Ankieta: Czy Polska zmierza w kierunku państwa wyznaniowego?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
58.33%
7 58.33%
Nie
33.33%
4 33.33%
Nie mam zdania
8.33%
1 8.33%
Razem 12 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Państwo Wyznaniowe
Czy takie istnieją w współczesnym świecie, i co z tymi, które już przemineły?
Jak oceniacie takie zjawisko w perspektywie rozwoju i postępu ludzkości? Jak się humanizm i humanitaryzm, postep nauki względem państwa wyzniowego?
Czy żyjemy w nowym państwie wyznaniowym?

Co o tym sądzicie?
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."

EH
Odpowiedz
Polska może, niestety, stać się państwem wyznaniowym, ale miejmy nadzieję, że tak się nie stanie. Z obecnych państw wyznaniowych myślę, że najbardziej znanym, głównie z ostatnich problemów politycznych, jest Iran.
Państwo wyznaniowe to, moim zdaniem, jedna wielka tragedia. Jest to ograniczenie jednego z podstawowych praw człowieka, co jest niedopuszczalne w dzisiejszym świecie. Na pewno źle wpływa to na wizerunek
danego kraju na świecie i tym samym nie pomaga w utrzymaniu dobrych stosunków politycznych. Taki status nie pomaga także w utrzymaniu tych najbardziej wykształconych ludzi w kraju.
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
Niestety, polska zmierza w kierunku teokracji i to niestety widać gołym okiem. Ale pocieszam was że za 3 lata przyjdzie odwilż.
Odpowiedz
Polska zmierza ku państwu wyznaniowemu(jeżeli juz nim nie jest), dowodem jest nowa konstytucja która chcą przeforsować Kaczyńscy...W imie boga wszechmogącego...
Odpowiedz
Polska jest państwem wyznaniowym od dawna. Wie to każdy kto choć raz obejrzał wiadomości, wziął do ręki gazetę, albo chciała pogadać na temat religii.
Odpowiedz
juzew napisał(a):seth33, żeś pytanie zadał... a teraz moje pytanie: "czy Ziemia kręci się wokół Słońca"? Jak sądzicie?

Wszystko proste i oczywiste. Ale argumenty, dowody?? Temu służy ten temat, by je uzyskać.
(...)

EH
Odpowiedz
seth33 napisał(a):Wszystko proste i oczywiste. Ale argumenty, dowody?? Temu służy ten temat, by je uzyskać.

religia w szkołach państwowych, projekt(i oby tylko projekt) nowej konstytucji zaczynający sie do "...W imię Boga Wszechmogącego...", krzyż w sejmie, panstwo fundujące część świątyni z pieniędzy z budżetu... chyba wystarczy. :?
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
Progmast napisał(a):Polska zmierza ku państwu wyznaniowemu(jeżeli juz nim nie jest), dowodem jest nowa konstytucja która chcą przeforsować Kaczyńscy...W imie boga wszechmogącego...

Tak, gdyby ta Konstytucja przeszła to by była tragedia... O ile dobrze pamiętam są też tam zapisy o współodpowiedzialności organizatora manifestacji za innych jej członków :roll: Czy tylko mi to pachnie jakąś katolicką autokracją ?
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
dGrey napisał(a):projekt(i oby tylko projekt) nowej konstytucji zaczynający sie do "...W imię Boga Wszechmogącego...",

w obecnej Preambule też jest o Bogu:

Cytat:(...) wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary (...)

szat bym nie rozdzielał. dobrze to ujął New York Times:

Cytat:Despite the concerns about their policies, Mr. Walesa said that the brothers would not have time to do much damage because a free press and nongovernmental organizations would keep them in check until new elections in less than four years.

“Democracy is working,” Mr. Walesa said. “If they threaten that, they will be taught a lesson.”

źródło: http://tiny.pl/7dhn

mam więc pewność, że niektóre skazane na porażke pomysły braci nie zostaną zrealizowane.

przed Pisem jak dla mnie panował zdrowy kompromis między państwem a Kościołem i do niego nalezy powrócić.
Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni - Bukowski

- Panie Trout - spytała - czy jeśli wygram, będę mogła zabrać też siostrę?
- Gówno - odpowiedział Kilgore Trout - Myślisz, że pieniądze rosną na drzewach? - Vonnegut
Odpowiedz
dGrey napisał(a):rojekt(i oby tylko projekt) nowej konstytucji zaczynający sie do "...W imię Boga Wszechmogącego..."
Kaczą konstytucją nie ma się co przejmować. Musiałoby ją poprzeć PO, a tego nie zrobi zarówno z tych oczywistych powodów, jak i tych mniej oczywistych-zrobienie na złość PiS-owi.
Like a flash of light in an endless night
Life is trapped between two black entities /.../
Odpowiedz
nex napisał(a):
dGrey napisał(a):projekt(i oby tylko projekt) nowej konstytucji zaczynający sie do "...W imię Boga Wszechmogącego...",
w obecnej Preambule też jest o Bogu:
Cytat:(...) wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary (...)
Tak ale zauważ, ze jest dodane"jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,", co jest przykladem poszanowanie obu stron i traktowaniu rowno kazdej z nich.
Odpowiedz
Progmast napisał(a):Tak ale zauważ, ze jest dodane"jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,", co jest przykladem poszanowanie obu stron i traktowaniu rowno kazdej z nich.

no tak i dlatego uważam, że przed Pisem było w miare rozsądnie. na zmiane Konstytucji chyba się nie odważą. prawnicy powiadają, że nawet najbardziej wadliwą Konstytucje nie może zmieniać przed upływem (+, -) 25 lat. jeśli Pis mimo to zmieni ją to mamy kompletna destabilizacje.
Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni - Bukowski

- Panie Trout - spytała - czy jeśli wygram, będę mogła zabrać też siostrę?
- Gówno - odpowiedział Kilgore Trout - Myślisz, że pieniądze rosną na drzewach? - Vonnegut
Odpowiedz
Progmast napisał(a):jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł
W preambule jest napisane jasno że bóg jest źródłem piękna prawdy itd, zaś są w polsce obywatele któzy w to nie wierzą, ale wywyodzą te wartości z innych źródeł. Wierzący w boga są tu postawieni jakoby "szczebelek wyżej", zaś w preambule wprost pisze sie o tym czym jest bóg i o tym że na 100% istnieje. Kiepska preambuła.
Odpowiedz
A nie boicie sie, że za otwarte demonstrowanie ateizmu czy krytykę chrześcijaństwa i KK będą grozić karne konsekwencje?
(...)

EH
Odpowiedz
Cytat:A nie boicie sie, że za otwarte demonstrowanie ateizmu czy krytykę chrześcijaństwa i KK będą grozić karne konsekwencje?

Nie wydaje mi się, aby doszło do takiego skrajnego absurdu. Nawet nie chce mi się tak myśleć.
charm is deceptive
beauty is fleeting

http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4
Odpowiedz
Ciekawe co myśleli ateiści w Iranie kilka lat przed rewolucją islamską. Może to samo co polscy ateiści myślą dziś.
(...)

EH
Odpowiedz
Al-Rahim napisał(a):
Progmast napisał(a):jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł
W preambule jest napisane jasno że bóg jest źródłem piękna prawdy itd, zaś są w polsce obywatele któzy w to nie wierzą, ale wywyodzą te wartości z innych źródeł. Wierzący w boga są tu postawieni jakoby "szczebelek wyżej", zaś w preambule wprost pisze sie o tym czym jest bóg i o tym że na 100% istnieje. Kiepska preambuła.

Ja to rozumiem mniej więcej w sposób "wierzący w Boga" a jednocześnie wierzący w to, że jest on "źeródłem piękna, prawdy" i czego tam jeszcze Uśmiech
Poza tym, ta preambuła jest dłuuuugo wypracowywanym kompromisem - wiadomo że każdy chciał przesunąć szalę na swoją stronę. Joseph Weiler, profesor uniwersytetu w Nowym Jorku, w głośnej książce "Chrześcijańska Europa" stawiał ją jako wzór do naśladowania, bo i podkreśla ona rolę religii ale z szacunkiem dla niewierzących.
Odpowiedz
Ja po prostu tego nie rozumiem. W Polsce może być nawet 100% katolików, ale po co to demonstrować? Po co ta wzmianka w preambule, krzyż w sejmie i religia w szkole? Przecież to chyba kwestia sumienia. Czyżby wiara niektórych była tak słaba, że nie przetrwa bez tego? A jeśli tak, to dlaczego w sejmie nie ma figurki Buddy lub islamskiego półksiężyca?

Faktem jest, że w Polsce w praktyce nie ma tolerancji religijnej. Faworyzowana jest tylko jedna.
Odpowiedz
izko!
nienajlepiej z tym twoim racjonalizmem. jakby było 100% katokilków to na co komu półksiężyc? napisz żeś antyklerykalna i laicka i tyle!

Odpowiedz
XXy napisał(a):jakby było 100% katokilków to na co komu półksiężyc?
XXy, połączyłeś dwa osobne zagadnienia poruszane przez izke, w jedno.
chyba źle zrozumiałeś jej wypowiedź.
XXy napisał(a):napisz żeś antyklerykalna i laicka i tyle!
Można być i antyklerykałem i racjonalistą jednocześnie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości