Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odrodzenie rzeczypospolitej
Czy mozliwe jest przywocenie 1 rzeczypospolitej? Mam na mysli na zasadach dobrowolnosci, opieracjac sie na wspolnej kulturze i historii?
Odpowiedz
Polski jako potęgi? To już jest raczej niemożliwe.
Odpowiedz
Tronik napisał(a):Czy mozliwe jest przywocenie 1 rzeczypospolitej? Mam na mysli na zasadach dobrowolnosci, opieracjac sie na wspolnej kulturze i historii?
Potrzeba zmiany postniewolniczej mentalności. Moim zdaniem jest to możliwe, ale to praca na kilka dziesięcioleci.
"Aut viam, aut faciam". Hannibal
Odpowiedz
Pawcio napisał(a):Polski jako potęgi? To już jest raczej niemożliwe.

Ani jako monarchii również niemożliwe
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
Ale jako Korony czy Korony i Litwy od morza do morza?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Ale jako Korony czy Korony i Litwy od morza do morza?
I co na to Litwa?
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Iselin napisał(a):I co na to Litwa?

A także Białoruś i Ukraina
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
Odrodzenie Wielkiej Polski byłoby możliwe, pod warunkiem, że w samej Polsce zapanowałyby warunki do szybkiego rozwoju i w końcu Państwo przestałoby spełniać rolę Wielkiego Hamulcowego.
Taki zdecydowany rozwój wykreowałby Polskę na lokalnego lidera i niejako automatycznie stworzyłby rodzaj "ssania" ludzi i kapitału z poza kraju.

Taki scenariusz jest możliwy - ja cały czas mam wrażenie, że Polska jest jak rakieta na wyrzutni, która nie może wystartować.
Na razie to mamy problemy z załataniem dziur w drodze.
Odpowiedz
Tronik napisał(a):Czy mozliwe jest przywocenie 1 rzeczypospolitej? Mam na mysli na zasadach dobrowolnosci, opieracjac sie na wspolnej kulturze i historii?

Niemożliwe. Już po I wojnie światowej się nie udało, a co dopiero teraz po zmianach narodowościowych i kulturowych ostatnich 80 lat.
I live to the day I die
I live to the day I cry
I'm dead the day I lie
Odpowiedz
Moim zdaniem rzeczpospolita (Korona,litwa,etc) jest moziwa do odbudowy
Odpowiedz
Tronik napisał(a):Moim zdaniem rzeczpospolita (Korona,litwa,etc) jest moziwa do odbudowy
Tym bardziej, że poprawiają się nasze stosunki z Litwą.
Odpowiedz
Cytat:Tym bardziej, że poprawiają się nasze stosunki z Litwą.

Podobnie jak i z Ukrainą i Białorusią Uśmiech
Odpowiedz
Trzeba się uczyć, choćby od Korei Południowej, która w ciągu 30 lat z biedaka wyrosła na lidera technologicznego konkurującego z Japonią.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Trzeba się uczyć, choćby od Korei Południowej, która w ciągu 30 lat z biedaka wyrosła na lidera technologicznego konkurującego z Japonią.
Do tego potrzebne są inne elity i zmiana mentalności postniewolniczej. Nie ze wszystkim zgadzam się z Ziemkiewiczem, ale tutaj ma rację.
Mamy mentalność niewolniczą inaczej pańszczyźnianą, dlatego jako państwo nie możemy się szybko rozwijać, bo brakuje nam spójnej wizji przyszłości.
Planowania przyszłości możemy się uczyć od Chińczyków. Oni nie myślą 'byle do jutra' i 'po nas choćby potop', ale długofalowo, na wiele lat do przodu.
Odpowiedz
Tak to jest mozliwe, na białym koniu bedzie siedział Zbigniew Ziobro jako Hetman Koronny, M.Kamiński jako Polny, a królem bedzie brat Jarosław.
Kurwa, co za pierdoły tutaj niktórzy wypisują, o japierdolekurwamać
Po pierwsze, RKS CHUWDU
Po drugie, Rzeczpospolita nigdy nie była od morza do morza, bo w 1569 siedzieli tam na konikach Tatarzy krymscy, zresztą od których sie ja sam obobiście po kądzieli w częsci wywodzę.
Po trzecie, RON nigdy potęgą nie była, chyba że regionalną, to było duże ale tak niespójne że...
Po trzecie, jest to niepoważne, smieszne i po prostu głupie. Sznasę na storzenie czegoś większego, wielonarodowego zaprzepaścili panowie magnaci już w XVII wieku, a w wieku XIX narodziły się rozmaite chłopskie nacjonalizmy, i nić szlachecka łacząca ziemie dawne w RONem została definitywnie przerwana (1863 - data graniczna).
Poza tym myslę, że w dobie integracji europejskiej i skoku cywilizacyjnego, opóznianego przez: rokosze, Szwedów, Turków, Rosjan, Kozaków, Niemców, Ausrtiaków, nas samych, Hitlera, Stalina, sanację, średni i pózny PRL, hiszpanke, latające zółwie ninja itd; to powinnismy szczac z radości, że sie integrujemy z Holandią czy Szwecją, a nie z Ukrainą czy Mołdawią. Bo Polska jest juz na zachodzie, pierwszy raz chyba od kilkuset lat.
Kto mi nie wierzy, niech sie przejedzie na Ukraine.
Odpowiedz
Problem integracji z zachodem został poruszony przeze mnie w temacie o Grodzkim. Jak dla mnie to za kilka lat nie będzie się już z czym integrować. Ta lewacka utopia dobrobytu wali się na naszych oczach i to jest fakt czy się to komuś podoba czy nie.

Co do tego, że RON nie była potęgą... Owszem była, ale przez krótki okres. Opieranie gospodarki kraju na zbożu, jak się potem okazało było błędem. Moja zdanie jest takie, że z całej tej zasranej Unii z pewnym śmiesznym (TFU!) narodem wyszło więcej złego niż dobrego. Zamiast kierować się ku zachodowi, co zresztą robiliśmy, musieliśmy przesunąć naszą politykę na wschód. Na początku wyglądało to fajnie, ale tak jak to bywa w przypadku federacji, przy chociażby małym kryzysie państwa, kraj rozsadzany jest od środka przez różne grupy. Tak było i w naszym przypadku, ale pojeby z pewnej organizacji dążącej do zrobienia z Polski państwa federacyjnego nie są w stanie tego zrozumieć. Trudno porównywać RON do innych krajów europy zachodniej bo to po prostu inne twory polityczne. Zresztą I RP była unikalna nie tylko pod względem gospodarczym, ale i politycznym.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości