To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jezusizm a chrześcijaństwo
#1
Ostatnio odkryłem, a właściwie musiałem się sam sobie przyznać, że jestem 'jezusistą' (dokładniej ateistą/jezusistą).

Po prostu Jezus poza pitoleniem o królestwie niebieskim wygłosił kilka kapitalnie przewrotnych tez etycznych, które mnie nieustannie fascynują.
- "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamienie",
- "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. "
- "Miłuj bliźniego, jak siebie samego',
- "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?"
- "Lekarzu, ulecz samego siebie."
- "Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają."
- "Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko, ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi"
- "Nie samym chlebem żyje człowiek"
- "Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju."
- "Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną."
- "Po ich owocach ich poznacie."
- "Zaprawdę, powiadam wam: celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego."
- "Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Wszystkie te myśli są stylistycznie spójne i bardzo sugestywne.
Przypominają mi trochę to co wyprawiali cynicy - zmuszanie do myślenia poprzez paradoks.
Nie są to grzeczne i jednoznaczne tezy. Często w pierwszym odruchu wzbudzają opór ale po chwili nie sposób się z nimi nie zgodzić.

Przebija z nich swoisty anarchizm, pacyfizm i organiczna niechęć do władzy i bogactwa.
Dodając do tego kontekst brutalnych czasów, w których to się działo, nie sposób odmówić im etycznej rewolucyjności.

Tym bardziej niepojęte jest dla mnie to, co się na osnowie tych nauk wyroiło i co w ich imię czyniono.
Pewnie gdyby Mistrz to widział, odwołałby je czym prędzej.
Ale nie byłoby wtedy Sofeicza-jezusisty
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#2
Sofeicz napisał(a):Ostatnio odkryłem, a właściwie musiałem się sam sobie przyznać, że jestem 'jezusistą' (dokładniej ateistą/jezusistą).

I to mówi ten, któremu ateizacja się marzy.Duży uśmiech

Teraz pokażę, kto tu jest na tym forum prawdziwym chrześcijaninem, forumowym terlikiem, i kto do ateizmu ma przynajmniej dwanaście mostów.

Żeby nie było proszę powyższe oświadczenie potraktować z przymrużeniem oka.

To, co poniżej będzie na poważnie.
Sofeicz napisał(a):Po prostu Jezus poza pitoleniem o królestwie niebieskim wygłosił kilka kapitalnie przewrotnych tez etycznych, które mnie nieustannie fascynują.
- "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamienie",
Dwanaście mostów od Jezusa, jest to raczej kontynuacja myśli Pawła.
Cytat:- "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. "
J. mógł tak powiedzieć, nauczać.
Cytat:- "Miłuj bliźniego, jak siebie samego',
12m od Jezusa, ewidentny hellenizm, ale to moje zdanie. Vermes i jego "szkoła" na ten przykład stawiają na autorstwo J.
Cytat:- "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?"
J. mógł tak powiedzieć.
Cytat:- "Lekarzu, ulecz samego siebie."
Ewidentny hellenizm.

Cytat:- "Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają."
Tutaj zdania są podzielone. Moim zdaniem paulinizm.
Cytat:- "Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko, ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi"
Ewidentny paulinizm, choć w tym wypadku czwarte zdanie "nadstawianie policzka" to typowo semickie jest, Psalm bodajże Drugi.
Oko zresztą też jest semickie.
Cytat:- "Nie samym chlebem żyje człowiek"
Ewidentny hellenizm.
Cytat:- "Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju."
Semityzm, ale nie do Jezusa należy to copy right.

Cytat:- "Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną."
Paulinizm
Cytat:- "Po ich owocach ich poznacie."
J mógł tak powiedzieć, nauczać.
Cytat:- "Zaprawdę, powiadam wam: celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego."
Ewidentny paulinizm, aż po oczach bije.
Cytat:- "Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."
Semityzm, prawdopodobnie parafraza Hilela, J. mógł tak powiedzieć, nauczać.

Sofeicz napisał(a):Wszystkie te myśli są stylistycznie spójne i bardzo sugestywne.
Są, bo nie mają innego wyjścia.Duży uśmiech
Sofeicz napisał(a):Przypominają mi trochę to co wyprawiali cynicy - zmuszanie do myślenia poprzez paradoks.
Trop cyniczny jak najbardziej słuszny. Wypada teraz zadać sobie pytanie co mają cynicy do Palestyny...
Sofeicz napisał(a):Nie są to grzeczne i jednoznaczne tezy. Często w pierwszym odruchu wzbudzają opór ale po chwili nie sposób się z nimi nie zgodzić.
Truizm.
Sofeicz napisał(a):Przebija z nich swoisty anarchizm, pacyfizm i organiczna niechęć do władzy i bogactwa.
Częściowo jest to stwierdzenie prawdziwe.
Anarchizmu tam nie ma żadnego, paulinizm też nie jest anarchistyczny, wręcz przeciwnie, lojalistyczny.
Sofeicz napisał(a):Dodając do tego kontekst brutalnych czasów, w których to się działo, nie sposób odmówić im etycznej rewolucyjności.
A dajże juz spokój temu Renanowi.Duży uśmiech
Sofeicz napisał(a):Tym bardziej niepojęte jest dla mnie to, co się na osnowie tych nauk wyroiło i co w ich imię czyniono.
Pewnie gdyby Mistrz to widział, odwołałby je czym prędzej.
Ale nie byłoby wtedy Sofeicza-jezusisty
Rzeczywiście zdziwiłby się okrutnie, ale nie dlatego że był:
-pacyfistą
-anarchistą
-czy etycznym rewolucjonistą.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#3
Dzięki ci za twórczą krytykę mojego amatorskiego 'jezusizmu'.
Fakt - ten cholerny Saul trochę namieszał ale chyba nie był aż tak genialny, żeby ulepić Mistrza od zera.
Analiza stylistyczna w wielu przypadkach jest dosyć skuteczna.
A ja wolę czerpać ze źródła niż z jeziora.
Wolę np. Marksa do marksistów.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#4
Sofeicz napisał(a):Dzięki ci za twórczą krytykę mojego amatorskiego 'jezusizmu'.
Fakt - ten cholerny Saul trochę namieszał ale chyba nie był aż tak genialny, żeby ulepić Mistrza od zera.

A co jeśli tak właśnie było?Duży uśmiech
Ojcem chrześcijaństwa dzisiejszego - nie ważne jakiego, jeden czort czy katolicyzm czy protestantyzm - jest właśnie Paweł.

Sofeicz napisał(a):Analiza stylistyczna w wielu przypadkach jest dosyć skuteczna.
A ja wolę czerpać ze źródła niż z jeziora.
Wolę np. Marksa do marksistów.
Duży uśmiech
Czyli w takim razie musisz uznać, że Ew - 4 kanoniczne - są par excellence historyczne, drogi pijacy ze źródła. No chyba, że ta metafora z Marksem to była tak, na odczep się.Duży uśmiech

Mówiąc poważnie: jeżeli mi nie dowierzasz, zresztą nie tylko Ty, w chwili wolnego czasu postaraj się przeczytać dwa Pawłowe Listy: "Do Rzymian" i "Do Galatów".

Pobawię się teraz w wujka bdb rada i dam kilka niezwykle cennych rad:Oczko
Jak już będziesz czytał Sofeiczu (lub będzie czytali) to:

- nie staraj się na siłę znaleźć sprzeczności. To jeszcze nie ta randka.
- przede wszystkim skup się na tym, co autor tych listów stara się zakomunikować odbiorcom.
- postaraj się wyciągnąć z tego co P. pisze jak najwięcej wiadomości o odbiorcach : kim są, jak żyją itd.
- jeśli to możliwe, postaraj się przeczytać te dwa L. dwa razy, ale ten drugi raz na głos. Wczuj się w role retora.Oczko
- potem odpowiedz na jedno fundamentalne pytanie:
jak Twoim/Waszym zdaniem Paweł zapatrywał się na zbawienie.
- i jak już będziesz miał na ostanie w miarę klarowną odpowiedź, postaraj się znaleźć taką samą odp w tym co mówi J. w Ew.

Zobaczymy jakie będą rezultaty...

Miłej zabawy życzę. Piszę na serio. To naprawdę niezła zabawa - przynajmniej dla mnie.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#5
Marlow to, jak zwykle fachowiec, ale nie zapomnijmy jak głosował sondzie.

Tej niedawnej, o opętaniach. Duży uśmiech
Odpowiedz
#6
Palmer Eldritch napisał(a):Marlow to, jak zwykle fachowiec, ale nie zapomnijmy jak głosował sondzie.

Tej niedawnej, o opętaniach. Duży uśmiech
Ta ankieta, to jakże typowy pokaz, niczego innego, jak właśnie paulinizmu, emanacja hellenizmu i swoistego amoralizmu społecznego.Duży uśmiech
A tak na poważnie, nie rozwalajmy Sofeiczowi tematu, bo nas wytnie, a co gorsza, może i zbanuje.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#7
Amoralizmu?

Chyba, ze chodzi Ci o jej wynik, a nie sam koncept. Język
Odpowiedz
#8
http://www.zycieuniwersalne.bnx.pl/reada...le_id=1211
Odpowiedz
#9
Marlow namawia mnie do złego.
Ja próbuje obrać cebulę chrześcijaństwa do samego etycznego jądra a on wrzuca mi Saula - genialnego budowniczego gmachu wiary, odpowiedzialnego za kształt tej cebuli.

Trzeba mu oddać cześć, bo gdyby nie jego retoryka i energia nigdy nie dowiedzielibyśmy się o Synu Ciesli (a raczej Złotej Raczki).
Wcale nie jest łatwo utrzymać to mistyczne podniecenie - rzeczywistość jest bezwzględna dla niedopracowanych lub niewyczutych ideologii.
Jak twierdził Schuman, jeden z ojców UE "Żeby coś zacząć, trzeba jednego, charyzmatycznego człowieka ale żeby coś trwało, potrzebna jest instytucja".
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#10
Sofeicz napisał(a):Marlow namawia mnie do złego.
Ja próbuje obrać cebulę chrześcijaństwa do samego etycznego jądra a on wrzuca mi Saula - genialnego budowniczego gmachu wiary, odpowiedzialnego za kształt tej cebuli.

Trzeba mu oddać cześć, bo gdyby nie jego retoryka i energia nigdy nie dowiedzielibyśmy się o Synu Ciesli (a raczej Złotej Raczki).
Wcale nie jest łatwo utrzymać to mistyczne podniecenie - rzeczywistość jest bezwzględna dla niedopracowanych lub niewyczutych ideologii.
Jak twierdził Schuman, jeden z ojców UE "Żeby coś zacząć, trzeba jednego, charyzmatycznego człowieka ale żeby coś trwało, potrzebna jest instytucja".

Dotyczy to tez ateizmu? A kto był tym charyzmatykiem? tu wklejasz mój temat ..Co Was inspirujeUśmiech

http://ateista.pl/showthread.php?t=12624

Oczywiście żartuję.Szczęśliwy
Odpowiedz
#11
To może zamiast analizować to historycznie, zajrzyjmy do pism innych ludzi, którzy próbowali zbudować jakieś systemy etyczne na podstawie tego, co znaleźli w NT. Powrót do etyki Jezusowej - rozumianej na swój sposób - proponował Tołstoj. Może to Cię zainteresuje, Sofeiczu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Spowiedź_(rozprawa)
http://pl.wikisource.org/wiki/Spowiedź_(Tołstoj)

Tołstoj biblistą nie był, pewnie rozumiał wiele spraw błędnie i więcej napisał o tym, co chciał, żeby w Biblii było, niż tam faktycznie jest. Ale i tak jest to ciekawa lektura Oczko
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#12
Tołstoj mnie od dawna interesuje.
Typowy przykład zderzenia mistyki, idealizmu i talentu z rzeczywistością.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości