Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polscy geniusze
Nikt, nic nie slyszal?
To nazwiska z mojej motoryzacyjnej dziedziny, ale czy w takim razie nikt nie czytal "Moje 2 i 4 kolka" inz Rychtera?
Wystepuje tam pod koniec inz Marek, przygotowujacy do Rajdu Polski zespol Chewrolet ( Rychter byl jednym z kierowcow, Marek jego kolega z zespolu ), wyciagajac z modelu Master Sedan cale 90 KM, ktora to przerazliwa moc powodowala urywanie osi napedowych i inne problemy wiec zostala obnizona.
Tenze inz Tadeusz Marek po Kampanii Wrzesniowej przedostal sie do Anglii gdzie pracowal przy projektowaniu silnika czolgu Centurion ( od 44r ), od 49r przeszedl do fmy Austin, a w 54 do Aston Martin.
Wslawil sie konstrukcja silnikow modeli od DBR2 do DBS projektujac najpierw aluminiowa szostke z 2 walkami w glowicy dajaca prawie 300 KM w poczatku lat 60 tych i uzywana w modelach DB4 - DBS, potem przerabiajac stary silnik modelu Lagonda by wreszcie stworzyc silnik V8 do modelu DBS.
Ogladajac filmy Bonda z lat 70 tych pewnie nie spodziewaliscie sie ze jego specjalny samochod ma silnik zaprojektowany przez polskiego konstruktora?
Silnik V8 inz Marka, byl uzywany w samochodach AM do 2000r, 20 lat po smierci  jego konstruktora.

A inz Leo Kuzmicki?
To nastepna niesamowita i fascynujaca postac lat 50 tych i 60 tych zwiazana z wyscigowkami Norton Manx, samochodami wyscigowymi Vanvall i silnikiem samochodu Hillman Imp.
Ale to nastepnym razem.
Odpowiedz
Linkuj, linkuj. Jest na poprzednich stronach z linkami lista wszystkich takich zacnych. Zalinkujesz to mniejsza szansa, że się osoby ominie.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Moje linki sa tylko po angielsku, bo oczywiscie polskiech zrodel nie ma oprocz notki w Wikipedi

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadek_Marek

https://www.automotiverarebirds.com/sing...ret-Weapon
Odpowiedz
A jednak nie ma go na liście. W końcu znalazłem kogoś, kto się nie pojawił. Budowniczy mostów, który stał się teoretycznym i praktycznym eksperymentatorem w dziedzinie jądrowej.

Cytat:rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowo-Wodnej Politechniki Gdańskiej (specjalność: budowy mostów i budownictwa przemysłowego), które ukończył 12 listopada 1949 z tytułem magistra inżyniera budowy mostów. (...) Podał teorię ciągłego wzmacniania ultradźwięków i hiperdźwięków w kryształach półprzewodnikowych. Był inicjatorem polskich badań nad mikrosyntezą termojądrową za pomocą lasera.
Duży uśmiech

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

https://histmag.org/Bomba-Kaliskiego-pol...rowe-15929
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości