Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurs Historyczny o Palmę Palmera
Mamy remis: Palmer i Sajid, każdy po 5 punktów.

Reszcie uczestników także dziękuję. Wszyscy otrzymają ode mnie plusy, bo całkiem nieźle poszły im odpowiedzi Uśmiech

A prawidłowe to:
1. Świńska wojna (Pig War).
2. Piotr Stołypin i jego krawat Stołypina.
3. Devotio bądź devotio iberica
4. Baskowie. Drzewo to gernikako arbola, znajduje się w Gernice znanej z obrazów Picasso.
5. Iwan Susanin
6. Tutaj wiele odpowiedzi było możliwych, wszystkie wymienił Sajid, pozwolę sobie zacytować:
Sajid napisał(a):1. Od początku miały te stroje symbolizować duchy poległych Konfederatów
2. Na początku miały symbolizować po prostu dobro (stąd biel), jednak wrogom Ku Klux Klanu (w szczególności murzynom) kojarzyły się one z duchami i dlatego członkowie klanu widząc iż taki ubiór budzi respekt i strach przyjęli tęinterpretację.
3. Miały nawiązywać do hiszpańskich procesji Pastas.

Dodatkowe pytania do Sajida i Palmera:

1. Który konflikt europejski został pogardliwie nazwany w taki sposób, że jego nazwa nawiązywała do ogrodnictwa?
2. Jakie pojęcie politologiczne z czasów zimnej wojny nawiązywało do pewnego amerykańskiego piosenkarza?

Jako, że obaj panowie często na forum: dzień czasu na odpowiedzi. Czekamy do 19:00 17.11.12.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
No to Sajid wygrał, bo ja nie miałem pojęcia, ani nawet nie znalazłem, że miały te stroje symbolizować duchy poległych Konfederatów.
Wiedziałem tylko o Pestas.

Oddaję dogrywkę walkowerem. Uśmiech
Odpowiedz
Może być i tak.

Czekamy na pytania Sajida.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
1. Pewnego władcę związanego z Polską można było traktować przez jakiś czas jak zwykłego człowieka z gminu, co niezbyt mu się z resztą podobało. O kogo chodzi?
2. W USA stoi pomnik części ciała pewnego amerykańskiego zdrajcy istotnej amerykańskiej wojny. O kogo chodzi?
3. W pewnym konflikcie zbrojnym na terenie Polski działała organizacja stosująca metody terrorystyczne. Jej nazwa pochodzi od pewnej broni. O jaką organizację chodzi?
4. Pewien grek założył swojego czasu popularny kult, który był jego wielką mistyfikacją opierającą się głównie na ztuningowaniu pewnego zwierzęcia. O jaki kult chodzi?
5. Niemal zawsze władzę w pierwszej kolejności po śmierci rodzica obejmował mężczyzna. U pewnego ludu jednak to płeć żeńska miała pierwszeństwo. O jaki lud chodzi?
6. Jak nazywał się duży, znany i najliczniejszy organizm mafijny IIRP?

Odpowiedzi na PW, czas standardowo tydzień.
Odpowiedz
Sajid napisał(a):6. Jak nazywał się duży, znany i najliczniejszy organizm mafijny IIRP?
ZUS!

PNMSP!
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Nie Tobie jednej przyszło to do głowy Duży uśmiech

Odpowiedz
Forge, a co ciekawego w Twoich pytaniach z drugiej kolejki?
Może było jakieś, na które nie odpowiedział nikt?
Albo takie, na które znalazła się odpowiedź, o której sam nie wiedziałeś? Uśmiech
Odpowiedz
Wysłałem odpowiedzi. Uff, Sajid doeebał... Język
Odpowiedz
Małe edit do pytania nr 5, które źle skonstruowałem. Chodzi tu bardziej o dziedziczenie tytułów po matce.
Odpowiedz
No i jak tam? Uśmiech
Odpowiedz
Przyznaję się bez bicia - dupa kwas (podobnie jak w przypadku pytań Forge)
Z jednej strony korzystanie z Wiki i Google wydaje mi się zagrywką poniżej pasa, z drugiej 3 na 6 to zdecydowanie za mało, żeby startować.

PS.
Trzeba postawić pytanie o googlanie i wikowanie. Bo to ogólnie raczej świadczy o sprawności w penetracji netu niż wiedzy.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Przyznaję się bez bicia - dupa kwas (podobnie jak w przypadku pytań Forge)
Z jednej strony korzystanie z Wiki i Google wydaje mi się zagrywką poniżej pasa, z drugiej 3 na 6 to zdecydowanie za mało, żeby startować.

PS.
Trzeba postawić pytanie o googlanie i wikowanie. Bo to ogólnie raczej świadczy o sprawności w penetracji netu niż wiedzy.

Wyślij tak, czy siak. Ja też mam podobno tylko 3 punkty.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):PS.

Ja korzystam. Taka sama baza wiedzy jak domowa biblioteczka czy biblioteka publiczna (tylko więcej bzdur do odsiania). Zresztą zagadki są tak sformułowane, żeby nie dało się szybko wklepać i znaleźć. Oczywiście, jeśli pomysłodawca czy autorzy poszczególnych zagadek będą mieli coś przeciwko, to się dostosuję.
Odpowiedz
Wygrała Iselin gromadząc 4 punkty. Teraz czekamy na jej pytania. Moje gratulacje.
Następnie ex aequo Palmer i Forge (po 3 punkty).
Poprawne odpowiedzi to:

1. Król Stanisław Leszczyński
2. Benedict Arnold
3. Sztyletnicy
4. Kult Glykona (Aleksander z Abunoteichos)
5. Tutaj było kilka poprawnych odpowiedzi, np. Piktowie, Naxi, Balobedu, Lhopi, Irokezi, Lhopowie.
6. Bruderferajn
Odpowiedz
Brawo Iselinko!
:kiss:
Odpowiedz
O, jaka niespodzianka, a już miałam zrezygnować. Jutro rano napiszę pytania, bo właśnie padam i już nawet trudno mi się stuka w klawiaturę.
Odpowiedz
1. Pewien dość nietypowy ludowy święty, czczony lokalnie we Francji nigdy nie został uznany przez Kościół. Wręcz przeciwnie - jego kult był intensywnie zwalczany. Święty zginął z rąk człowieka, którego bliskiej osobie uratował życie. Śmierć nastąpiła w wyniku nieporozumienia, którego przyszły święty nie był w stanie wyjaśnić z bardzo oczywistego powodu. O kogo chodzi?

2. Jaka postać historyczna, silnie związana z historią Warszawy, przyszła na świat w innym kraju, w czasie, gdy jej rodzice byli tam więzieni przez członka swojej rodziny?

3. Pewien środek transportu posłużył na przełomie wieku XIX i XX dwóm słynnym, pochodzącym z tego samego kraju, podróżnikom do wypraw, każdemu z nich w przeciwną stronę świata. Obecnie ma specjalnie poświęcone sobie muzeum w jednym z europejskich miast. Jak brzmi nazwa własna tego środka transportu?

4. Jedna z małżonek władców Polski poślubiona została z powodów uczuciowych. Wielu poddanym nie podobał się wybór władcy, czemu dali wyraz między innymi poprzez bardzo niegrzeczne zachowanie na jej pogrzebie. Jak nazywała się ta pani?

5. Odkrywca tego terytorium nadał mu nazwę związaną z kolorem, która miała zachęcić innych do osiedlania się tam. Co to za terytorium?

6. Pewien średniowieczny władca skandynawski znalazł śmierć w tym samym żywiole co kilkaset lat później słynny polski bohater narodowy. O jakiego skandynawskiego władcę chodzi? (Niedługo po nim życie zakończyła jego żona).

Termin jak zwykle - tydzień. Czyli do niedzieli.
Odpowiedz
Wysłałem.
Nie mam pojęcia, czy dobre odpowiedzi. Uśmiech
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Trzeba postawić pytanie o googlanie i wikowanie. Bo to ogólnie raczej świadczy o sprawności w penetracji netu niż wiedzy.
Google czy wiki to źródło wiedzy jak każde inne.
Co za różnica czy o pomniku B. Arnolda w Saratodze dowiesz się z filmu historycznego, Wikipedii czy książki?

Jednak w tym wątku padają takie pytania, że niekiedy nie mam nawet pojęcia jak się zabrać do eksploracji danych w necie. Z pytań Sajida to znalazłem tylko Benedicta i to bardzo szybko (wystarczyło wpisać: american traitor monument; mało jest pomników zdrajców amerykańskich w USA) oraz kult Glycona (przeglądając kategorię). Znalezienie tego drugiego zajęło mi znacznie dłużej (na kategorię "Religious hoaxes" na wiki wpadłem po dwudziestu minutach bezsensownego googlowania Język).

Reszty nie mogłem znaleźć - pierwsze, trzecie i ostatnie pytanie pewnie przez słabo rozwiniętą polską bazę historyczną w sieci (z tym organizmem mafijnym to doszedłem tylko do jakichś skąpych artykułów o zorganizowanych gangach motocyklowych). Do wyszukania odpowiedzi na piąte pytanie źle się zabrałem.

Jak takim dataminingiem osiągnę kiedyś pułap minimum 4 punktów to wyślę swoje odpowiedzi.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
Na razie dwie osoby przysłały odpowiedzi. Kto następny? Uśmiech

Już trzy. Wciąż nikt nie ma maksymalnej liczby punktów, wszystko przed Wami.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości