To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gra o Tron - co w tym jest? [spoilery]
#21
Fizyk napisał(a):(jak pory roku trwają latami, to skąd w ogóle wzięło się pojęcie roku?
Też mnie to uderzyło, nawet próbowałem wytłumaczyć to eliptyczną orbitą. Raz pora zimowa wypada w okolicach Peryhelium przez szereg lat więc zima nie nadchodzi a później w Aphelium. Jednak pory roku są nieregularne więc to wyjaśnienie odrzuciłem. Może niestabilność promieniowania gwiazdy?
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#22
Dokładnie, wątki są tak różnorodne, że dla każdego coś miłego. Dla mnie ciekawy jest np. wątek Brana. Tzn. raczej widzę w nim potencjał, który w przyszłości może przynieść coś istotnie ciekawego, bo na dzień dzisiejszy przez cały 3 sezon nie wiele się działo.

Zasadniczo gdybym się rozgadał to mógłbym wymienić większość wątków jako interesujących. Np o co chodzi z Panem Światła - mieliśmy przykłady, że wiara w niego faktycznie dawała niesamowite rezultaty. Pytanie czy Pań Światła to co właściwie? Prawdziwy Bóg czy też demon jak Śniący w Gothicu.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#23
Patrząc na jego główną kapłankę należy przypuszczać, że raczej demon. Uśmiech
Odpowiedz
#24
FlauFly napisał(a):Np o co chodzi z Panem Światła - mieliśmy przykłady, że wiara w niego faktycznie dawała niesamowite rezultaty. Pytanie czy Pań Światła to co właściwie? Prawdziwy Bóg czy też demon jak Śniący w Gothicu.

Co to byłby za Bóg, którego moce pojawiają się dopiero wraz z narodzeniem się smoków? Oczko
Odpowiedz
#25
Sorry rjebjata, ale przypominacie mi grupę dyskutującą o niesamowitych przygodach Romka i Atomka.
Ja zatrzymałem się na pierwszym podejściu Fizyka.

Przepraszam za brak należytego entuzjazmu ale to mi zaczyna woniać jakąś religią.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#26
Sofeicz napisał(a):Przepraszam za brak należytego entuzjazmu ale to mi zaczyna woniać jakąś religią.
Valar morghulis :twisted:
Odpowiedz
#27
Machefi napisał(a):Też mnie to uderzyło, nawet próbowałem wytłumaczyć to eliptyczną orbitą. Raz pora zimowa wypada w okolicach Peryhelium przez szereg lat więc zima nie nadchodzi a później w Aphelium. Jednak pory roku są nieregularne więc to wyjaśnienie odrzuciłem. Może niestabilność promieniowania gwiazdy?
Z tego co wygrzebałem w internecie, sam Martin mówi po prostu "to magia", więc chyba nie przemyślał tego zbyt dogłębnie :p

Niestabilność promieniowania gwiazdy też by wszystkiego nie tłumaczyła, bo zdaje się, że gdzieś wspominali, że w zimie dni są krótkie, a w lecie długie. To wymaga mechanizmu powstawania pór roku podobnego jak u nas, a to z kolei praktycznie wyklucza nieregularność. Generalnie żadne wytłumaczenie, które widziałem czy które byłem w stanie wymyślić, nie wyjaśnia wszystkiego.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#28
Mnie też to zastanawiało i w sumie nic mądrego nie wymyśliłem.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#29
Uwielbiam takie wątki, w których, jak się nie ma nic do napisania to zaraz się o tym pisze Duży uśmiech

P.S. Cykle klimatyczne nie muszą być związane z pojęciem roku. To że akurat my mamy 4 pory roku nie znaczy, że gdzieś indziej jest tak samo.
Odpowiedz
#30
No ale jak dzielić rok jeżeli nie tymi cyklami ?
Arbitralnie wyznaczasz mu 365 dni "od tak sobie" ?

PS: Ile w GoT "lat trwa rok" (Język) tak w ogóle ?
"Człowiek cnotliwy dobre wypowiada słowa, ale nie zawsze ten, kto dobre powiedział słowo, jest cnotliwy."
-Konfucjusz
Odpowiedz
#31
FlauFly napisał(a):Np o co chodzi z Panem Światła - mieliśmy przykłady, że wiara w niego faktycznie dawała niesamowite rezultaty. Pytanie czy Pań Światła to co właściwie? Prawdziwy Bóg czy też demon jak Śniący w Gothicu.

pan światła to ten dobry bóg. przeciwieństwo tego od tych lodowatych upiorków. taki manicheizm.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#32
CreatedMind napisał(a):No ale jak dzielić rok jeżeli nie tymi cyklami ?
Arbitralnie wyznaczasz mu 365 dni "od tak sobie" ?

PS: Ile w GoT "lat trwa rok" (Język) tak w ogóle ?

Ale to nie z pór roku wynika 365 dni. Obrót planety wokół słońca może wciąż tyle trwać (czy ile tam trwa rok w GoT), ale np. przez 4 lata między planetą a słońcem jest jakiś gazowy olbrzym, który powoduje oziębienie planety. Mogą mieć też np. rok księżycowy. Albo jakiś bóg zstąpił na ziemię i powiedział, że tak ma być.
Odpowiedz
#33
Śmierć Szczurów napisał(a):Książki czytać!!! Serial fajny, ale i tak nie ma porównania.
1 część kiepska.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#34
Hodor Hodor Hodor! Uśmiech

"War, War never changes"

"Jako że jesteś obywatelem demokratycznego kraju powinieneś wiedzieć że twój głos nic nie znaczy".

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Odpowiedz
#35
su27 napisał(a):P.S. Cykle klimatyczne nie muszą być związane z pojęciem roku. To że akurat my mamy 4 pory roku nie znaczy, że gdzieś indziej jest tak samo.
Oczywiście, że nie. Ale pojęcie roku jest ściśle związane z (pozornym) ruchem Słońca po niebie, który najwyraźniej w ich świecie wiąże się z porami roku podobnie jak u nas (krótkie dni w zimie, długie w lecie).

Generalnie problem polega na tym, że nie widać w tym świecie nic, co mogłoby dać początek jakiemuś sensownemu pojęciu roku.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#36
To tak jak ze stworzeniem Słońca - "Dnia czwartego Bóg stworzył Słońce,
Księżyc i gwiazdy".
Skąd wiedział, że to akurat 4 dzień, kiedy Słońce wyznacza dzień?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#37
A jest jakiś dowód, że uniwersum GoT to nasz Wszechświat?
Generalnie u nas też byli tacy co z martwych wstawali, ale tam to się działo nie tylko na piśmie.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#38
A oni nie mają jedynie dwóch pór roku? W serialu mówili o zimie i o lecie, że ludzie są zimowi, albo letni w zależności od okresu urodzenia. Może u nich jest jak z naszym dniem i nocą polarną, tyle że rozłożone na kilka "naszych" lat?
"War, War never changes"

"Jako że jesteś obywatelem demokratycznego kraju powinieneś wiedzieć że twój głos nic nie znaczy".

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Odpowiedz
#39
A jeśli kąt nachylenia planety względem jej własnej orbity się zmienia? Tak się dzieje przez dość długi czas po zderzeniu ciał niebieskich.

Wtedy rok rozumiany byłby dwojako:
po 1. pełny obrót planety wokół jej "słońca",
po 2. cykl zmian klimatycznych, postępujący za "chwianiem się" planety podróżującej po orbicie.
Odpowiedz
#40
A jakie te wasze kosmologiczne bajduły mają znaczenie?

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości