżeniem loterii OPP na podstawie zgłoszeń w których wartość wygranych nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty bazowej (na 2021 r. kwota bazowa to 5 247,12 zł).

Gawain napisał(a): Czy członek Rady lub Zarządu może przekazać na rzecz Fundacji swoje wyroby np. rękodzieła?

Dopuszczalne metody finansowania działalności Fundacji muszą wynikać ze statutu. Jeśli statut tego nie zabrania, to jak najbardziej jest to dopuszczalna. Darowizna ruchomości na rzecz fundacji jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, więc tu nie widzę przeszkód. Otwarta jest kwestia ewentualnego opodatkowania CIT - zwolnienie dla m.in. fundacji jest w art. 17 ust. 1 pkt 4 CITU. Jeśli fundacja zgodnie ze statutem działa w obszarach tam wskazanych i przeznaczy darowizny na te cele to skorzysta ze zwolnienia. Jeśli nie, to powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
Socjopapa napisał(a): Każda loteria jest zasadniczo liczona odrębnie, z zastrzeżeniem loterii OPP na podstawie zgłoszeń w których wartość wygranych nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty bazowej (na 2021 r. kwota bazowa to 5 247,12 zł).

Acha, czyli jeszcze nie będąc OPP mam ograniczenie wartości wygranych do kwoty bazowej przy każdej zorganizowanej loterii. W sumie spoko.

Cytat:
Gawain napisał(a): Czy członek Rady lub Zarządu może przekazać na rzecz Fundacji swoje wyroby np. rękodzieła?

Dopuszczalne metody finansowania działalności Fundacji muszą wynikać ze statutu. Jeśli statut tego nie zabrania, to jak najbardziej jest to dopuszczalna. Darowizna ruchomości na rzecz fundacji jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, więc tu nie widzę przeszkód. Otwarta jest kwestia ewentualnego opodatkowania CIT - zwolnienie dla m.in. fundacji jest w art. 17 ust. 1 pkt 4 CITU. Jeśli fundacja zgodnie ze statutem działa w obszarach tam wskazanych i przeznaczy darowizny na te cele to skorzysta ze zwolnienia. Jeśli nie, to powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń.

I to jest dobra wiadomość, bo statut mieści się nawet w więcej niż jednym obszarze.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Gawain napisał(a): Acha, czyli jeszcze nie będąc OPP mam ograniczenie wartości wygranych do kwoty bazowej przy każdej zorganizowanej loterii. W sumie spoko.

Zgadza się. Po prostu jako OPP masz wyższy limit dla pojedynczych loterii, ale w pakiecie dostajesz też ograniczenie całoroczne.

Gawain napisał(a): I to jest dobra wiadomość, bo statut mieści się nawet w więcej niż jednym obszarze.

Tylko pamiętaj też o przeznaczeniu na cele określone w statucie. Uśmiech
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości