To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lista wszystkich dyscyplin naukowych jakie istnieją na świecie
#1
Przepraszam za wątek nie do dyskusji. Jeśli coś takiego było, to najmocniej przepraszam.
Chciałem się dowiedzieć, czy istnieje gdzieś w świecie lista wszystkich dyscyplin naukowych jakie istnieją. Nie chodzi mi o to, żeby prawić o jakimkolwiek podziale nauk. Chodzi o listę wszelkich dyscyplin jakie istnieją.
Mógłbym sobie zerknąć w listy wydziałów uniwersytetów i politechnik, ale w ten sposób najprawdopodobniej pominę coś z nowych rzeczy. Chodzi mi raczej o listę, która ma pieczątkę jakiejś MIĘDZYKONTYNENTALNEJ ORGANIZACJI NAUKOWEJ, czy czegoś takiego. Język
Odpowiedz
#2
Dalej nie możesz zdecydować co chcesz studiować, i rozszerzasz maksymalnie zasięg poszukiwań? Oczko

Takie takie coś znalazłem i jeszcze coś takiego. Ale pieczątki żadnej Międzykontynentalnej Organizacji Naukowej tam nie ma Smutny
Odpowiedz
#3
Nie chce mi się tego liczyć
http://chemistry.about.com/od/mathscienc...gylist.htm
Masz zajęcie na nudne wieczory.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#4
Na studia już wiem gdzie idę. W sumie wiedziałem już od początku pierwszej klasy liceum.

Idę na prawo do Krakowianinów Uniwersytetu Jagiellońskiego!

To wcześniejsze to były tylko takie tymczasowe turbulencje egzystencjalne, które mam nadzieję minęły na dobre.

Dzięki za listy. Może połączę prawo z jakąś zootechniką.
Odpowiedz
#5
Zrób taki pakiet a będziesz wymiatał na tym forum.

Anthropology, the study of humans
Apiology, the study of bees
Arachnology, the study of spiders
Archaeology, the study of past cultures
Archaeozoology, the study of relationships between humans and animals over time
Areology, the study of Mars
Astacology, the study of crawfish
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#6
A może tak zacząć zastanawianie się nad podziałem nauk od sprawy takiej jakie to mamy kryteria podziału nauk? Niby oczywista jest tu odpowiedź, że zależy to do przedmiotów badanych,ale już z sofeiczowego wyliczenia widać, że tak łatwo nie jest.
Można bowiem badać rzeczy należące do różnych kategorii na przyklad tu -
Anthropology, the study of humans
Apiology, the study of bees
Arachnology, the study of spiders
bada się poszczególne gatunki
tu -
Areology, the study of Mars
konkretne miejsce
tu -
Archaeology, the study of past cultures
dawne wytwory pewnego gatunku (zatem widać, że jest to jakiś podzbiór pierwszej w wyliczeniu antropologii)
a tu -
Archaeozoology, the study of relationships between humans and animals over time
diachronicznie ujęte stosunki wzajemne między pewnym gatunkiem wyróżnionym a tzw. resztą świata.
Tak dopiero można zyskać jakąś wiedzę na temat struktury nauki, bo bez tego to będzie taka jajecznica bezładna.

Odpowiedz
#7
Od razu mi się to kojarzy z pytaniem w konkursie historycznym o ostatniego człowieka, który wiedział wszystko.

Sorry Łobuz - raczej nie masz szans zostać nowym Leibnizem/Youngiem.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#8
Różne kierunki można studiować. Jednakże moim faworytami są następujące fakultety:
  • urbanistyka cygańska
  • hippika aztecka
  • morfematyka alfabetu Morse'a
  • historia rolnictwa antarktycznego
  • historia malarstwa na Wyspie Wielkanocnej
  • współczesna literatura sumeryjska
  • filatelistyka asyro-babilońska
  • technika koła w imperiach prekolumbijskich
  • ikonologia Braille'a
  • fonetyka filmu niemego
  • psychologia tłumu na Saharze
"Do jasnych dążąc głębin – nie mógł trafić w sedno śledź pewien obdarzony naturą wybredną. Dokądkolwiek wędrował, zawsze nadaremno. Tu jasno, ale płytko, tam głębia, ale ciemno."
Odpowiedz
#9
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aca...isciplines

Większość, jak nie wszystkie, zebrane do kupy i zorganizowane kategoriami dyscypliny naukowe.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#10
exodim napisał(a):http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aca...isciplines

Lista nie jest kompletna. Nie ma wymienionych przeze mnie dyscyplin irrelewantnych.
W ogóle wikipedia ostatnio strasznie podupadła.
Wydaje się, że trzeba uzupełnić jej braki. Może spróbuję?

Nauka – zbiór niezbyt ścisłych teorii (za wyjątkiem teorii nauk ścisłych, które są ścisłe ale zazwyczaj wewnętrznie sprzeczne), poukładanych w dziedziny, poddziedziny, dyscypliny i poddyscypliny, a także podzielone między nauki interdyscyplinarne.

Naukę można dzielić w poprzek, wzdłuż, a także po ukosie. Niezależnie od metody dzielenia, wszyscy naukowcy są zgodni, że wszystkie te podziały są sztuczne, gdyż nauka tworzy niepodzielną jedność.

Zagadnienie naukowości jest niezwykle ważne, gdyż na podstawie kryterium naukowości decyduje się czy przyznać kasę na badania. Większość naukowców bez kasy nie chce prowadzić badań i zamiast tego woli zająć się np. handlem pietruszką.
Wg Tadeusza Kotarbińskiego naukowe są te badania, które się prowadzi w instytucjach, które rząd uznaje za naukowe (czytaj: łoży na nie kasę). W niektórych krajach istnieją też instytucje robiące coś w rodzaju badań naukowych, na które łożą naiwni szefowie koncernów międzynarodowych i szefowie miejscowych mafii, dla których jest to bardzo wygodny sposób prania brudnych pieniędzy. Naukowcy z instytucji opłacanych przez rząd powszechnie uważają, że badania prowadzone w instytucjach sponsorowanych prywatnie to pseudonauka.
Kryteria, jakie stosuje rząd do ustalania co finansować, są w większości przypadków oparte na relacjach towarzyskich z tzw. luminarzami nauki.
Reasumując, prawdziwym kryterium naukowości, są sekretne ustalenia między luminarzami nauki i urzędnikami ministerialnymi średniego szczebla, zwykle czynione w lokalach położonych w pobliżu gmachów ministerialnych, o niezbyt dobrej reputacji, wśród reszty populacji.
Istnieją też inne kryteria naukowości, ale filozofowie wszystkich krajów połączyli swoje wysiłki aby udowodnić, że nie mają one żadnego sensu.

Źródło:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Nauka

Zachęcam także do zapoznania się z hasłem paradygmat: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Paradygmat
Bardzo rozszerzające horyzonty są te spostrzeżenia.
"Do jasnych dążąc głębin – nie mógł trafić w sedno śledź pewien obdarzony naturą wybredną. Dokądkolwiek wędrował, zawsze nadaremno. Tu jasno, ale płytko, tam głębia, ale ciemno."
Odpowiedz
#11
Czajnik tu dotknął ciekawego zagadnienia:
żeby coś badać naukowo musimy wiedzieć, że to coś istnieje, prawda?
Prawda.
No a teraz żeby sprawdzić czy coś istnieje musimy to zbadać naukowo (czy istnieje)...
No i co my teraz zrobimy???

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości