Forum Ateista.pl
Z mądrości polskich biskupów. - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Religie, kościoły i związki wyznaniowe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Z mądrości polskich biskupów. (/showthread.php?tid=14446)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Z mądrości polskich biskupów. - DziadBorowy - 08.09.2019

W jakimś wątku niedawno pisałem, że jeszcze kilka lat temu, w tym co wiernym do wierzenia objawiali biskupi polskiego KRK dało się doszukać jakiegoś rozsądku. Po 2015 roku zauważyć tego nie potrafię. Nie wiem czy jestem obiektywny, z tym co polski KRK ma do powiedzenia mam kontakt głównie przez media. Niemniej jednak liczba idiotyzmów i kretynizmów, które ostatnio zostały wyprodukowane zachęciła mnie do założenia tego wątku, który miałby na celu kronikarską dokumentację co lepszych kwiatuszków, którymi karmieni są polscy wierni.

Nie ukrywam, że piszę to wszystko z nastawieniem mocno krytycznym, ale nie będę miał nic przeciwko, jeżeli ktoś wklei tu odniesienia do tekstów pozytywnych w którym słowo mądrość nie ma ironicznego wydźwięku. Ja niestety z niczym takim od jakiegoś czasu się nie spotkałem.

Na początek zaczynam moim ulubionym Jędraszewskim. Link do TVP.info aby nie było, że media nieprzychylne coś przekręciły (niestety nie znalazłem oryginału kazania w necie):

https://www.tvp.info/44302928/abp-jedraszewski-o-oblakanczych-ideologiach-mamy-byc-pozbawieni-historii-ojcow
Cytat:"Duchowny przypomniał, że w epoce Oświecenia powszechnie kwestionowano Boga. Uważano wówczas, że istota i godność człowieka sprowadza się do rozumu. – Wiemy, że ten rozum, opierając się tylko na własnych możliwościach, skompromitował się.Najbardziej tragicznie 80 lat temu, kiedy wybuchła II wojna światowa i pociągnęła za sobą ogrom nieszczęść, nienawiści, przemocy i okrucieństwa – podkreślił. Wskazał, że istniały wówczas systemy niszczenia człowieka – niemieckie obozy i sowieckie łagry. – Rozum się wówczas skompromitował odrzucając Pana Boga, więc stwierdzono, że nie on, ale ciemne siły w człowieku związane z seksem – to jest istota człowieka. I to głosi się dzisiaj w postaci ideologii gender i ideologii LGBT – ocenił abp Marek Jędraszewski."
 

Jak w przypadku pana biskupa Jędraszewskiego myślałem, że mnie już nic już mnie nie zdziwi, to pomysł aby komunizm i nazizm połączyć z owymi siłami ciemnymi co to tylko seks widzą to  jednak koncepcja dość oryginalna. Z drugiej strony pogarda pana biskupa Jędraszewskiego do rozumu dość wiele tłumaczy w kwestii jego bezrozumnych wypowiedzi.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - cobras - 08.09.2019

Przecież ci idioci głoszą takie bzdury już prawie 100 lat:

Cytat:"Już z okazji ostatniego święta papieskiego - pisze ks. prymas - napiętnowałem niesłychany projekt ustawy o małżeństwie jako zamach... jako zuchwałą próbę... wydania rodziny na bezeceństwa bolszewizmu... Komisja Kodyfikacyjna ośmieliła się jednak zlekceważyć... [...] Bolszewizm. Wszystko bolszewicy. Wiemy już teraz, co pod tym tak nadużywamy słowem rozumieć. Rektorowie, profesorowie uniwersytetu, sędziowie i prezesi Sądu Najwyższego - to wszystko bolszewicy, nie mający innej troski, jak tylko wydać rodzinę na bezeceństwa"

Źródło:
Boy-Zeleński, "Nasi okupanci". Kontekstem był list prymasa Hlonda, który "bolszewizmem" nazwał propozycję wprowadzenia małżeństw cywilnych.
Innego kościoła katolickiego w Polsce nie było i nie będzie.


Cytat:"Dokonano tego częściowo gdzie indziej, dzisiaj próbuje się tego i u nas, na razie ostrożnie i z cicha. Ale już zarysowuje się przed nami szkielet wrogiej akcji. Znamy dobrze ten program z dziejów Kościoła innych narodów - i znamy jego piętno. A więc walka z nauką religii, szkoła świecka, bezreligijna, a w końcu pozytywnie pogańska i ateistyczna. A więc deprawacja moralna przez modę, prasę, pornografię, teatr, kinematrograf, tańce, kult nagości na wybrzeżach i w letniskach i systematyczne szerzenie nieobyczajności aż do uwielbienia rozpusty i perwersji. A więc upodlenie kobiety, aby nie błyszczała w aureoli dziewczęcej wstydliwości, aby nie nakazywała szacunku swą cnotą niewieścią i godnością macierzyńską, aby nie była filarem kultury etycznej, lecz czynnikiem upadku i wyrodzenia narodów. A więc rozluźnienie i zagłada rodziny chrześcijańskiej przez sponiewieranie i rozbicie małżeństwa, przez śluby cywilne i rozwody. (…) Pamiętajmy, że ośrodek tych sił, które nas chcą zdeptać, leży poza Polską, poza zagrożonymi narodami, poza kulturą chrześcijańską leży tam, gdzie knują się konkretne plany ujarzmienia narodów po ich deprawacji i upodleniu. Tam jest wszystko możliwe, tam się przygotowuje międzynarodowa anarchia i rewolucja światowa. Naród katolicki, pozwalający się zdeprawować, doczeka się w tej lub w innej formie masońskich okrucieństw Meksyku i bolszewickich okropności. Nie wykluczam od tego żadnego kraju, nie wykluczam Polski.
Ten program laicyzacji, to nie program specjalnie polski, to plan wszechświatowy. Jego realizacja już się u nas rozpoczęła. Kierują nią międzynarodowe konspiracje. Osiągnęły już pewne rezultaty. Jeżeli zdobędą władzę i będą rozporządzały większością sejmową, wystąpią otwarcie i bezwzględnie."

http://patrimonium.chrystusowcy.pl/kandydaci-na-oltarze/sluga-bozy-kard-august-hlond/dziela/1926-1939/O-polozeniu-i-zadaniach-Kosciola-w-Polsce-_332?fbclid=IwAR1LXVT_MwQ56S7Stwiii_Z4QYXVY0wogWyzEusTrCLe0yH-RilvB0eu5QQ#.XVLE6XduI2x


RE: Z mądrości polskich biskupów. - ZaKotem - 08.09.2019

Cytat: Wiemy, że ten rozum, opierając się tylko na własnych możliwościach, skompromitował się.Najbardziej tragicznie 80 lat temu, kiedy wybuchła II wojna światowa i pociągnęła za sobą ogrom nieszczęść, nienawiści, przemocy i okrucieństwa  

Mnie się wydaje, że biskup Jędraszewski po prostu minął się z powołaniem, a i poślizg w czasie ma niezły.

Marcin Luter, 1546:
Cytat:Rozum to jest największa kurwa a diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą kurwą; jest prostytutką, prawdziwą kurwą diabelską, kurwą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość. Rzuć jej w twarz plugastwo, aby ją oszpecić. Rozum jest utopiony i powinien być utopiony w Chrzcie. Zasługiwałby na to, ohydny, aby go wyrzucono w najbrudniejszy kąt domu, do wychodka.RE: Z mądrości polskich biskupów. - Osiris - 08.09.2019

cobras napisał(a): Przecież ci idioci głoszą takie bzdury już prawie 100 lat:

Generalnie krzewili miłość bliźniego, no chyba, że było się masonem, komunistą, homoseksualistą, żydem, bezbożnikiem, heretykiem i innym degeneratem. Jezus byłby dumny. 

Jak to ujął zgrabnie metropolita krakowski Aleksander Kakowski: 

 "Na osłabionym przez niewolę organizmie Polski usadowiły się pasożyty religijne, społeczne i narodowe, które ją bez litości gryzą i nękają. Pasożytami tymi są: 1) Żydzi osiedli w miastach i w miasteczkach, w przerażającej ilości; 2) sekty heretyckie i schizmatyckie obcej krwi, obcej narodowości, w liczbie około 40, zalegalizowane prawnie przez trzy rządy zaborcze dla osłabienia organizmu polskiego; 3) masoni, wolnomyśliciele i bezwyznaniowcy rekrutujący się przeważnie spośród Żydów i heretyków i prowadzeni przez Żydów".

Wyczuwam lekką nutkę antysemicką ale może jestem przewrażliwionyUśmiech


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Sofeicz - 11.09.2019

Dla równowagi - arcybiskup Ryś, który zastąpił w Łodzi oszołoma Jędraszewskiego i zdaje się być deczko mądrzejszym i otwartym.
Ale już go za to genpaci wrzucili do szuflady z napisem "Żyd, mason, zdrajca etc."

https://www.rp.pl/Kosciol/311029883-Arcybiskup-Grzegorz-Rys-Biskup-wymykajacy-sie-schematom.html


RE: Z mądrości polskich biskupów. - bert04 - 11.09.2019

Sofeicz napisał(a): Dla równowagi - arcybiskup Ryś, który zastąpił w Łodzi oszołoma Jędraszewskiego i zdaje się być deczko mądrzejszym i otwartym.
Ale już go za to genpaci wrzucili do szuflady z napisem "Żyd, mason, zdrajca etc."

https://www.rp.pl/Kosciol/311029883-Arcybiskup-Grzegorz-Rys-Biskup-wymykajacy-sie-schematom.html

Żydzińskiego, ten, Życińskiego już wyszczuli, Nycza wyciszyli, Pieronka dali w odstawkę to i z Rysiem dadzą radę.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - ZaKotem - 11.09.2019

Ziemkiewicz zmasakrował judeo-biskupa Rysia i nie oszczędził wnusia Bolka - mocne!Problem nie jest nawet w tym, że większość polskiego kleru to pisowcy, bo wcale tak źle nie jest. Większość stara się być apolityczna. Tylko że nawet dziesiątki tysięcy pomnożone przez zero to jest nadal zero - nazionalkatolicy, nawet jeśli są w mniejszości, nie mają przeciwwagi. Dlatego, gdy kler wypowiada się publicznie na tematy politycznie modne, to mówi albo głosem endecji, albo... wcale.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Peter - 11.09.2019

Jędraszewski jest chyba niedościgniony ale taki Gądecki również daje radę.

Cytat:Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci.

https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-wojna-to-kleska-ludzkosci-ktora-odrzucila-boga-wojna-byla-jedna-z-najwiekszych-w-historii-klesk-i-dramatow-ludzkosci-bo-dwie-ateistyczne-i-antychrzescijanskie-ideologie/


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Sofeicz - 11.09.2019

A Hoser to ch...?
Tu mądrości o ciąży z gwałtu.Cytat:To jest bardzo bolesna sytuacja. Tych przypadków nie ma wiele z różnych względów. Raz, że się dużo rzadziej zdarzają, a po wtóre, fizjologia, która jest narażona na tak duży stres, działa w sposób przeciwny możliwości zapłodnienia. Wiadomo, że stres, niepokój, jest jedną z przyczyn psychologicznych niepłodności. W tym wypadku stres jest tak silny, że do zapłodnienia rzadziej dochodzi niż w innych warunkach – mówił na antenie TVP Info tuż po "Czarnym marszu".

I mówił to jako lekarz po ukończonej Akademii Medycznej. - Ja się tym zajmowałem profesjonalnie jako lekarz w kontekście afrykańskim. Właśnie zajmowaliśmy się problem płodności. Tam jest to problem bardzo istotny, prawda? I byłem w kontakcie z uniwersytetami amerykańskimi między innymi – wyjaśniał.


Właściwie to należałoby mozolnie szukać jakiegoś sensownego dictum z ust hierarchów, bo takich kwiatków jest całe morze.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Panzer Division - 11.09.2019

Pojedyncze kwiatki znajdą się wszędzie, pytanie na ile to jest incydentalność, a na ile systemowość. Mnie zastanawia w co grają polscy biskupi, ciężko mi uwierzyć, że to osoby nieoczytane, prymitywne, ignoranckie (chyba, że jakieś pojedyncze przypadki), prędzej cynicy, zimni dranie kalkulujący w przyszłość. Abp Jędraszewski to inteligentny gość, filozof, zobaczcie jak wypowiadał się jeszcze kilka lat temu, nie sądzę żeby w starannie przygotowanych homiliach dawał ponieść się emocjom, Większość biskupów to ludzie w wieku bliskim kresu ludzkiego życia (wyjątkiem jest np bp Ryś i Polak i czy przypadek, że oni właśnie robią za tych dobrych policjantów?), jestem ciekawy czy planują w kategoriach tylko swojego życia (ewentualnie najbliższej kadencji parlamentarnej i sojuszu z tronem) czy następuje też myślenie długofalowe nastawione na dobro całej instytucji. Jeżeli to drugie to w co grają, czy w zradykalizowanie tych 10% ogółu Polaków zapewniającą utrzymanie i totalną olewkę całej reszty?


RE: Z mądrości polskich biskupów. - ZaKotem - 11.09.2019

Panzer Division napisał(a): Większość biskupów to ludzie w wieku bliskim kresu ludzkiego życia (wyjątkiem jest np bp Ryś i Polak i czy przypadek, że oni właśnie robią za tych dobrych policjantów?)
Nie przypadek, po prostu zmiana pokoleniowa. Sobór, który teoretycznie zakończył wojnę katolicko-liberalną i praktycznie uznał klerykalizm za herezję, zakończył się w 1965. Ale przecież w seminariach uczyli wtedy księża "przedsoborowi", a naiwnością byłoby oczekiwanie, że się nagle przeprogramują. Realnie więc o księżach "posoborowych" możemy mówić, jeśli byli kształceni nie wcześniej, niż w latach 80. Mogli się zdarzać wcześniej, ale to wyjątki, tak jak wśród dzisiejszych kleryków do wyjątków należą różne Międlary. Sprawa jest moim zdaniem prosta - to pokolenie musi wymrzeć. Nie ma w tym żadnego Szczwanego Planu, żadnych tajnych Protokołów Mędrców Watykanu, tylko po prostu pierdoły starych ludzi, którzy nie rozumieją współczesności. Plan mają co najwyżej politycy endecji, którzy z energią sprzedawców garnka za 6000 zł wykorzystują tych budzących żal dziadków do swoich antypolskich działań.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Sofeicz - 11.09.2019

Bo mamy w sumie dwa Kościoły - rydzykowy i tygodnikowy (Tygodnik Powszechny).
I ten rydzykowy jest na fali i wymiata, a tygodnikowy cichutko popiskuje w przedpokoju.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - kmat - 11.09.2019

Sofeicz napisał(a): Bo mamy w sumie dwa Kościoły - rydzykowy i tygodnikowy (Tygodnik Powszechny).
I ten rydzykowy jest na fali i wymiata, a tygodnikowy cichutko popiskuje w przedpokoju.
Po prawdzie to oba są mniejszościowe, dominuje glempo-michalikowa masa szaro-bura. Ale ona jest tak nijaka, że jej po prostu nie widać.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Sofeicz - 11.09.2019

A może to i dobrze, że KK jest tak ciemnogrodowy. W końcu, jak idę do muzeum regionalnego, to oczekuję zakurzonych kołowrotków, wyszywanek i pająków, a nie laserów i bajerów.

Ale wróć - jak to możliwe, że na bazie nauk kogoś takiego, jak Jezus, kto zgrabnie operował paradoksem, podważał establishment i wytrącał z dobrego samopoczucia, wyrodziło się coś tak przeciwnego?
To tak, jakby na bazie życia i prozy Huntera Thompsona zbudować świętojebliwy gmach straszący ogniem piekielnym.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - lumberjack - 11.09.2019

cobras napisał(a): Źródło:
Boy-Zeleński, "Nasi okupanci". Kontekstem był list prymasa Hlonda, który "bolszewizmem" nazwał propozycję wprowadzenia małżeństw cywilnych.
Innego kościoła katolickiego w Polsce nie było i nie będzie.

Ale coś się zmienia. Kiedyś ślub cywilny i rozwód były bolszewizmem - teraz każdy przeciętny katolik przyjmuje to jako coś oczywistego.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - zefciu - 12.09.2019

Sofeicz napisał(a): I ten rydzykowy jest na fali i wymiata, a tygodnikowy cichutko popiskuje w przedpokoju.
Bo ten tygodnikowy jest elitarny i inteligencki. A rydzykowy targetuje masy. To raz. Dwa – tygodnikowy boi się schizmy. A rydzykowy w imię swoich interesów nie zawaha się rozwalić KRK. NB. ostatnio kupiłem Tygodnik, bo mnie zainteresował wywiad z Janerką. Moja żona była szczerze zaskoczona, że w ogóle istnieje gazeta, która ma w podtytule „katolicki”, a nie jest propisowska.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Poligon. - 12.09.2019

Tzn, że w imię dobrze pojętego interesu antyklerykałów wszelkiej maści, dobrze jest wspierać ten rydzykowy wyjgwajzer. 
Możesz przypomnieć mi numer konta?


RE: Z mądrości polskich biskupów. - zefciu - 12.09.2019

Poligon. napisał(a): Tzn, że w imię dobrze pojętego interesu antyklerykałów wszelkiej maści, dobrze jest wspierać ten rydzykowy wyjgwajzer.
Mam wrażenie, że wywnioskowałeś z mojej wypowiedzi, iż jeśli w Polsce religią dominującą będzie schizmatycki Kościół Narodowy Prawdziwych Polaków, to Polska będzie mniej klerykalna, niż gdy dominuje w niej zależny od Watykanu KRK. Jak Ci się to udało, nie mam pojęcia.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - Poligon. - 12.09.2019

Nie zrozumiałeś mnie.
Tu pokazuje się jak na dłoni obezwładniająca hipokryzja tego skostniałego, religijnego molocha..
Zamiast uczciwie odciąć się od tego ewidentnie nieewangelickiego targetu, kościół instytucjonalny woli przymykać oko i udawać, że nic się złego nie dzieje.


RE: Z mądrości polskich biskupów. - zefciu - 12.09.2019

Poligon. napisał(a): Zamiast uczciwie odciąć się od tego ewidentnie nieewangelickiego targetu
Nie rozumiem, co mają tutaj do rzeczy ewangelicy. Wśród prostych ludzi nie ma ewangelików?
Cytat:kościół instytucjonalny woli przymykać oko i udawać, że nic się złego nie dzieje.
Bo ów „kościół instytucjonalny” widzi więcej, niż ty przeczytasz w takich lub owych mediach. I nie chodzi tutaj o to, żeby „udawać, że nic złego się nie dzieje”, ale o to, aby tego co złe jeszcze nie pogłębiać.