To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polscy geniusze
#61
Bayre napisał(a):Gdyby lista nie dotyczyła wyłącznie Polaków - byłaby znacznie większa Uśmiech

Tu są wyłącznie Polacy, a powód tego stanu rzeczy podałem w pierwszym poście

Bayre napisał(a):Dorzuciłbym jeszcze Janusza Korczaka [jego działalność była zdecydowanie niestandardowa]. Nie był co prawda geniuszem intelektualnym, artystą. Jego dobroć i poświęcenie dla innych jednak można nazwać genialnym. Doskonale wiedział jak to robić.

Może być Uśmiech

Bayre napisał(a):Koniecznie : Stanisław Lem.
Dubel dubla :p

Kto jeszcze?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#62
Rudolf Weigl - doił wszy, ratował życia.
The spice must flow
Odpowiedz
#63
Rita napisał(a):Rudolf Weigl - doił wszy, ratował życia.

Niestety dubel, ale uzasadnienie świetne Uśmiech

Kogo My tam jeszcze mamy. To chyba nie możliwe by w 40 milionowym narodzie geniuszy tylko na cztery strony było! Rodacy ku chwale Ojczyzny i dla Potomnych zbieramy Geniuszy. Więc żwawo pisać o Naszych umysłach wszechstronnych!
Sebastian Flak
Odpowiedz
#64
Przypominam o nim sobie zawsze w deszczowy dzień Uśmiech
Józef Hofmann-wynalazca wycieraczek samochodowych!
"Bezkarnie nie zabija się myślenia.Bezkarnie nie hołduje się miernotom." Ksawery Pruszyński
From the old world's demise
See an empire rise
From the north reaching far
Here we are
Odpowiedz
#65
ADR napisał(a):Przypominam o nim sobie zawsze w deszczowy dzień Uśmiech
Józef Hofmann-wynalazca wycieraczek samochodowych!

Znowu dubel, ale dzięki za głos. Tak sobie myślę, może by dodać ankietę z pytaniem w której dziedzinie polscy geniusze odnosili największe sukcesy. Co o tym sądzicie? Na razie jednak zapraszam do dodawania własnych typów. Muszę pochwalić szczególnie aktywnych wyszukiwaczy rodzimych geniuszy Christoffa, Sofeicza, Nonkonformistę i Nudziarza. Brawo chłopcy! Zapraszam wszystkich do poszerzania naszej Galerii Dumy Narodowej. Uśmiech
Sebastian Flak
Odpowiedz
#66
Zbigniew Herbert - w mojej opinii najlepszy poeta w historii polskiej literatury.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Herbert
Odpowiedz
#67
Jan Baudoin de Courtnenay /wbrew pozorom Polak Język/, wybitny językoznawca, twórca pojęcia fonem w znaczeniu zbliżonym do współczesnego; twórca szkoły kazańskiej w językoznawstwie.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#68
Adam Bochenek. Wybitny anatom.
Odpowiedz
#69
Christoff napisał(a):Zbigniew Herbert - w mojej opinii najlepszy poeta w historii polskiej literatury.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Herbert

nonkonformista napisał(a):Jan Baudoin de Courtnenay /wbrew pozorom Polak Język/, wybitny językoznawca, twórca pojęcia fonem w znaczeniu zbliżonym do współczesnego; twórca szkoły kazańskiej w językoznawstwie.

Bayre napisał(a):Adam Bochenek. Wybitny anatom.

Brawo, macie ode mnie po punkciku! Bede pisal y komorki bo mnie klawiatura wariuje. :evil:

Kogo brak?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#70
Stanisław Wigura - konstruktor lotniczy i lotnik. Zaprojektował z dwójką innych konstruktorów samolot sportowy RWD. Zginął w katastrofie lotniczej razem z Franciszkiem Żwirką.

Franciszek Żwirko - kapitan WP, lotnik. Latał razem z Wigurą. Pewnie niegeniusz, ale wymienia się ich razem i nawet ulica w moim mieście jest Żwirki i Wigury. To niech Żwirko też będzie. Język

Stanisław Skarżyński - pierwszy Polak, który przeleciał Atlantyk i ustanowił światowy rekord odległości lotu.

Marek Kamiński - pierwszy i jedyny człowiek, który zdobył dwa bieguny Ziemi w ciągu roku.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#71
Gustaw Herling Grudziński. U nas nieco niedoceniany, jest bardzo cenioną na arenie międzynarodowej postacią.
Odpowiedz
#72
To ja teraz znowu kobietę dodam:
Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka zdobyła Czomolungmę.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#73
To żeście się rozpisali, tak trzymać! Niech narody postronne wiedzą że Polacy nie gęsi i swoich geniuszy mają! Kto powinien jeszcze znaleźć się pośród najtęższych mózgów narodu?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#74
Wypadałoby sprecyzować jakie jest kryterium określenia danego człowieka mianem geniusza. Mógłbym bowiem do grona dorzucić Piłsudskiego, Andersa, Ingardena, Karola Wojtyłe etc. Były to jednostki wybitne pod pewnymi względami, ale czy genialne? Żwirko, Wigura, Rutkiewicz - budzą podobne odczucia.
Odpowiedz
#75
Bayre napisał(a):Wypadałoby sprecyzować jakie jest kryterium określenia danego człowieka mianem geniusza. Mógłbym bowiem do grona dorzucić Piłsudskiego, Andersa, Ingardena, Karola Wojtyłe etc. Były to jednostki wybitne pod pewnymi względami, ale czy genialne? Żwirko, Wigura, Rutkiewicz - budzą podobne odczucia.
No właśnie.
Dla mnie wymaga sporego geniuszu zdobycie Czomolungmy. Język Tak samo i zaprojektowanie samolotu sportowego. Oczko No nieważne.
Dodajmy teraz Rudolfa Gundlacha, inżyniera, twórcę broni pancernej /zaprojektował i skonstruował odwracalny peryskop czołgowy/.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#76
Bayre odsyłam Cię do pierwszego posta. Ranking jest subiektywny więc pisz kogo Ci się podoba :-) A Wojtyła już był. Polecam do przeczytania cały wątek, zdarzają się perełki że mózg wysiada Oczko
Sebastian Flak
Odpowiedz
#77
Kazimierz Prószyński wybitny wynalazca - wynalazł pleograf, który służył do 'odzwierciedlania ruchu w naturze za pomocą fotografii', wynalazł także biopleograf, kamerę-projektor i ręczną kamerę zdjęciową używaną do roku 1935 /do wprowadzenia filmu dźwiękowego/.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#78
Prószyński to nie ten od wydawnictwa?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#79
Neuromanta napisał(a):Prószyński to nie ten od wydawnictwa?
Jest takie wydawnictwo Prószyński i S-ka. Może to rodzina?
Tamtego Prószyńskiego to z filmem należy kojarzyć. Uśmiech

Stefan Bryła, konstruktor i inżynier budowlany, pionier spawalnictwa. Twórca pierwszego w Europie mostu spawanego oraz twórca wieżowca "Prudential' obecnie hotel 'Warszawa' i nowego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie /1937/.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#80
Dobra, dzięki za uściślenie Oczko
Sebastian Flak
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości