Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polscy geniusze
Nikt, nic nie slyszal?
To nazwiska z mojej motoryzacyjnej dziedziny, ale czy w takim razie nikt nie czytal "Moje 2 i 4 kolka" inz Rychtera?
Wystepuje tam pod koniec inz Marek, przygotowujacy do Rajdu Polski zespol Chewrolet ( Rychter byl jednym z kierowcow, Marek jego kolega z zespolu ), wyciagajac z modelu Master Sedan cale 90 KM, ktora to przerazliwa moc powodowala urywanie osi napedowych i inne problemy wiec zostala obnizona.
Tenze inz Tadeusz Marek po Kampanii Wrzesniowej przedostal sie do Anglii gdzie pracowal przy projektowaniu silnika czolgu Centurion ( od 44r ), od 49r przeszedl do fmy Austin, a w 54 do Aston Martin.
Wslawil sie konstrukcja silnikow modeli od DBR2 do DBS projektujac najpierw aluminiowa szostke z 2 walkami w glowicy dajaca prawie 300 KM w poczatku lat 60 tych i uzywana w modelach DB4 - DBS, potem przerabiajac stary silnik modelu Lagonda by wreszcie stworzyc silnik V8 do modelu DBS.
Ogladajac filmy Bonda z lat 70 tych pewnie nie spodziewaliscie sie ze jego specjalny samochod ma silnik zaprojektowany przez polskiego konstruktora?
Silnik V8 inz Marka, byl uzywany w samochodach AM do 2000r, 20 lat po smierci  jego konstruktora.

A inz Leo Kuzmicki?
To nastepna niesamowita i fascynujaca postac lat 50 tych i 60 tych zwiazana z wyscigowkami Norton Manx, samochodami wyscigowymi Vanvall i silnikiem samochodu Hillman Imp.
Ale to nastepnym razem.
Odpowiedz
Linkuj, linkuj. Jest na poprzednich stronach z linkami lista wszystkich takich zacnych. Zalinkujesz to mniejsza szansa, że się osoby ominie.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Moje linki sa tylko po angielsku, bo oczywiscie polskiech zrodel nie ma oprocz notki w Wikipedi

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadek_Marek

https://www.automotiverarebirds.com/sing...ret-Weapon
Odpowiedz
A jednak nie ma go na liście. W końcu znalazłem kogoś, kto się nie pojawił. Budowniczy mostów, który stał się teoretycznym i praktycznym eksperymentatorem w dziedzinie jądrowej.

Cytat:rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowo-Wodnej Politechniki Gdańskiej (specjalność: budowy mostów i budownictwa przemysłowego), które ukończył 12 listopada 1949 z tytułem magistra inżyniera budowy mostów. (...) Podał teorię ciągłego wzmacniania ultradźwięków i hiperdźwięków w kryształach półprzewodnikowych. Był inicjatorem polskich badań nad mikrosyntezą termojądrową za pomocą lasera.
Duży uśmiech

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

https://histmag.org/Bomba-Kaliskiego-pol...rowe-15929
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Andrzej Frycz Modrzewski.

https://www.rp.pl/Historia/307059899-And...epoke.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Frycz_Modrzewski

Cytat:Poglądy i twórczość
Najbardziej znane jego dzieło to napisane po łacinie De Republica emendanda (O naprawie Rzeczypospolitej, 1551). Rozprawa została też przełożona na język niemiecki i opublikowana w Krakowie i Bazylei[4]. Dzieło składa się z pięciu ksiąg:

De moribus (O obyczajach)
De legibus (O prawach)
De bello (O wojnie)
De Ecclesia (O Kościele)
De schola (O szkole)
W traktacie zawierającym dogłębną analizę ustroju Polski, domagał się w księdze O Kościele uregulowania stanowiska Kościoła w Polsce, utworzenia kościoła narodowego, podporządkowanego państwu, uniezależnionego od papiestwa[5]. Krytykując zwierzchnictwo papieskie nad Polską używał argumentów, cyt. Papieże...podstawiając wszystkim nogi do całowania, każą wypełniać swoje rozkazy i polecenia, jakby one pochodziły z tajemnych planów bożych...i zapomniawszy o tym, że są tylko ludźmi, pragną, by im przyznawano tytuły i cześć niemal boską[6].

Tekst poświęcony Kościołowi został przez władze kościelne uznany za heretycki, dlatego dzieło Frycza znalazło się w 1603 roku w pierwszym polskim Indeksie Ksiąg Zakazanych powstałym z inicjatywy biskupa Bernarda Maciejowskiego[7], a pierwsze jej wydanie ukazało się bez dwóch ostatnich ksiąg.

W dziedzinie polityki Modrzewski był człowiekiem nadzwyczaj postępowym, a czasami nawet utopijnym w kontekście ówczesnego utartego i niewzruszalnego europejskiego kształtu politycznego. To właśnie Modrzewski rzucił jako pierwszy pomysł równości wobec prawa. Postulował zrównanie wszystkich grup społecznych (szlachty, mieszczaństwa i chłopstwa) w prawach. Przerósł tym wszystkich współczesnych w całej Europie, w tym np. Jeana Bodina, który postulat Modrzewskiego o równości wobec prawa odrzucał jako szczyt niedorzeczności. Opowiadał się za protekcjonizmem w gospodarce, opieką państwa nad ubogimi i publicznym szkolnictwem. Krytykował ustrój feudalny oraz wyzysk i poddaństwo chłopów. Domagał się ostrzejszych kar za zabójstwo oraz karania śmiercią nawet za kradzież. Sprzeciwiał się wojnom zaborczym.

Osobny artykuł: O naprawie Rzeczypospolitej.
Pisał również renesansowe mowy publicystyczne, takie jak:

Lascius, sive de poena homicidii (Łaski, czyli o karze za mężobójstwo, Kraków, 1543) – rozprawa atakująca nierówność kar za zabójstwo, przewidywanych przez polskie prawo dla przedstawicieli różnych stanów, co faworyzowało szlachtę – idee te częściowo uwzględniły Statuty litewskie[8].
Oratio Philalethis peripatetici (1545) – o prawo do nabywania dóbr ziemskich dla mieszczan.

Wielki umysł i wizjoner.
Sebastian Flak
Odpowiedz
prof. Dawid Kielak - wykładowca na Oxfordzie - fragment z artykułu, który podlinkuję poniżej:

"Jak informuje dr Maciej Kawecki, Polak jako pierwszy na świecie stworzył twierdzenie matematyczne, które pozwala rozpoznać przestrzenie, które po małej modyfikacji zachowują się jak Einsteinowska czasoprzestrzeń w teorii względności."

https://nauka.tvp.pl/69472925/dawid-kiel...oksfordzie

I taką pracę za granicą to ja popieram.
Ażeby  odkryć  prawdziwe  zasady  moralności,  ludzie  nie  potrzebują  ani  teologii,  ani
objawień, ani bogów, potrzebują jedynie zdrowego rozsądku. J. Meslier, Testament.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości