Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
List Otwarty do Partii
#1
Urządziłem niedawno małą dyskusję o rzeczonym liście Kuronia i Modzelewskiego, dostępnym tu:
http://pracdem0.republika.pl/strony/list..._modz.html
I jestem nieco rozczarowany. Można tam się dopatrzeć wielu zajmujących treści, tymczasem odzew niewielki. Do najeżdżania na pisiory to chętnych pełno, a jak tu potrzeba analitycznie to ni ma kto robić. . Przedstawiam teraz pewne podsumowanie:
Jan Pietrzak słusznie scharakteryzował demokrację socjalistyczną: Demokracja różni się tym od demokracji socjalistycznej tym czym krzesło od krzesła elektrycznego. W tym liście mamy podobnie sformułowaną ideologię pluralizmu socjalistycznego:
Postulują Kuroń i Modzelewski eliminację tradycyjnej politycznej prawicy: kułaków (czyli rolników indywidualnych), drobnych rzemieślników. Wykończenie kleru wraz z hierarchią. A skoro tych miało nie być to z jakim pluralizmem możemy mieć do czynienia?
Partie były w PRL trzy: PZPR, ZSL i SD. Skoro te nie wystarczają to potrzebna będzie nowa partia lewicowa. Jaki może być jej program?
Ma ona mieć w planie kolektywizację wsi, likwidację rzemiosła i wysłanie kleru do łagrów. To z jednej strony z drugiej wystąpienie przeciw aparatowi. Nie są to postulaty oryginalne. Mniej-więcej to samo się kotłowało w Chinach w owym czasie. List Kuronia ma po prostu charakter maoistowski.
Myśl, że ów aparat zgodzi się na wystawienie na ciosy motłochu wywlekającego peperaków z komitetów i walącego po ryju jest niepoważna.
Podobnie nie ma co dziękować Kuroniowi za kołchozy. Powiedzmy sobie szczerze komuchy u nas na tle wypadają całkiem okazale. A tak to zamiast odbudowy Zamku Królewskiego i budowy ostatniej budowli gotyckiej na świecie: Barbakan w Warszawie mielibyśmy zburzenie Wawelu. Słusznie zatem władzunia odczytała sens tego listu i zapuszkowała autorów, zapobiegając nieszczęściu.
Poza pluralizmem socjalistycznym mamy tu więc obraz społeczeństwa socjalistycznego: Skoro ci kuroniowi "robotnicy" to społeczeństwo to kim są owi kułacy i reakcyjni rzemieślnicy? Że o klerze nie wspomnę?
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#2
Nie ma sensu oceniać Kuronia jedynie przez pryzmat jego młodzieńczej czerwoności.
List Otwarty powstał w 1964, Kuroń miał wtedy 30 lat.

Warto pamiętać, że później postępował dość heroicznie, był nieustannie inwigilowany i prześladowany przez komunę.
Odpowiedz
#3
Swego czasu (inspirowany kłótniami z Palmerem) miałem pomysł na watek pt. "Pokręcona recepcja nowego ustroju przez polskie elity powojenne".

Nawet zacząłem gromadzić materiały ale trochę to mnie przerosło, bo okazało się, że pokręcenie tej recepcji przekracza wszelkie wyobrażenie.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#4
Palmer Eldritch napisał(a):Nie ma sensu oceniać Kuronia jedynie przez pryzmat jego młodzieńczej czerwoności.
List Otwarty powstał w 1964, Kuroń miał wtedy 30 lat.

Warto pamiętać, że później postępował dość heroicznie, był nieustannie inwigilowany i prześladowany przez komunę.
gdy mój kolega przyjechał z USA zdziwił się iż Kuroń nie dysponując super głosem zdobywa tłumy. Fakt on dużo palił ponadto rozwiódł się!!!!!

Sofeicz napisał(a):Swego czasu (inspirowany kłótniami z Palmerem) miałem pomysł na watek pt. "Pokręcona recepcja nowego ustroju przez polskie elity powojenne".

Nawet zacząłem gromadzić materiały ale trochę to mnie przerosło, bo okazało się, że pokręcenie tej recepcji przekracza wszelkie wyobrażenie.
przekraczają recepcje szczególnie młodych ludzi. Czy mogę w to wejść ?, chętnie Ci pomogę!! Myślę, że jestem osobą wystarczająco bezstronną!Uśmiech
Odpowiedz
#5
OK - ale szybo staniesz się osobą "stronną":lol2:
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#6
teresa124 napisał(a):Fakt on dużo palił ponadto rozwiódł się!!!!!
A przede wszystkim sporo dawał w tube Uśmiech
[SIZE="2"]"Demokracja to ustrój, w którym rządzi
durnota — przecież wiadomo, że głupich jest więcej niż mądrych" - JKM [/SIZE]
Odpowiedz
#7
Sofeicz napisał(a):OK - ale szybo staniesz się osobą "stronną":lol2:

Fakt , byłam chyba w nastroju optymistycznym, dzisiaj zwątpiłam- może także przez ten upał.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości