To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania do teistów
#1
Proponuję wątek, który może okazać się ciekawy i merytoryczny. Zadajemy konkretnie pytania do osób wierzących w Boga. Zasady:

1. Staramy się zadawać pytania, na które chcemy otrzymać odpowiedź.
2. Staramy się zadawać pytania, na które da się udzielić odpowiedzi.
3. Nie komentujemy odpowiedzi (jak ktoś chce skomentować - niech założy nowy wątek)
4. Pytania numerujemy. Kolejna osoba zaczyna od następnej liczby po ostatnim pytaniu porzednika.
5. Odpowiadać na wybrane pytania może każdy, kto uważa się za wierzącego.
6. Odpowiadamy za siebie.

[COLOR="Magenta"]Przyklejam wątek,
exodim.[/COLOR]
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#2
1. Dlaczego Bóg nie objawił się Chińczykom, Persom, starożytnym Egipcjanom tylko wybrał nomadów na pustyni?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#3
nonkonformista napisał(a):1. Dlaczego Bóg nie objawił się Chińczykom, Persom, starożytnym Egipcjanom tylko wybrał nomadów na pustyni?

zefciu napisał(a):6. Odpowiadamy za siebie.

Ech!
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#4
zefciu napisał(a):Ech!
To też jest jakaś odpowiedź. Duży uśmiech
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#5
nonkonformista napisał(a):To też jest jakaś odpowiedź. Duży uśmiech
Pytania miały być do wierzących, a nie do Boga.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#6
Pytanie w pewnej mierze banalne:
2. Dlaczego uważacie, że Bóg ingerował/ingeruje w świat idealnie zaprojektowany (a może według was nie jest taki)?
3. Czy rzeczywiście wierzycie w nieśmiertelność duszy? Czym jest dla was owa dusza?

btw. temat bardzo ciekawy, aż mnie dziw bierze, że jeszcze analogiczny nie powstał, więc przykleiłem.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#7
exodim napisał(a):2. Dlaczego uważacie, że Bóg ingerował/ingeruje w świat idealnie zaprojektowany (a może według was nie jest taki)?
Jako teista, a nie deista nie wierzę, jakoby celem Boga było tylko stworzenie doskonałego świata. Bóg chce żywej relacji z człowiekiem.
Cytat:3. Czy rzeczywiście wierzycie w nieśmiertelność duszy? Czym jest dla was owa dusza?
Wierzę. Jednak nie uważam, że człowiek jest w pełni człowiekiem bez ciała. Nie wiem, jakie dokładnie "funkcje" ma dusza ciała pozbawiona.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#8
2. Dlaczego wierzysz, że Bóg cię kocha?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#9
3. Dlaczego wierzycie w Boga? Kiedy po raz pierwszy zetkneliście się z wiarą w Boga?

Numerujemy (Sof)
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#10
4. Czy jest coś, co byłoby w stanie was przekonać, że Bóg jednak nie istnieje?

Numerujemy (Sof)
Odpowiedz
#11
Sofeicz napisał(a):2. Dlaczego wierzysz, że Bóg cię kocha?
Z tego samego powodu, dla jakiego w ogóle wierzę w Boga - z Objawienia.
Gocek napisał(a):Kiedy po raz pierwszy zetkneliście się z wiarą w Boga?
W dzieciństwie. Ale to chyba każdy tak odpowie.
El Commediante napisał(a):Czy jest coś, co byłoby w stanie was przekonać, że Bóg jednak nie istnieje?
Wystarczyłoby zanegować Objawienie chrześcijańskie. Nie wydaje mi się, abym był w stanie uwierzyć w jakieś inne.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#12
5. Dlaczego odrzucasz innych bogów?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#13
Sofeicz napisał(a):5. Dlaczego odrzucasz innych bogów?
Jakich znowu "innych bogów"? Bóg Jedyny i bogowie np. olimpijscy to zupełnie różne klasy postulowanych bytów.
Cytat:Jak doszedłeś do katolicyzmu?
W moim przypadku - jak doszedłem do prawosławia. Na podstawie analizy historii chrześcijaństwa. Porównania teologii starożytnej ze współczesną.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#14
6. Czy w wierze angażujesz rozum, czy tylko samą wiarę, jako taką ?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#15
7. Czy Twoim zdaniem, Muzułmanie i inni monoteiści wierzą w tego samego Boga co Ty?
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#16
zefciu napisał(a):Pytania miały być do wierzących, a nie do Boga.
Dobrze, przeformułuję:

8. Jak wierzący tłumaczą fakt, że Bóg nie objawił się Chińczykom, Persom, starożytnym Egipcjanom, tylko wybrał prymitywnych nomadów na pustyni?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#17
Sofeicz napisał(a):6. Czy w wierze angażujesz rozum, czy tylko samą wiarę, jako taką ?
Staram się rozumieć to w co wierzę. Ale nawet nie umiem sobie wyobrazić, co to jest ta "wiara bez rozumu".
Gocek napisał(a):7. Czy Twoim zdaniem, Muzułmanie i inni monoteiści wierzą w tego samego Boga co Ty?
Pytanie bez sensu. Bóg jest moim zdaniem jeden.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#18
zefciu napisał(a):Pytanie bez sensu. Bóg jest moim zdaniem jeden.
Zatem wierzą w tego samego, skoro innego nie ma.

9.Czy Twoim zdaniem Bóg objawił się Mahometowi?
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#19
10. Czy Maria Panna byla dziewicą, bo tak po bijatykach zadecydował Sobór w Efezie ?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#20
zefciu napisał(a):Bóg chce żywej relacji z człowiekiem

11. Dlaczego bóg chce żywej relacji z człowiekiem ? Przecież jako wszechwiedzący i tak wszystko doskonale wiedziałby, co będzie sie działo w takiej "żywej" relacji.

12. Czy jeśli bóg czegoś chce, to przestaje jednocześnie być doskonały?
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości