To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy stała PI jest liczba?
#21
Liczba pi jest liczbą jak najbardziej. Liczbą niewymierną konkretnie, gdzie liczby niewymierne to podzbiór liczb rzeczywistych (oraz innych nadzbiorów, ale to już nieistotne na potrzeby tej dyskusji).

Warto spróbować uściślić Twoje uzasadnienie i sprawdzić czy faktycznie jest słuszne. Co miałoby znaczyć oznaczanie liczb na osi liczbowej? Czemu w ogóle miałoby to być słuszne?
Otóż okazuje się, że można zadać odwzorowanie wzajemnie jednoznaczne pomiędzy zbiorem liczb rzeczywistych, a zbiorem punktów na prostej (tutaj należałoby dodać warunek, że ta bijekcja musiałaby zachowywać strukturę, na przykład strukturę porządku, jednak to znowuż mało potrzebne na nasze potrzeby). Czym wtedy byłoby zaznaczanie liczby na osi? Byłoby to oczywiście działanie tą funkcją na liczbę i patrzenie jaki punkt na osi nam wypluwa. W tym sensie liczba pi jak najbardziej jest liczbą, podobnie jak jest nią liczba e czy pierwiastek z 2.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#22
Sofeicz napisał(a):Typ - Nie do końca - po prostu idealne figury geometryczne mają wymiar fraktalny = chyba 1.
I wtedy można je liczyć tak jak podają wzory.

Oczywiście, zgadzam się. Rzeczywistość nie jest idealna, w związku z czym Pi w rzeczywistości nie jest równie idealnemu stosunku obwodu do średnicy.

Zastanawia mnie to czy z liczbą Eulera jest podobnie?

Tronik napisał(a):Kolo to wielobok o nieskaczonej ilosci boków.

Wielobok/wielokąt foremny o nieskończonej ilości boków
Bez dopisku foremny to elipsa też byłaby kołem Duży uśmiech

Gdyby Pi nie było liczbą to np. 2*Pi byłoby mnożeniem liczby z nieliczbą, co nie ma sensu Duży uśmiech To tak jakby zrobić 2*stół, bez zdefiniowania operatora mnożenia.
Opisu wcale tutaj nie ma!
Odpowiedz
#23
Hm? A jaka jest geometryczna interpretacja liczby Eulera?
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
Orkiestra!
Odpowiedz
#24
Pole pod hiperbolą, takie tam, nie oto mi właściwie chodziło.
W sumie sam sobie odpowiedziałem na pytanie. Duży uśmiech
Opisu wcale tutaj nie ma!
Odpowiedz
#25
Ależ oczywiście, że można liczbę PI oznaczyć na osi. Możemy np. na osi oznaczyć z dowolną skończoną dokładnością dwa punkty i wykazać, że PI leży pomiędzy nimi.

Cały problem w tym, że nie wiadomo, skąd Tronik wziął kuriozalną definicję, że "liczba to coś, co można oznaczyć na osi". i nie można oznaczyć na osi, a jest liczbą. Nie wiadomo też, skąd wziął Tronik inną kuriozalną tezę, że "proporcja to nie liczba". Proporcje z definicji wyraża się liczbami.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#26
Tronik napisał(a):Moim zdaniem nie, bo nie mozna jej zaznaczyc na osi liczbowej.

Tak jak nieskończonej liczby innych liczb już na odcinku [0,1] dla R Język
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#27
Jak to nie?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#28
Typ napisał(a):Prawdziwe koło (idealne) nie istnieje. Świat składa się najprościej to ujmując z atomów, a atomy, więc w rzeczywistości koło jest takimi wielokątem foremnym o bardzo, bardzo dużej ilości boków.
wtf, to chyba w jakimś matriksie O_O
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości