Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zupa z żaby
#1
Cytat:Żaby nie mają łatwego życia. Według ludowych przekazów czyha na nie wiele niebezpieczeństw, począwszy od klękających na nie dziobami boćków po żarłocznych Francuzów chcących uraczyć się ich smakowitymi udkami. Nie mniejszym zagrożeniem, tym razem dla ich reputacji, są metafory, w których się ich używa — przykładem niech będzie historia o żabie i gorącej wodzie.

To dość często używana przenośnia, która w swojej najbardziej powszechnej wersji mówi o dwóch żabach pozostawionych w rękach pewnych naukowców, którzy z pewnością nie należeli do wielbicieli płazów. Naukowcy ci postanowili zbadać reakcje żab na wysokie temperatury. Aby jednak sprawa nie była zbyt prosta, postanowili oni wprowadzić małe urozmaicenie: jedna z żab miała zostać wrzucona do już gorącej wody, podczas gdy drugą z nich czekała kąpiel w wodzie o stopniowo podnoszącej się temperaturze. Według tej historii dalej działo się, co następuje: pierwsza żaba natychmiast po wrzuceniu jej do pojemnika z ukropem wyskoczyła z niego, tym samym ratując swoje życie. Zaskakująco, los drugiej żaby był inny. Zamiast wyjść z wody jak najszybciej, jak jej zszokowana koleżanka, nie zrobiła ona nic. Uśpiona pozornym bezpieczeństwem początkowo ledwo ciepłego otoczenia, nie ruszyła się ona z pojemnika, w którym temperatura podnosiła się nieznacznie, ale stale. Nieszczęsny płaz, nie zdoławszy wykryć w porę tak podstępnego niebezpieczeństwa, zginął. Złożył w ten sposób swoje życie na ołtarzu nauki i dostarczył nam wszystkim potrzebnej przestrogi.

A raczej dostarczyłby, gdyby ta historia była prawdziwa.

Reszta na blogasku. Uśmiech
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#2
Taka sobie ciekawostka z Morrowinda, która zawsze mi się przypomina, gdy czytam historię o żabach i wrzącej wodzie. Wykorzystanie wyżej wspomnianą opowiastki (przerobionej tak, by pasowała do realiów z gry) do przekazania wiernym pewnej nauki przez występującą w grze organizację religijną:
Cytat:It is said that if a kagouti steps into a boiling pool, he will leap out immediately to avoid harm.
But if the kagouti is standing in a pool, and a wizard slowly raises the temperature, measure by measure, to boiling, the kagouti will calmly stand in place until he is boiled.
Thus we see that we must be alert not only to the obvious danger, but also to the subtle degrees by which change may result in danger.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości