To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulubione cytaty, myśli
Cytat:"Firma krzak" to akurat bardzo pożądana nazwa wśród firm ogrodniczych, które stosują różne jej wersje. :p

Heh, dobre Duży uśmiech 

Cytat:"Kupex"

Dobre, ale tylko w przypadku firmy, w której jeździłbym szambiarką Duży uśmiech Język

Albo gdybym robił toitoie Oczko
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Bardzo mi się spodobał pewien fragment z średniowiecznego eposu o rycerzu w tygrysiej skórze. Awtandyl szuka Tariela już trzeci rok w ramach misji od swojej ukochanej Tinatiny. Jest już mocno zdesperowany. W końcu udaje mu się schwytać Asmat - towarzyszkę Tariela. Ta jednak nie chce zdradzić miejsca pobytu Tariela. Awtandyl ostatecznie przykłada jej nóż do gardła, na co ta odpowiada:

Cytat:Na to dziewczę: „Wymyśliłeś sposób zły, bo niecelowy.
Jeśli mnie zostawisz żywą i przy zdrowiu — nie ma mowy,
Żebym miała ci wyjawić bez obawy sekret owy,
A znów jak rozwiążesz usta, jeśli mnie pozbawisz głowy?"
(tłum. Jerzy Zagórski)

Z jednej strony - bije tutaj szalona odwaga wobec groźby śmierci. Z drugiej - chłodna logika i przyczynek do teorii gier.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Nieco przypomina mi to powiedzenie mojego starego szefa, jeżeli chodziło o kwestię rzemieślników zalegających z jakimiś pracami lub spłatami:

"Spróbuj wyciągnąć nagiemu facetowi pieniądze z kieszeni"

Ergo: doprowadzenie swojego "dłużnika" do bankructwa nie jest rozwiązaniem optymalnym.

PS: Oczywiście cytat ze sztuki jest mocniejszy, bez dwóch zdań.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:Powiedz tym swoim radomianom, że ja mam ich wszystkich w dupie i te wszystkie działania też mam w dupie. Zrobiliście taką rozróbę i chcecie by to łagodnie potraktować? To warchoły, ja im tego nie zapomnę.

Edward Gierek

Dziś jest rocznica wydarzeń radomskich.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Cytat:17 Toteż znienawidziłem życie,
gdyż przykre mi były wszystkie sprawy,
jakie się dzieją pod słońcem;
bo wszystko marność i pogoń za wiatrem.

18 Znienawidziłem też wszelki swój dorobek,
jaki nabyłem z trudem pod słońcem,
a który zostawię człowiekowi,
co przyjdzie po mnie.

19 A któż to wie, czy mądry on będzie, czy głupi?
A władać on będzie całym mym dorobkiem,
w który włożyłem trud swój i mądrość swoją pod słońcem.
I to jest marność.

20 Zacząłem więc ulegać zwątpieniu
z powodu wszystkich trudów,
jakie podjąłem pod słońcem.

21 Jest nieraz człowiek, który w swej pracy
odznacza się mądrością, wiedzą i dzielnością,
a udział swój musi on oddać człowiekowi,
który nie włożył w nią trudu.
To także jest marność i wielkie zło.

Cytat:Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli,
że sami przez się są tylko zwierzętami.

19 Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,
co i los zwierząt;
los ich jest jeden:
jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,
i oddech życia4 ten sam.
W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt

Cytat:2 Więc za szczęśliwych uznałem umarłych, którzy dawno już zeszli,
od żyjących, których życie jeszcze trwa;

3 za szczęśliwego zaś od jednych i drugich uznałem tego,
co jeszcze wcale nie istnieje
ani nie widział spraw niegodziwych,
jakie się dzieją pod słońcem.

Cytat:11 Słodki jest sen robotnika,
czy mało, czy dużo on zje,
lecz bogacz mimo swej sytości
nie ma spokojnego snu.

Księga Koheleta

Nie wiem co za gościu to pisał, ale dobrze pisał. O, i jeszcze taka perełka:

Cytat:2 Serce mędrca zwraca się ku prawej stronie,

a serce głupca ku lewej.

Cwaniak
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
A tego klasyka przegapiłeś?

Cytat:1 Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem:
2 Jest czas rodzenia i czas umierania,
czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,
3 czas zabijania i czas leczenia,
czas burzenia i czas budowania,
4 czas płaczu i czas śmiechu,
czas zawodzenia i czas pląsów,
5 czas rzucania kamieni i czas ich zbierania,
czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich,
6 czas szukania i czas tracenia,
czas zachowania i czas wyrzucania,
7 czas rozdzierania i czas zszywania,
czas milczenia i czas mówienia,
8 czas miłowania i czas nienawiści,
czas wojny i czas pokoju.
(...)
17 Powiedziałem sobie:
Zarówno sprawiedliwego jak i bezbożnego
będzie sądził Bóg:
na każdą bowiem sprawę i na każdy czyn
jest czas wyznaczony.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Dorzucę jeszcze mój ulubiony:
Cytat:Kto zważa na Słowo, znajduje szczęście, a kto ufa Panu, jest szczęśliwy.

A co do Koheleta, to przedstawia on przemyślenia mędrca z pozycji człowieka żyjącego na ziemi i uznaje wszystko za marność, w odróżnieniu od głupca, który żyje ułudą.Daleko mędrsze jednak jest spoglądanie na świat i życie oczami Boga, gdyż pozwala to poznać prawdę która wyzwala oraz znaleźć zachętę do robienia rzeczy małych i rezygnacji z rzeczy wielkich w oczach świata.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Moim zdaniem u Koheleta mamy trafne przemyślenia początkowe, ale złe wnioski. Cała księga Koheleta winna prowadzić do deizmu - z Bogiem będącym przyczyną istnienia świata, ale mającym na ten świat oraz na ludzi wyjebane, a nie do teizmu - z dobrym, opiekuńczym Bogiem, w którym człowiek mający bagaż ciężkich doświadczeń życiowych znajdzie otuchę.

1) Świat to marność
2) Dzieło świadczy o twórcy
3) Marny świat, marny Bóg
4) Nie ma co szukać pociechy u takiego Boga
5) Przewidywać, że po całej nawałnicy cierpień, wypadków, tragedii, która przewala się przez życie każdego człowieka, będzie jakiś happy end w zaświatach to jak spodziewać się nagłego samoistnego uleczenia po pierwszych symptomach dżumy czy wirusa eboli. Owszem - jest na to jakaś malutka szansa i byłoby super gdyby doszło do szczęśliwego zakończenia, ale zdrowy rozsądek każe jednak przygotować się na najgorsze.

Z mojej ateistycznej perspektywy księgę Koheleta widzę jako całkiem trafną (choć trochę przesadzoną, bo życie, póki jest się w miarę zdrowym, jest w miarę znośne i nie wszystko jest w nim taką znowu marnością, a różne problemy i wyzwania są fajne, bo ich rozwiązanie czy też pokonanie sprawia satysfakcję) ocenę kondycji świata oraz człowieka.

Cytat:Daleko mędrsze jednak jest spoglądanie na świat i życie oczami Boga

Spoko, wszystko fajnie, ale nie każdy ma w domu LSD.

Cytat:gdyż pozwala to poznać prawdę która wyzwala

Niestety możliwe jest, że istnieje prawda, która powala. Oczywiście wolałbym tą twoją prawdę i żeby był Bóg i życie wieczne razem z bliskimi, których się kocha, ale życie co jakiś czas podsuwa mi pod sam nos tą gorszą prawdę.

Cytat:oraz znaleźć zachętę do robienia rzeczy małych i rezygnacji z rzeczy wielkich w oczach świata.

Ogólnie właśnie tak mam w życiu, ale bez Boga.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a):  Oczywiście wolałbym tą twoją prawdę i żeby był Bóg i życie wieczne razem z bliskimi, których się kocha

  ....ale problem w tym, że nie masz w domu LSD? A może jednak oszukujesz samego siebie?Znam wielu ludzi, którzy twierdzą, że pragną lub woleliby to czy tamto, ale nawet nie kiwną palcem by cokolwiek w tym kierunku zrobić.Nie mnie jednak Ciebie osądzać.Wiem jedno: Bóg patrzy na serce człowieka i nie sposób Go oszukać.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Niestety nie moge zrobic nic w kierunku istnienia opiekunczego, teistycznego Boga.

Jesli istnieje i se patrzy, to niech se patrzy. Dobrze by bylo gdyby wzial sie tez troche do roboty. Kiedys Zydom na pustyni potrafil sypnac manna z nieba; teraz tez istnieja regiony, w ktorych taka manna by sie ludziom przydala...
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Bierze się czy nie bierze do roboty. W końcu z perspektywy wierzącego ten świat to tylko sen (nawet jeśli koszmar) z którego się obudzisz. Czymże jest 20, 30, 60, 90 lat zaniedbania w porównaniu do cudownej wieczności? Tatuś na chwilę spuścił dzieci z oka.
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
Nie bardzo rozumiem, dlaczego narzekacie na Boga, skoro nie jesteście jego dziećmi.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Po pierwsze - jesli wierzysz w Boga teistycznego, to z twojej perspektywy jestesmy dziecmi bozymi.

Po drugie - nie wykluczam istnienia Boga, ale takiego deistycznego, ktory ma mnie i ciebie i innych ludzi i inne istoty gleboko w powazaniu. Jesli ten skurwysynski swiat ma jakiegos stworce, to musi byc to naprawde srogi chuj. Jesli natomiast istnieje Bog taki, o ktorym ty piszesz, to niech sie wezmie do roboty tak jak kiedys sie bral. No przeciez ile czasu mozna byc na urlopie? A manna z nieba od kochajacego i milosiernego Boga przydalaby sie calkiem serio.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Jesli chodzi o kwestię dzieci bożych, to:
Cytat:Na świecie był i świat dzięki Niemu powstał, ale Go świat nie rozpoznał.
Przyszedł do swego, ale swoi Go nie przyjęli.
Lecz tym wszystkim, którzy Go przyjęli, dał prawo stania się dziećmi Boga - tym, którzy wierzą w Jego imię,
którzy zostali zrodzeni nie z krwi ani z woli ciała, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.

A poza tym, czy wierzysz w to, że rozkapryszony bachor, któremu rodzice dają kasę i wszystko, czego sobie zażyczy, stanie się dzięki temu porządnym człowiekiem?
Gdyby nie Bóg, to pewnie narzekałbym nieustannie i przeklinał wszystko dookoła, ale tylko z tego powodu, że większość ludzi ma w głębokim poważaniu Boga i jego Słowo, czego skutki są opłakane.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Dlaczego są opłakane? Bo nie chodzą do koscioła? Bo nie klęczą co wieczór szepcząc do ściany? Co takiego mają niechrześcijanie, że świat jest przez nich opłakany?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
Dragula napisał(a): Dlaczego są opłakane? Bo nie chodzą do koscioła? Bo nie klęczą co wieczór szepcząc do ściany? 

Samo chodzenie do kościoła ani klepanie wyuczonych modlitw nie uczynią nikogo lepszym człowiekiem.Nie pomoże też użalanie się przed Bogiem na swoj los ani proszenie Go o to, by wypełniła się ludzka wola.

Dragula napisał(a): Co takiego mają niechrześcijanie, że świat jest przez nich opłakany?

Świat jest taki jaki jest z powodu braku Jezusa w sercach ludzi.Niestety, również wielu nominalnych chrześcijan traktuje Jezusa jako dodatek do prowadzonego według własnych koncepcji życia.A ponieważ na świecie są : pożądliwość ciała , pożądliwość oczu i pycha życia, to każdy kto tym rzeczom ulega, przyczynia się w mniejszym lub większym stopniu do budowania piekła na ziemi.Większośc jednak woli widzieć innych winnymi ogólnie nieznośnego stanu rzeczy.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Long story short - ludzie nie są dobrzy, bo są źli?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
No coś Ty.Wszyscy ludzie są dobrzy, tyle że grzeszą.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Nie wyczułaś ironii w moim poprzednim poście?Gdyby tak ludzie zechcieli być ze sobą szczerzy, to zamiast wysiłków by powstrzymywać się od czegoś, o czym wiedzą że jest złe, zapragnęliby wybawienia z tego opłakanego stanu.A wybawienie istnieje w Jezusie Chrystusie, który zachęca do tego, aby przyszli do niego wszyscy utrudzeni zmaganiami ze samym sobą.A ileż trzeba pychy, by próbować udowodnić Bogu, że człowiek potrafi być dobry bez Niego.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Jakoś całej masie ludzi idzie to świetnie Duży uśmiech
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości