To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15 latek wynalazł nowy test na raka trzustki
#1
15-letni Amerykanin, którego dziadkowie przybyli do USA z Polski, stworzył tani, szybki i skuteczny test wykrywający jeden z najgroźniejszych nowotworów, jakie zna medycyna
http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,129645..._raka.html

Jego stronka na anglojęzycznej wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Andraka

No i mały wywiad:
http://www.youtube.com/watch?v=55tmMYwVUGo


Większość sądzi, że era tanich, "garażowych" wynalazków już minęła...
A jak widać, w nauce jest jeszcze więcej nisko wiszących owoców do zerwania, niż się na ogół wydaje...
Cytat:In an interview with the BBC, Jack said the idea for his pancreatic cancer test came to him while he was in biology class at North County High School, drawing on the class lesson about antibodies and the article on analytical methods using carbon nanotubes he was surreptitiously reading at the time.[7] Afterwards, he followed up with more research using Google Search on nanotubes and cancer biochemistry, aided by free online scientific journals.

(...)

According to Andraka, it is also 168 times faster, 26,000 times less expensive (costing around three cents), over 400 times more sensitive than the current diagnostic tests and only takes five minutes to run. He says the test is also effective for detecting ovarian and lung cancer, due to the same mesothelin biomarker they have in common.

PS. Oczywiście zanim FDA zatwierdzi... Pewnie kolejne 15 lat sobie poczekamy...
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#2
Super sprawa.
Tak właśnie powinna wyglądać edukacja.
Uczyć kojarzyć fakty i inspirować do samodzielnego działania!
Genialny chłopak.
Odpowiedz
#3
Dziadkowie - emigranci z Polski gwarancją sukcesu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#4
I pewnie gdyby zostali w Polsce nie odniósłby sukcesu (ironia).
Jak.duże są uprawnienia FDA? Czy jest możliwość zażywania leków niezatwierdzonych na własne ryzyko?
Odpowiedz
#5
Zacznijmy od sprawy fundamentalnej: test nie jest lekiem, testuje, nie leczy

Jednakże, większość zgonów na raka trzustki wynika z jego późnego wykrycia, zaś ten test dobrze radzi sobie z wykrywaniem początkowego etapu choroby; oraz jest, cóż, śmiesznie tani w porównaniu z istniejącymi testami (ba, nawet w porównaniu z czekoladką... Mniej niż jeden dolar).

Jeżeli więc umiejętnie zastosować to osiągnięcie, mogłoby ono obniżyć śmiertelność bardziej, niż wiele nowych "leków" (przedłużających życie o kilka procent), mimo nie leczenia niczego.

Xeo - nie ma możliwości zastosowania w medycynie, na terytorium USA, bez zatwierdzenia przez FDA.

Fakt faktem, Europejskie agencje regulacyjne są trochę normalniejsze, więc można by to najpierw na rynki krajów UE wypuścić, w tym rynek Polski. Ale tutaj z kolei miesza się cała masa innych problemów (na których już znam się mniej, więc nie będę się zagłębiał).
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#6
Akurat Andraka ma farta. Ostatnio się spotkał z prezydentem USA.
Fotki z prezydentem nie widziałem, ale fotka z Andraką w Białym Domu jest:
[Obrazek: Jack-Oval-Office-225x300.jpg]
Dzieciak stał się fenomenem narodowym.
Więc może zatwierdzenie się coś ruszy szybciej.

Niestety, większość badaczy nie jest tak fortunna.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#7
A i tak wszyscy pochodzimy od Adama z Raju.

Na poważnie, to najbardziej mnie rozbawił ten fakt dziadków z Polski. Napawa mnie to dumą, jako Polaka heheh
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#8
Niech lepiej jego wynalazku nie wprowadzają. Przemysł medyczny na tym straci.
wolny rynek kuwa!!!
Odpowiedz
#9
Cytat:Niech lepiej jego wynalazku nie wprowadzają. Przemysł medyczny na tym straci.
Też się zastanawiałem dlaczego chłopak jeszcze żyje. Uśmiech
"O gustach się nie dyskutuje; a ja twierdzę, że całe życie to kłótnia o gusta." (Nietzsche F.)
Odpowiedz
#10
sirflinket napisał(a):Niech lepiej jego wynalazku nie wprowadzają. Przemysł medyczny na tym straci.
Nie straci, nie ma obaw. Prawdziwa śmietanka, to leczenie. Im wcześniej wykryjesz chorobę, tym wcześniej zaczniesz leczenie i będziesz leczył się dłużej. Dłuższe leczenie, to per saldo większe wydatki, czyli większe przychody dla PM.
Pozdrawiam JG
Odpowiedz
#11
Avx napisał(a):15-letni Amerykanin, którego dziadkowie przybyli do USA z Polski, stworzył tani, szybki i skuteczny test wykrywający jeden z najgroźniejszych nowotworów, jakie zna medycyna
http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,129645..._raka.html

Jego stronka na anglojęzycznej wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Andraka

No i mały wywiad:
http://www.youtube.com/watch?v=55tmMYwVUGo


Większość sądzi, że era tanich, "garażowych" wynalazków już minęła...
A jak widać, w nauce jest jeszcze więcej nisko wiszących owoców do zerwania, niż się na ogół wydaje...


PS. Oczywiście zanim FDA zatwierdzi... Pewnie kolejne 15 lat sobie poczekamy...

No to miła niespodzianka dla was, taki test już jest na rynku. Komercyjny. Także skończcie już z tym czarnowidztwem i teoriami spiskowymi. O tym, że mezotelina może być wykorzystywana jako biomarker w raku trzustki (z resztą nie tylko tym raku) wiadomo od jakiś 10 lat.

http://www.clinchem.org/content/53/4/666.full.pdf

Poza tym w jakim garażu? WTF? Kto do cholery ma garaż wyposażony w mikroskop elektronowy i laboratorium komórkowe ?? W garażu to se co najwyżej możecie przeprowadzać eksperymenty z fermentacją Szczęśliwy

Z te wasze opinie o FDA, czy EMA... :roll: znowu trzeba przypomnieć talidomid?
The spice must flow
Odpowiedz
#12
Rita napisał(a):Poza tym w jakim garażu? WTF?

Przenośnia. Wiadomo, że miał dostęp do laboratorium.

Rita napisał(a):No to miła niespodzianka dla was, taki test już jest na rynku. Komercyjny.

Wszystkie artykuły które czytałem informują, że koszty wykonania dotychczasowych testów przekraczały 500 dolarów.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#13
Ale do jakich testów były porównywane? Niestety test badający jedynie stężenie białka, którego zachodzi nadekspresja w niektórych schorzeniach nie jest testem specyficznym! On nie wykrywa raka, to trzeba sobie jasno powiedzieć. Może pełnić rolę pomocniczą, ale w żadnym razie nie może służyć do postawienia diagnozy.
Test do którego ja podałam link to zwykła elisa, czyli jeżeli opis na wiki jest prawdziwy, to jest ta sama zasada działania, więc cena produkcji jest porównywalna- też masz te same składniki, które generują cenę: białko i przeciwciała. Ceny testów paskowych, takich jak np. test ciążowy czy masa innych testów do wykonania w domu to przeciętnie cena kilkunastu zł - a to już jest cena z narzutem (to są właśnie testy elisa). Ciężko powiedzieć z czym oni porównali cenę, ale na pewno nie z testem, do którego podałam link (z resztą on nie jest przeznaczony do wykrywania raka trzustki, ale nie ma przeciwwskazań, żeby go w tym celu wykorzystywać).

Poza tym, porównywanie ceny produkcji z ceną rynkową to jakiś żart, szczególnie w sektorze farmaceutycznym.
The spice must flow
Odpowiedz
#14
Roan Shiran napisał(a):Też się zastanawiałem dlaczego chłopak jeszcze żyje. Uśmiech

Ciekawe kiedy ludzie zaczną się zastanawiać jak to jest, że dziecko potrafi wynaleźć lek pomagający leczyć raka.
Odpowiedz
#15
El Commediante napisał(a):dziecko potrafi wynaleźć lek pomagający leczyć raka
Nie leczyć tylko wykrywać i nie w Moskwie, tylko w Erewaniu, nie samochody, a rowery i nie dają, tylko zabierają.
Pozdrawiam JG
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości