Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulubione cytaty, myśli
[Obrazek: 119219154_798641264039598_29444588282103...e=5F7F948B]

Cytat:Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę.

Platon
Sebastian Flak
Odpowiedz
Cytat:Wyobraź sobie, że urodziłeś się w 1900 roku.

Kiedy masz 14 lat, I wojna światowa zaczyna się i kończy, gdy masz 18 lat i 22 miliony zabitych

Wkrótce po globalnej pandemii pojawia się hiszpańska grypa, zabijając 50 milionów ludzi. Żyjesz i masz 20 lat.

Mając 29 lat, przeżywasz globalny kryzys gospodarczy, który rozpoczął się wraz z upadkiem nowojorskiej giełdy, powodując inflację, bezrobocie i głód.

Kiedy masz 33 lata, naziści doszli do władzy.

Kiedy masz 39 lat, II wojna światowa zaczyna się i kończy, gdy masz 45 lat i 60 milionów zabitych. W Holokauście umiera 6 milionów Żydów.

Kiedy masz 52 lata, zaczyna się wojna w Korei.

Kiedy masz 64 lata, wojna w Wietnamie zaczyna się i kończy, gdy masz 75 lat.

Dziecko urodzone w 1985 roku myśli, że jego dziadkowie nie mają pojęcia, jak trudne jest życie, ale przeżyli kilka wojen i katastrof.

Dziecko urodzone w 1995 roku i obecnie 25-latek myśli, że to koniec świata, kiedy jego paczka z Amazon idzie dłużej niż trzy dni lub kiedy nie ma więcej niż 15 polubień do opublikowanego zdjęcia na Facebooku czy Instagram.

W 2020 roku wielu z nas żyje w komforcie, ma dostęp do wielu źródeł rozrywki w domu.

Ludzie narzekali ponieważ przez kilka tygodni musieli pozostać zamknięci w swoich domach. Mimo to mieli prąd, telefony, jedzenie, ciepłą wodę i dach nad głową.

Wiele z tych rzeczy kiedyś nie istniało. Ale ludzkość przetrwała znacznie poważniejsze okoliczności i nigdy nie straciła zapału do życia.

Może nadszedł czas, aby być mniej samolubnym, przestać narzekać i marudzić.
.
autor (nie)znany
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz
Cytat:Gdyby cierpienie nie było najbliższym i bezpośrednim celem naszego życia, egzystencja nasza byłaby zupełnie bezsensowna. Absurdem jest bowiem zakładać, że ból bezmierny, który wynika z nieszczęścia jako istotnej cechy życia, którego pełno na świecie, jest bezcelowy i czysto przypadkowy. Nie znam więc większego absurdu niż ten, jaki głoszą niemal wszystkie systemy metafizyczne, które uznają zło za czynnik negatywny, podczas gdy jest właśnie czymś pozytywnym, czymś co samo daje się odczuć. (...) Natomiast dobro, tj. wszelakie szczęście i wszelkie zadowolenie, jest czystą negacją, mianowicie zwykłym spełnieniem jakiegoś życzenia i końcem jakiejś męki. Lecz tak jak ciało nasze uległoby rozsadzeniu, gdyby nie ciśnienie atmosfery, tak też gdyby z życia ludzkiego zniknęło ciśnienie biedy, trosk, przeciwności i niepowodzeń, wzrosłoby zuchwalstwo ludzi, prowadząc jeśli nie do wybuchu, to przynajmniej do objawów rozpasanej głupoty, ba, do szaleństwa. Każdy człowiek stale potrzebuje pewnego kwantum trosk, cierpień lub biedy, tak jak okręt potrzebuje balastu, by płynąć prosto i równo. Prace, kłopoty, trud i nędza przypadają niewątpliwie prawie wszystkim ludziom przez całe życie w udziale. Ale gdyby każde życzenie zostało spełnione ledwo się je wypowie, czym byłoby wówczas wypełnione życie ludzkie, na czym spędzalibyśmy czas? Przenieście rodzaj ludzki do krainy pieczonych gołąbków, gdzie wszystko samo rośnie, a rzeki mlekiem i miodem płyną, gdzie każdy natychmiast odnajdzie swoją bogdankę i bez trudu zachowa jej młodość. Część ludzi umrze wówczas z nudów albo się powiesi, część zaś zacznie zwalczać się nawzajem, dusić i mordować i w ten sposób ludzie przysporzą sobie więcej cierpień niż im dziś zadaje natura. Takie plemię nie pasuje do innej scenerii, nie nadaje się do innej egzystencji.


Artur Schopenhauer, Parerga i Paralipomena
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości