To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pobawmy się w futurologię
#1
Futurologia to ciężki kawałek chleba.
Wynotowałem sobie kilka najlepszych wpadek.
- Kiedy Max Planck zaczynał karierę naukową odradzano mu zajmowanie się fizyką twierdząc, że ta dyscyplina nie ma żadnej przyszłości. Wszystko już zostało odkryte i jest tylko kilka obliczeń do doprecyzowania.
Cóż za trafna przepowiednia!
- Jeden ze znanych astronomów (nazwisko przemilczę) stwierdził, że jednego na pewno nigdy się nie dowiemy - jaki jest skład chemiczny gwiazd.
No cóż, dziasiaj więcej o nim wiemy niż o składzie chemicznym np. Księżyca.
- Kiedy uruchomiono ENIACa tęgie umysły twierdziły, że świat nigdy nie będzie potrzebował więcej niż 4 komputerów - bo i po co.
Bez komentarza.
- Bill Gates po premierze pierwszego PC'ta zawyrokował, że nigdy nie będą potrzebowały więcej niż 640 kB pamięci RAM.
Bill - dwója z futurologii!

Jak z tego widać, przewidywanie przyszłości drogą prostej ekstrapolacji prowadzi do śmieszności. Zawsze wyskoczy coś, czego nikt się nie spodziewał - np. Internet.

A może jednak, nie zważając na śmieszność, pobawmy się w futurologów.
Jak będzie wyglądał świat za powiedzmy 50-100 lat?

Ja obstawiam dwie koncepcje.
1. Społeczeństwa podzielą się na wysokokumatych specjalistów od supertechnologii i debilną resztę konsuptarian, która nawet butów nie zasznuruje bez cyfrowego asystenta.
Będą żyć w czymś na podobieństwo samolubnego matrixa, który będzie im zastępował real.
2. Zwycięży wojujący Islam, skasuje paradygmat wiedzy i centra technologiczne i świat cofnie się do AD 1500.

I szlag trafi też samą futurologię.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#2
przerwą produkcję paprykarza szczecińskiego.
Odpowiedz
#3
Technologia rozwineła się tak, że panuję absolutny komunizm. Każdy nawet najgłupszy ma zapewniony byt na poziomie dzisiejszego stanu 2.
Stany 3 i 1 przestają istnieć. Każdy człowiek przechodzi kursy operatorów i jest delegowany co miesiąc w swojej społeczności do wciskania innych guzików, nie ma wyjątków. Miłość jest jedyną religią.
Odpowiedz
#4
Z obecnych społecznych, ekonomicznych i religijnych trendów można wnioskować:
1. że w najbliższym czasie większość Amerykanów nie będzie białej rasy (co wcale nie oznacza spadku poparcia dla republikanów - w Atlancie w latach 20 ub. w. 75% społeczności czarnej głosowało na republikanów), będziemy mogli nazwać dalsze losy tego państwa erą nowej imigracji - co z niej wyniknie? Z pewnością dalsze umacnianie pozycji państwa w roli regulatora gospodarki oraz mediów (w tym internetu)
2. że nie uświadczymy już prawdopodobnie konwencjonalnych czy też nuklearnych wojen, wojny, które nas czekają to wojny partyzanckie, niezwykle wyniszczające kraj oraz armię przeciwnika
3. że Korea Północna umrze śmiercią naturalną, trawiona wewnętrznym konfliktem między władzą cywilną i wojskową (chodzi przede wszystkim o podział dochodu ze sprzedaży narkotyków i broni), w jaki sposób to trudno przewidywać; obu stronom wewnętrznego konfliktu zdecydowanie na rękę jest lider, będący marionetką, którą można do woli sterować. Być może wybuchnie wojna domowa.
4. że Iran będzie umacniał swoją pozycję, gospodarka Iranu przejdzie ewolucję do fazy korporacjonizmu, z silnym sektorem prywatnym oraz planami kilkuletnimi; jak już wyżej wspomniałem nie wierzę w wojnę między Sprzymierzonymi a Iranem - Iran ma potężną armię, zdolną bronić granic od strony Iraku nawet przez kilka lat (co zresztą pokazał w wojnie z Irakiem). Jedynym przyczynkiem do takiej wojny mogłaby być prowokacja Izraela
5. że świat stanie się jeszcze bardziej zinformatyzowany - internet stanie się dostępny w komunikacji miejskiej w zakresie wi-fi, dużą część zadań przejmą inteligentne systemy, medycyna wejdzie w fazę cyborgizacji
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#5
Globalne ocieplenie wyjdzie Ziemi na dobre.
wolny rynek kuwa!!!
Odpowiedz
#6
1. Powstaną sztuczne macice co pozwoli na ostateczne wyzwolenie kobiet. Ciąże powoli będą odchodzić do lamusa. Problem aborcji zostanie rozwiązany gdyż płody będzie można przenosić do sztucznej macicy.
2. W dłuższej perspektywie może uda się projektować ludzi przed urodzeniem.
3. Cywilizowany świat zacznie pozyskiwać energię z źródeł odnawialnych i bandyckie kraje posiadające ropę pogrążą się w nędzy i chaosie. Cywilizowany świat będzie mógł wyzwolić ludność tych krajów.
4. Mięso będzie hodowane w sposób sztuczny z komórek macierzystych zwierząt. Zabijanie zwierząt będzie surowo karane i uważane za wysoce niemoralne.
Odpowiedz
#7
antagonistyczny napisał(a):1. Powstaną sztuczne macice co pozwoli na ostateczne wyzwolenie kobiet. Ciąże powoli będą odchodzić do lamusa. Problem aborcji zostanie rozwiązany gdyż płody będzie można przenosić do sztucznej macicy.

http://www.shockya.com/news/wp-content/u...liens3.jpg
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#8
exodim napisał(a):http://www.shockya.com/news/wp-content/u...liens3.jpg

Bardziej widzę to tak:
[Obrazek: Focus_Artificial-Wombs_Genetic-Engineering.jpg]

Sofeicz napisał(a):Ja obstawiam dwie koncepcje.
1. Społeczeństwa podzielą się na wysokokumatych specjalistów od supertechnologii i debilną resztę konsuptarian, która nawet butów nie zasznuruje bez cyfrowego asystenta.
Będą żyć w czymś na podobieństwo samolubnego matrixa, który będzie im zastępował real.

5. Dzięki kompletnemu zmechanizowanu pracy i w późniejszym okresie powstaniu replikatorów pozwalających uzyskiwać dobra z czystej, taniej energii, praca nie będzie potrzebna. Stąd będzie potrzeba edukacji moralnej aby człowiek nadal dążył do samorealizacji a nie stał się wydalającym, kopulującym, bezmyślnie konsumującym, oglądającym MTV zwierzęciem (ale to bardziej w perspektywie 100 lat i więcej, moje wcześniejsze propozycje obstawiam na wcześniej)

Fajna zabawa, świetny temat Język
Odpowiedz
#9
1. Poseł Grodzka zostaje wicemarszałkiem
2. W wyniku nawykowego trollingu w necie, ludzie zamiast robić coś pożytecznego teoretyzują na temat cudzej moralności, seksualności i otwarcie wygłaszają to innym nieznanym ludziom.
3. Islam przejmuje władzę, bo cała reszta trolluje w necie
4. Islamiści zabijają poseł grodzką i cofamy się do 2013 AC
5. Nie bawimy się już w fututorologię, chowanego i doktora, bo islam doszedł do władzy (wina lewaków ofc) i zabawa jest zakazana.
6. Ustaje produkcja paprykarza szczecińskiego
7. Cofamy się do 3600 BC
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
#10
The Phillrond napisał(a):1. Poseł Grodzka zostaje wicemarszałkiem

O to bardzo bliska przyszłość, masz szanse zdobyć niedługo pierwszy punkt :lol2:

Też dam coś z niedalekiej przyszłości. Widzę, że oglądasz więc w Breaking Bad, Walter White ginie w ostatnim odcinku 5 sezonu :p
Odpowiedz
#11
1. Wzrost liczby zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.
2. Dalsze i postępujące umiejscawianie ludzi na jednej płaszczyźnie zawodowo-społecznej powiązane z tym pierwszym. Coraz mniejsza możliwość prowadzenia życia w nietypowy sposób lub na własny rachunek (człowiek jako tryb gospodarki).
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
#12
Będąc dzieckiem wyfantazjowałem teorię dotyczącą przyszłości naszego gatunku Uśmiech Uważam, że Biblia jest książka wielkich mądrości, jednak z biegiem czasu, zmian językowych i przekładów pewne prawdy zostało zawoalowane. W każdym razie za kluczowe uznałem twierdzenie, że Bóg stworzył człowieka na własne podobieństwo. Można temu przypisać moc analogii, w tym taką która tłumaczyłaby stopniowe wzrost wiedzy i możliwości człowieka oraz możliwości technologicznych. Człowiek, dla którego wiara w moce nadprzyrodzone była w przyszłości czymś naturalnym, obecnie jest wypierana przez zdroworozsądkową naukę. Zatem niewykluczone, że ludzie w postępującym progresie naukowym staną się Bogu równi, tj. możni stwarzać rzeczywistość wokół siebie. Teoria oczywiście uproszczona, ale trzyma się kupy.
Odpowiedz
#13
antagonistyczny napisał(a):O to bardzo bliska przyszłość, masz szanse zdobyć niedługo pierwszy punkt :lol2:

Też dam coś z niedalekiej przyszłości. Widzę, że oglądasz więc w Breaking Bad, Walter White ginie w ostatnim odcinku 5 sezonu :p

Och Ty niedobry ;P

Gliding over all, taka moja odpowiedź. Jeśli Walt nie zginie w głupi sposób, a dotychczas miał szczęście tego unikać, to zabiją go żeby totalnie umoralnić serial. Innego powodu nie widzę, a liczę na scenarzystę, więc kiedy wszyscy liczą na śmierć Waltera White'a, myślę że istnieje spora szansa że tak się nie stanie. Duży uśmiech
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
#14
6. Homoseksualiści uzyskują równe prawa na całym świecie. Homofobia staje się tak niepopularna jak rasizm. Przedstawiciele chrześcijaństwa twierdzą, że dokonało się to dzięki chrześcijaństwu i przypisują sobie zasługi. Język
Odpowiedz
#15
antagonistyczny napisał(a):2. W dłuższej perspektywie może uda się projektować ludzi przed urodzeniem.

W dłuższej perspektywie ? Ależ tu nie ma nic trudniejszego technicznie, niż przy genetycznym modyfikowaniu dowolnego skomplikowanego zwierza.

Jeśli bawimy się genomem innych skomplikowanych ssaków, a czasem się bawimy*, z człowiekiem też by się dało. Technicznie jest to już, w pewnym stopniu, możliwe. Tak zwana "bioetyka" hamuje badania.


* Chociaż GMO nie jest jeszcze inżynierią i nie jesteśmy w stanie projektować np. owiec czy krów całkowicie dowolnie, tak, jak projektujemy silniki czy mosty. To fakt. Ale jesteśmy w stanie zrobić krowę o innym składzie mleka.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#16
Avx napisał(a):Jeśli bawimy się genomem innych skomplikowanych ssaków, a czasem się bawimy, z człowiekiem też by się dało. Technicznie jest to już, w pewnym stopniu, możliwe. Tak zwana "bioetyka" hamuje badania.

No i możliwości PCR-u oraz wiele innych blokad, jak choćby brak pełnej wiedzy o współzależności genetycznej wielu loci.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#17
Ja to tak trochę prostacko:

prędzej czy później nastanie ogólnoświatowy kryzys, który mocno dotknie średnie i uboższe warstwy społeczne wielu różnych krajów, te warstwy zaczną popierać radykalnych polityków populistyczno-lewicowych i populistyczno-prawicowych; będą rozruchy wewnątrzpaństwowe, potem ugruntuje się władza różnorakich mniej lub bardziej rozsądnych reżimów, z których część rozpocznie nowe wojny albo jakąś jedną dużą, ogólnoświatową.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#18
Kilka zastrzeżeń
Cytat:że nie uświadczymy już prawdopodobnie konwencjonalnych czy też nuklearnych wojen, wojny, które nas czekają to wojny partyzanckie, niezwykle wyniszczające kraj oraz armię przeciwnika
No nie wiem. Podobnie myślano przed I wojną światową a tymczasem w ciągu 30 lat mieliśmy dwie wojny światowe.
Cytat: Iran ma potężną armię, zdolną bronić granic od strony Iraku nawet przez kilka lat (co zresztą pokazał w wojnie z Irakiem).
No to sobie popatrz co ta super armia ma na wyposażeniu. Iran o mały włos nie przegrał wojny z Irakiem mimo tego, że armia iracka była kiepsko wyszkolona, zdemoralizowana i niekompetentnie dowodzona - trzy lata po zakończeniu tej wojny "pustynna burza" przejechała po irackiej armii jak walec.

Przemysł zbrojeniowy Iranu dopiero raczkuje. Kombinują z własną obroną przeciwlotniczą (dobrze wyszkoleni i dowodzeni przeciwlotnicy mogą być świetną bronią), własnymi samolotami itd.
Odpowiedz
#19
antagonistyczny napisał(a):1. Powstaną sztuczne macice co pozwoli na ostateczne wyzwolenie kobiet. Ciąże powoli będą odchodzić do lamusa. Problem aborcji zostanie rozwiązany gdyż płody będzie można przenosić do sztucznej macicy.

Bardzo nie sądzę. Łono kobiety to "rusztowanie bogów". Maszyneria tak skomplikowana, że będzie to raczej jeden z ostatnich wielkich wynalazków ludzkości niż jeden z pierwszych.

Cytat:2. W dłuższej perspektywie może uda się projektować ludzi przed urodzeniem.

Mam taki autorski pomysł prezerwatyw wyłapujących genetycznie upośledzone plemniki. Ciekaw jestem czy ktoś zajmuje się czymś podobnym. Jeśli coś takiego weszłoby do użycia, można byłoby wyeliminować większość chorób genetycznych.

Cytat:4. Mięso będzie hodowane w sposób sztuczny z komórek macierzystych zwierząt. Zabijanie zwierząt będzie surowo karane i uważane za wysoce niemoralne.

Wobec takich pomysłów jestem sceptyczny. Póki co trudno człowiekowi wyhodować cokolwiek lepiej, niż zrobiłaby to sama ewolucja.
Odpowiedz
#20
Cytat:W każdym razie za kluczowe uznałem twierdzenie, że Bóg stworzył człowieka na własne podobieństwo.
To człowiek stworzył Boga na swoje podobieństwo.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości