To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Liberalizm i konserwatyzm
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
To antonimy
29.03%
9 29.03%
To pojęcia niezależne
61.29%
19 61.29%
To dwa aspekty tego samego zjawiska
9.68%
3 9.68%
Razem 31 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liberalizm i konserwatyzm - trochę o pojęciach
#61
Śmierć Szczurów napisał(a):To niemożliwe. Nie można być liberałem i konserwatystą tak jak nie można być dziewicą w 99%. Berzerker to zresztą powyżej przyznał.

Jestem konserwatywnym liberałem (podobnie jak Rothbard czy Buchanan). Zatkao? Język

Oczywiście, pytanie co rozumiemy przez konserwatyzm. Berzerker widzi ten prąd poglądowy trochę inaczej niż ja i o tym wiem - Berzerker jest tradycjonalistą w każdym względzie, a ja przychylam się bardziej ku konserwatyzmowi ewolucyjnemu, opisanemu dokładnie przez Burke'a w "Rozważaniach...". O synkretyzmie tych dwu nurtów pisał też Ron Paul, wspomniany Buchanan czy autor pojęcia Frank Meyer.

Nawet Hayek, zdeklarowany liberał, pisał tak: “Paradoxical as it may appear, it is probably true that a successful free society will always in large measure be a tradition-bound society..."
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#62
Nie zatkało. Z tego tekstu nie wynika wprost jakie zajmują stanowisko w kwestiach, które charakteryzują wszystkich konserwatystów. Wręcz wygląda na to, że słowo "konserwatysta" jest użyte tam w znaczeniu osoby, która uważa pewne wartości zwane tradycyjnymi za istotne w swoim życiu, ale nie zamierza niczego narzucać całej społeczności, a to jest jakieś zupełne przekształcenie sensu słowa "konserwatysta", które obejmuje jak najbardziej zamordystów.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#63
Śmierć Szczurów napisał(a):Nie zatkało. Z tego tekstu nie wynika wprost jakie zajmują stanowisko w kwestiach, które charakteryzują wszystkich konserwatystów. Wręcz wygląda na to, że słowo "konserwatysta" jest użyte tam w znaczeniu osoby, która uważa pewne wartości zwane tradycyjnymi za istotne w swoim życiu, ale nie zamierza niczego narzucać całej społeczności, a to jest jakieś zupełne przekształcenie sensu słowa "konserwatysta", które obejmuje jak najbardziej zamordystów.
A kto tak to pojęcie "konserwatysta" zdefiniował? Bo ja jako konserwatysta i niezamordysta sobie wypraszam.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#64
bo dzielicie się na podtypy.
konserwatysta-zamordysta
konserwatysta-niezamordysta.

drugi typ jest ok. Oczko
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
#65
666gonzo666 napisał(a):bo dzielicie się na podtypy.
konserwatysta-zamordysta
konserwatysta-niezamordysta.

drugi typ jest ok. Oczko

Mógłby gonzo na przykładach wskazać różnice pomiędzy tymi dwoma typami "konserwatystów" ?
Odpowiedz
#66
cechy wspólne - zbiór wyznawanych zasad.
różnica - zamordysta stara się "za mordę" przymusić resztę społeczeństwa do tego zbioru.
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
#67
666gonzo666 napisał(a):cechy wspólne - zbiór wyznawanych zasad.
różnica - zamordysta stara się "za mordę" przymusić resztę społeczeństwa do tego zbioru.
a czy jak wyznawaną zasadą jest ściganie morderców, złodziei, gwałcicieli i ta zasada jest "za mordę" wprowadzana w społeczeństwie, to czy jest to wtedy zamordyzm?
Odpowiedz
#68
Hans Wegeżynsten napisał(a):Dobrze wiesz, że kto co sądzi, argumentem dobrym nie jest.

Nie, ważniejszym argumentem jest co sądzi Hans.

Cytat:Proszę zatem podać przykłady tego konserwatyzmu pełną gębą.

Przywiązanie do "tradycyjnych" wartości, "obrona" i karmienie rodziny, małżeństwa oraz Świętej Matki Kościoła, powtarzanie przy każdej możliwej okazji, że robi się to co wymieniłem wyżej, sprzeciw wobec jakimkolwiek reformom, które mogłyby prowadzić odejście od "wiary ojców".
Odpowiedz
#69
Ja jestem przeciwny, podobnie jak Meyer i całkowicie zgodnie z ogólnym nurtem konserwatywnym, nachalnemu narzucaniu swoich racji, a już w ogóle przeciw stosowaniu argumentu siły celem ich wyłuszczenia. Ważna jest działalność, którą można nazwać "misyjną" - wyrażanie sprzeciwu wobec pewnych postaw, upominanie się o należne sytuowanie tradycji w nowoczesnym, zabieganym społeczeństwie itd. Niesiemy konserwatywny testament nie mieczem, a słowem, zachęcamy, a nie nakazujemy, sprzeciwiamy się, ale nie zakazujemy.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#70
Cytat: Konserwatyści to głupcy. Marudzą na temat tradycyjnych wartości, ale entuzjastycznie popierają postęp technologiczny i rozwój gospodarczy. Widocznie nie zaświtało im w głowie, że nie można wprowadzać gwałtownych zmian w technologii i gospodarce społeczeństwa bez również gwałtownych zmian we wszystkich innych aspektach życia społecznego, co nieuchronnie prowadzi do załamania tradycyjnych wartości. Społeczeństwo technologiczne musi osłabiać więzi rodzinne i wspólnoty lokalne, jeśli ma wydajnie działać
Cytat pana Kaczynskiego.

Jestem ciekawy, co forumowi konserwatyści sądzą o tym.
"O gustach się nie dyskutuje; a ja twierdzę, że całe życie to kłótnia o gusta." (Nietzsche F.)
Odpowiedz
#71
El Commediante napisał(a):Przywiązanie do "tradycyjnych" wartości, "obrona" i karmienie rodziny, małżeństwa oraz Świętej Matki Kościoła, powtarzanie przy każdej możliwej okazji, że robi się to co wymieniłem wyżej
To mi brzmi jak katolicyzm pełną gębąUśmiech
El Commediante napisał(a):sprzeciw wobec jakimkolwiek reformom, które mogłyby prowadzić odejście od "wiary ojców".
A jakie to miałyby być reformy?

Roan Shiran napisał(a):Cytat pana Kaczynskiego.

Jestem ciekawy, co forumowi konserwatyści sądzą o tym.

To jest wypowiedź o konserwatyzmie liberalnym jak mniemam.

Owszem jest ryzyko, że technologia sprowadzi nas na manowce, ale patrząc w przyszłość, potrzebujemy jej, żeby uchronić się przed nieuniknionym pochłonięciem przez Słońce Duży uśmiech
Widać w wypowiedzi Pana Kaczyńskiego myśl socjalistyczną, gdyż chciałby wszystkich ogłupić, bo "wie" co dla wszystkich dobre. Niech wypierdala do Moskwy, tam jego koledzy, a te bajki o niepodległości narodu niech zachowa dla siebie.
Odpowiedz
#72
exodim napisał(a):Jestem konserwatywnym liberałem

skoro nim jesteś Exodimie to zrobmy prosty test- jestes za legalizacją marichuany?
Jeżeli odpowiesz NIE jesteś koinserwatystą lub socjalistą,jeżeli odpowiesz TAK to jesteś liberałem

Dla mnie okresleniekonserwatywny liberał to oksymorom. Taki jaki żonaty kawaler
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
#73
dziadek Drichlik napisał(a):Dla mnie okreslenie konserwatywny liberał to oksymorom. Taki jaki żonaty kawaler

Przecież to jest liberalizm gospodarczy + konserwatyzm obyczajowy. Co w tym niemożliwego?
Odpowiedz
#74
Co do wypowiedzi Kaczyńskiego to ja widzę sprawę tak, że pojawia się tam dziwne sformułowanie "społeczeństwo [ma] wydajnie działać" i teraz niewiem co to znaczy do końca skoro tego działania warunkiem ma być osłabienie więzi społecznych od najbardziej podstawowych.
moje pojęcie społeczeństwa jest takie, że społeczeństwo jest bytem samocelowym, czyli że ludzie tworzą społeczeństwo nie dlatego, że chcą czegoś od niego innego, tylko dlatego, że jego samego chcą. A co to dokładnie jest społeczeństwo?
A to jest pewien układ więzi społecznych właśnie pozwalających ludziom żyć w spokoju i nie wpadać na siebie zbyt gwałtownie.
Jeżeli teraz społeczeństwo technologiczne rozbija te struktury to znaczy, że to technologiczne społeczeństwo ma to do siebie, ze niszczy społeczeństwo, czyli że jest czymś innym niż ono - przydawka "technologiczne" musi tu zatem być modyfikująca, bowiem zmienia znaczenie słowa "społeczeństwo" na coś co jest wykluczające się z pierwotnym tego słowa znaczeniem.
Nie wiem w związku z tym jak Kaczyński rozumie ten termin, ale z pewnością mocno niestandardowo.

Odpowiedz
#75
Hans Wegeżynsten napisał(a):Przecież to jest liberalizm gospodarczy + konserwatyzm obyczajowy. Co w tym niemożliwego?
Owszem
Znajdź granicę między tymi dziedzinami
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
#76
Hans Wegeżynsten napisał(a):Przecież to jest liberalizm gospodarczy + konserwatyzm obyczajowy. Co w tym niemożliwego?

gospodarka nie jest nie zależna względem obyczajów.
Odpowiedz
#77
Oczywiście, że jest.
Tu nawet nie ma co się kłócić, bo jak ktoś usiłuje, to nie ma sensu z nim gadać, bo to strata czasu.

Odpowiedz
#78
666gonzo666 napisał(a):cechy wspólne - zbiór wyznawanych zasad.
różnica - zamordysta stara się "za mordę" przymusić resztę społeczeństwa do tego zbioru.
Czyli nie jest konserwatystą. Konserwatysta jest przekonany, że wartości konserwatywne są najlepsze i najkorzystniejsze dla osób je wyznających i stosujących. Oraz że są po prostu atrakcyjne. Więc nie ma powodu ich szerzenia na siłę. Odsyłam do klasyka polskiego konserwatyzmu - Feliksa Konecznego.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#79
zefciu napisał(a):A kto tak to pojęcie "konserwatysta" zdefiniował? Bo ja jako konserwatysta i niezamordysta sobie wypraszam.

Zdefiniował - nikt, bo jak poprosiłem o zdefiniowanie konserwatysty, to jakoś nikt się nie zgłaszał.

Określiłem zasadniczą cechę konserwatystów na podstawie działań konserwatystów tzw. "publicznych" oraz wypowiedzi co bardziej rozmownych forumowych konserwatystów. Skoro nie jesteś zamordystą to nie jesteś konserwatystą.

Nie spotkałem na tym forum (ani poza nim) osoby określającej się konserwatystą, która w ten czy inny sposób nie chciała narzucać swoich poglądów całej społeczności. Nie przypominam sobie teraz sytuacji w której Ty coś takiego chciałeś robić czyli wychodziłoby, że nie jesteś konserwatystą. No chyba, że nie pamiętam takich sytuacji, mimo, że miały miejsce.

exodim napisał(a):Niesiemy konserwatywny testament nie mieczem, a słowem, zachęcamy, a nie nakazujemy, sprzeciwiamy się, ale nie zakazujemy.

Akurat Ty jak najbardziej chcesz zakazywać. Nie proponowałeś nikomu pobicia, ale za to popierasz formy zamordyzmu np. uprzywilejowanie KrK w Polsce, sprzeciwiasz się wyzerowaniu stanu prawnego w kwestiach dotykających Twojego światopoglądu.

Apostoł konserwatyzmu, Berzerker, niedawno wprost napisał, że konserwatyzm potrzebuje państwa dla swojego istnienia. Państwa potrzebują tylko ideologie, które chcą coś narzucać. Innym ideologiom państwo nie jest potrzebne.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#80
Hans Wegeżynsten napisał(a):To mi brzmi jak katolicyzm pełną gębąUśmiech

Mnie również. Mniej więcej.

Cytat:A jakie to miałyby być reformy?

Związki partnerskie, wszystkie zmniejszające dotowanie Kościoła Katolickiego, oz podpisywanie międzynarodowych traktatów jak ten o ochronie kobiet itd.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości