Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marksizm kulturowy - cytaty i artykuły
Towarzyszki, towarzysze i osoby towarzyszące o innej, acz wcale niemniej istotnej autoidentyfikacji płciowej!

W tym temacie możemy podzielić się linkami i cytatami, które najlepiej obrazują to, co większość (wszyscy?) Białych, Patriarchalnych, Heteroseksualnych Mężczyzn określa zbiorowo jako marksizm kulturowy, czyli przede wszystkim: psychoanaliza, LGTB, gender studies. Wymóg jest tylko jeden: powinny być to tylko artykuły do samych lewicowych portali czy cytaty z samych lewicowych myślicieli. W przypadku cytatów warto podać źródło. Wrzucanie prawackich interpretacji surowo wzbronione!

Zacznę ja, z czasem będę wrzucał więcej ciekawostek.

Kari E. Břrresen, skandynawska teolożka, zabrała głos odnośnie praktyki święceń w KK. Jej zdaniem podział ról i funkcji w KK według płci jest przeżytkiem kończącej się już epoki patriarchalnej:
Cytat:Kiedy kontekst się zmienia, jak ma to miejsce w przypadku cywilizacji atlantyckiej, istniejące symbole tracą swoją zdolność oznaczania i trzeba je stworzyć na nowo. Dotyczy to przede wszystkim posługiwania się typologią: relacja ontologiczna między Bogiem i ludzkością nie może już być w sposób adekwatny ukazywana za pomocą symboliki oblubieńczej. Zastosowanie hierarchii ról spełnianych przez płeć męską i żeńską do porządku zbawienia, poprzez przypisywanie Chrystusowi symbolicznej funkcji męskiej wobec Kościoła, określanego jako jego poddana mu oblubienica, traci swe znaczenie i staje się niezrozumiałe poza kontekstem patriarchalnym
Źródło: Kari Elisabeth Břrresen. L'anthropologie theologique d'Augustin et de Thomas d'Aquin. La typologie homme-femme dans la tradition et dans l'eglise d'aujourd'hui. „Recherches de Science Religieuse”. 69 (1981). s. 404. za: pl.wikipedia.org

Nie wiem czy dział dobry, w razie czego, proszę o przeniesienie.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Forge napisał(a):Towarzyszki, towarzysze i osoby towarzyszące o innej, acz wcale niemniej istotnej autoidentyfikacji płciowej!

W tym temacie możemy podzielić się linkami i cytatami, które najlepiej obrazują dążenia tego, co większość (wszyscy?) Biali, Patriarchalni, Heteroseksualni Mężczyźni określają jako marksizm kulturowy. Wymóg jest tylko jeden: powinny być to tylko artykuły do samych lewicowych portali czy cytaty z samych lewicowych myślicieli. Wrzucanie prawackich interpretacji surowo wzbronione!

Zacznę ja, z czasem będę wrzucał więcej ciekawostek.

Kari E. Børresen, skandynawska teolożka, zabrała głos odnośnie praktyki święceń w KK. Jej zdaniem podział ról według płci jest przeżytkiem kończącej się już epoki patriarchalnej:

A Jezus nie był kobietą? Moje bez linków i cytatów.UśmiechOczko
Odpowiedz
Marksizm i psychoanaliza (sic!)?
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
A co w tym dziwnego?
Oba nurty wychodzą z antropologii niejakiego Jana Jakuba.
Oba prowadzić maja do wyzwolenia człowieka od alienacji/kompleksów.
Oba upatrują źródło cierpień w opresyjnej kulturze.
Oba chcą kulturę zmienić według własnego doktrynerstwa.

Odpowiedz
idiota napisał(a):A co w tym dziwnego?
Oba nurty wychodzą z antropologii niejakiego Jana Jakuba.
Oba prowadzić maja do wyzwolenia człowieka od alienacji/kompleksów.
Oba upatrują źródło cierpień w opresyjnej kulturze.
Oba chcą kulturę zmienić według własnego doktrynerstwa.

Marksizm upatruje alienacji człowieka nie w opresyjnej kulturze.
I ma bardzo mało związku z psychoanalizą- chyba nic;-)

Praca robotnika wg Marksa ma charakter zewnętrzny, gdyż nie jest ona jego własnością, nie należy do niego, a sam robotnik nie należy w procesie pracy do samego siebie, lecz do kogoś innego
Odpowiedz
Teresa napisał(a):Marksizm upatruje alienacji człowieka nie w opresyjnej kulturze.
I ma bardzo mało związku z psychoanalizą- chyba nic:wink:
Marksizm i psychoanaliza to dwa wielkie korzenie z których soki czerpie drzewo zwane marksizmem kulturowym.

idiota napisał(a):Oba nurty wychodzą z antropologii niejakiego Jana Jakuba.
Ruso?

Tak czy inaczej: to nie temat do dyskusji, a wymiany źródeł.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Cytat:Marksizm upatruje alienacji człowieka nie w opresyjnej kulturze.
A w czym?
Stosunki własności są przecież regulowane kulturą.
Cytat:I ma bardzo mało związku z psychoanalizą- chyba nic
poza tym co napisałem, czyli istotą swoją.
Cytat:Ruso?
Brawo!

Odpowiedz
Forge napisał(a):Marksizm i psychoanaliza to dwa wielkie korzenie z których soki czerpie drzewo zwane marksizmem kulturowym.

Ruso?

Tak czy inaczej: to nie temat do dyskusji, a wymiany źródeł.

To ja nie znam tego marksizmu kulturowego;-)

To coś nowego chyba?? Marks podobnie jak J.J był optymista antropologicznym, ale nie fantastą.;-)
Odpowiedz
A od czego zależą?
Od ideologii klasy posiadającej, którą to właśnie stanowi kultura.
Baza i nadbudowa, bejbe!
Duży uśmiech

Odpowiedz
Teresa napisał(a):To ja nie znam tego marksizmu kulturowego:wink:
Zapoznaj się z Gramscim i wszystkim, co powstało w europejskiej filozofii od poststrukturalizmu włącznie.

Odpowiedz
idiota napisał(a):A od czego zależą?
Od ideologii klasy posiadającej, którą to właśnie stanowi kultura.
Baza i nadbudowa, bejbe!
Duży uśmiech

idiota napisał(a):A w czym?
Stosunki własności są przecież regulowane kulturą.
poza tym co napisałem, czyli istotą swoją.

Brawo!

Stosunki własności nie są regułą kulturową.

Stosunki własności są bazą a kultura nadbudową! doczytaj!
Odpowiedz
No są.
Wiem o tym.
A nadbudowa (kultura) służy temu, by stosunki własności nie zmieniły się i dlatego potrzebna jest rewolucja.
Mógłbym tu opisać paralelny mechanizm psychoanalityczny, ale mam wrażenie, że piszesz dla samego sięniezdadzania, to sobie odpuszczę.

Odpowiedz
idiota napisał(a):No są.
Wiem o tym.
A nadbudowa (kultura) służy temu, by stosunki własności nie zmieniły się i dlatego potrzebna jest rewolucja.
Mógłbym tu opisać paralelny mechanizm psychoanalityczny, ale mam wrażenie, że piszesz dla samego sięniezdadzania, to sobie odpuszczę.

Forum się teraz strasznie muli. Niektórzy dopiero wstająUśmiech
nie piszę dla samego niezgadzania się - chce ustalić warunki początkowe.
nie jestem typem przekorniakaOczko

Marks stosunki ekonomiczne uznawał za pierwotne do kultury.
Kapitalizm stworzył kulturę , która zabezpieczała kapitalistów przed zmianą - mieściła się w tym religia ale sami kapitaliści nie byli tego świadomi. Było im z tym wygodnie.
W Polsce dzisiaj też dominuje kapitalizm, oraz nadbudowa charakterystyczna dla ustroju kapitalistycznego.
Myślę, że myślimy tak samo - potrzebna jest rewolucja! ale czy proletariacka;-) gdzie ci proletariusze.

Zawsze pierwotne są stosunki produkcji - ekonomia. Nie wiem skąd łączenie Marksa z psychoanalizą - wyjątkowo ślepy trop.
Odpowiedz
Marksizm zwalczał psychoanalizę. Człowiek w niej przedstawiony, nie pasował do idei człowieka socjalizmu/komunizmu. Stąd dzieła imperialisty Freuda były niedostępne i ostro potępiane. Marksizm i psychoanaliza są, czy też ówcześnie byli, ideologicznymi antagonistami, w kontekście idei człowieka.

Może dzisiejszy twór zwany marksizmem kulturowym (cokolwiek to jest), włączył do swego nurtu psychoanalizę? Choć śmiesznie to wygląda. Przy okazji psychoanaliza jest powszechna również poza tym nurtem, szczególnie w US i A.
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
Łoś napisał(a):Marksizm zwalczał psychoanalizę. Człowiek w niej przedstawiony, nie pasował do idei człowieka socjalizmu/komunizmu. Stąd dzieła imperialisty Freuda były niedostępne i ostro potępiane. Marksizm i psychoanaliza są, czy też ówcześnie byli, ideologicznymi antagonistami.

Nie marksizm jako taki, tylko stalinizm.
A jak marksiści zwalczali psychoanalizę, to wystarczy poczytać Herberta Marcuse'a.
Zapewne zaraz dowiemy się że Marcuse to nie marksista, bo nie był ortodoksyjnym marksistą, podobnie jak 3/4 szkoły frankfurckiej.
I Lacan też nie odwoływał się do Marksa, bo nie miał po co.:roll:
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
Socjalista socjaliście nierówny Oczko
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
Teresa napisał(a):Zawsze pierwotne są stosunki produkcji - ekonomia.
Z pewnością.
A marksizm kulturowy się wziął z uznania,że to nie idzie WYŁĄCZNIE z góry na dół ale też zachodzi tu sprzężenie zwrotne, czyli zmiany na górze zmienią też to co na dole.
Cytat:Nie wiem skąd łączenie Marksa z psychoanalizą - wyjątkowo ślepy trop.[/QUOTE=Łoś]Do psychoanalityków-marksistów pewnie...
[quote] dzisiejszy twór zwany marksizmem kulturowym
Marksizm kulturowy nie jest tworem dzisiejszym, tylko początku XX wieku - wziął początekw rozłamie na bolszewików i mieńszewików.

Odpowiedz
Marlow napisał(a):Nie marksizm jako taki, tylko stalinizm.
A jak marksiści zwalczali psychoanalizę, to wystarczy poczytać Herberta Marcuse'a.
Bardzo chętnie poczytam.
Cytat:Zapewne zaraz dowiemy się że Marcuse to nie marksista, bo nie był ortodoksyjnym marksistą, podobnie jak 3/4 szkoły frankfurckiej.
I Lacan też nie odwoływał się do Marksa, bo nie miał po co.:roll:
Prorok jakiś? Czy po tylu kłótniach, wolisz się z góry ubezpieczać? Oczko Jak już napisałem. Bardzo chętnie się zapoznam z twórczością "marksistów-freudystów".

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
Łoś napisał(a):Bardzo chętnie poczytam.
A to nie zwlekaj i do biblioteki maszeruj.
Avanti popolo, alla riscossa itd.

Łoś napisał(a):Prorok jakiś? Czy po tylu kłótniach, wolisz się z góry ubezpieczać? Oczko
Jakich kłótniach?
Mnie porożem w niczym nie zawadziłeś, więc nie wiem do jakich kłótni pijesz.
I w niczym się nie ubezpieczam, no chyba że poszedłeś w ślady GB i to Ty od dnia dzisiejszego bedziesz wyznaczał kto jest a kto nie jest marksistą.
Łoś napisał(a):Jak już napisałem. Bardzo chętnie się zapoznam z twórczością "marksistów-freudystów".
Zacznij może od tego
Trzeba było zamiast ogłaszania tym setkom czytaczy w " Co obecnie czytacie" , że oto Gocek wziął się za lekturę "Kapitału", najpierw chociaż zmęczyć te pierwsze 300 str pierwszego tomu - fetyszyzm towarowy - a potem pisać że połączenie Freuda i Marksa nie ma i być nie może.Duży uśmiech
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
Marlow napisał(a):A to nie zwlekaj i do biblioteki maszeruj.
Avanti popolo, alla riscossa itd.
Jak to mówią, niezwłocznie.

Cytat:Jakich kłótniach?
Mnie porożem w niczym nie zawadziłeś, więc nie wiem do jakich kłótni pijesz.
I w niczym się nie ubezpieczam, no chyba że poszedłeś w ślady GB i to Ty od dnia dzisiejszego bedziesz wyznaczał kto jest a kto nie jest marksistą.
Przewidujesz atak i się ubezpieczasz przed nim, jak wyżej.

Cytat:Zacznij może od tego
Ok.
Cytat:Trzeba było zamiast ogłaszania tym setkom czytaczy w " Co obecnie czytacie" , że oto Gocek wziął się za lekturę "Kapitału", najpierw chociaż zmęczyć te pierwsze 300 str pierwszego tomu - fetyszyzm towarowy - a potem pisać że połączenie Freuda i Marksa nie ma i być nie może.Duży uśmiech
Pozwolisz, że sam będę decydował o tym, co będę robił i o czym pisał.

Mimo wszystko, dzięki za źródła. Coś ciekawego do czytania, czeka Oczko

EL Duży uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości